Centrum Nauki Kopernik oczami dziecka

Centrum Nauki Kopernik już na stałe wpisało się na listę atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć w Warszawie. Od dnia otwarcia w listopadzie 2010 roku, tłumy nieprzerwanie czekają w wielometrowych kolejkach by doświadczyć atrakcji tego miejsca. Choć jestem Warszawianką, długo zwlekałam z odwiedzinami w CNK wciąż obawiając się tłumów. Całkiem spontanicznie zawołałam „a może by tak się wybrać teraz?”

Tegoroczny urlop spędzamy w mieście. Upały trochę dały nam się we znaki i trochę pokrzyżowały plany – trzeba było chować się przed palącym słońcem. Zatem ten urlop zaplanowaliśmy tak, by były ciekawe atrakcje dla dzieci i żeby nie były one zbyt obciążające przy tych afrykańskich temperaturach.

Centrum Nauki Kopernik teleskop

Zaplanowana kilkugodzinna wizyta okazała się strzałem w 10! Chłopcy najpierw zobaczyli galerię zdjęć, po których dopytywali „kiedy idziemy do latarni Bzzzz?”.

Dla kogo jest CNK?

Dla każdego! Trochę się obawiałam, że chłopcy za mali, że nie skorzystają, że szybko się znudzą. Myliłam się.

Centrum Nauki Kopernik re generacja

W Centrum Nauki Kopernik maluch, nawet taki 3,5-latek, ma szansę po prostu być dzieckiem i chłonąć świat jak dziecko. Dorosły zaś w ten jeden dzień ma znów prawo poczuć się dzieckiem i otwierać szeroko zdumione oczy.

Centrum Nauki Kopernik soczewka

Ścieżki zwiedzania CNK

Centrum Nauki Kopernik możesz zwiedzać, jak chcesz. Nie ma strzałek jak w muzeum. Organizatorzy wystawy zaproponowali, dla uporządkowania, ścieżki zwiedzania. Wiesz, jaką my wybraliśmy? Ścieżkę dziecka 😉

Centrum Nauki Kopernik ścieżki zwiedzania

Nie ma jej w żadnym przewodniku. To była wizyta dla moich dzieci, więc im podporządkowaliśmy plan zwiedzania i poznawania. Dlatego większość czasu spędziliśmy na Wystawie Bzzzz! a innym razem wybierzemy się we dwoje do CNK by tak po dorosłemu przejść wszystko na spokojnie.

Centrum Nauki Kopernik Wystawa Bzzzz

Dźwięk, zapach i dotyk

Tak w bardzo krótkich słowach można opisać Wystawę Bzzzz! To specjalnie wydzielona wystawa dla dzieci do lat 5. Wejściówki na nią dostępne są w kasie (w cenie biletu). Konieczna jest rezerwacja godziny, a na zwiedzanie przewidziane jest 70 minut.

Centrum Nauki Kopernik podglądanie co kryje się wśród korzeni drzewa

Na terenie Wystawy Bzzzz! jest eksponat wodny, gdzie dzieci mogą do woli wirować piłeczki, przelewać, chlupać, wodować kaczki i gumowe żaby, zakręcać i odkręcać kurki oraz obserwować jak woda płynie przez rury.

Na podłodze krzyżują się ślady ptaków i zwierząt. Po śladach ptaków trafiamy do miejsca, gdzie są tablice z ilustracjami. Po przyciśnięciu przycisku słychać dźwięk odwzorowujący, jaki odgłos wydaje dany ptak.

Kolejne ślady prowadzą do kryjówek zwierząt. Maluch przyciska przycisk i czuje zapach lisa, łosia i sosnowego igliwia.

Centrum Nauki Kopernik intrygujące zapachy

Wystawa Bzzzz! to kwintesencja dziecięcego nieskrępowania. Cała masa sensorycznych wrażeń. Tu można wszystko. Z wyjątkiem biegania.

Centrum Nauki Kopernik magnesy i wir

Centrum Nauki Kopernik magnesy i wir

Czas zwiedzania

Bilet uprawnia Cię do jednorazowego wejścia. Bez limitu czasowego. Jeżeli wyjdziesz z CNK to już na tym samym bilecie nie możesz wrócić.

Rekomendowany czas zwiedzania całej wystawy to około 5 godzin. Ja patrzę z perspektywy Mamy, że potrzebny jest albo cały dzień, albo podzielenie sobie atrakcji i powrót do Centrum Nauki Kopernik ponownie 🙂

Centrum Nauki Kopernik kopuła

Wybierając się z młodszym dzieckiem pamiętaj o:

-> Miej ze sobą zapas picia i coś do zjedzenia. Na terenie CNK jest kawiarenka i bistro, ale z dzieckiem wygodniej jest po prostu usiąść w wyznaczonej strefie, doładować baterie i ruszać dalej na przód przygodzie.

-> Weź dziecku ubranie na zmianę. Eksponat wodny zachęca do intensywnej zabawy: fontanny, przelewanie, pluskanie, chlapanie. Efekt końcowy jest taki, że maluch jest szczęśliwy i mokry 🙂

Centrum Nauki Kopernik zabawa w wodzie

-> Zaopatrz malucha w opaskę na rękę z Twoimi danymi. W Centrum Nauki Kopernik jest tłum zwiedzających. Warto się w ten sposób zabezpieczyć na wszelki wypadek.

-> Zaplanuj, gdzie zaparkujesz samochód. Centrum Warszawy to strefa płatnego parkowania ale też mocno zatłoczonych parkingów. Najłatwiej o wolne miejsce w okolicach BUWu (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), ale też trzeba dobrze obliczyć czas na dojście z i do samochodu. Blokada na kole lub odholowane auto to niemiły finał wycieczki.

Centrum Nauki Kopernik ster Staś

Centrum Nauki Kopernik ster Jaś

Bilety

Bilety do Centrum Nauki Kopernik kupisz na miejscu w kasach lub on-line. Rezerwacja przez internet ma jeden gigantyczny plus: nie spędzisz zbyt wiele czasu w wielometrowej kolejce.

Możesz też, jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, skorzystać ze specjalnych zniżek na ceny biletów.

Centrum Nauki Kopernik kształtowanie terenu

Centrum Nauki Kopernik

tel. 22 596 4 100

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,

00-390 Warszawa

http://www.kopernik.org.pl/

latem czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00; w poniedziałki nieczynne

Zastanawiam się czy byłaś już w CNK? Lubicie rodzinnie odwiedzać takie miejsca?

Centrum Nauki Kopernik most Leonarda

Centrum Nauki Kopernik bąble na start

Centrum Nauki Kopernik kształtowanie terenuCentrum Nauki Kopernik koło rowerowe

Centrum Nauki Kopernik teleskopCentrum Nauki Kopernik historia kołem się toczy

 • Maluch w domu

  Planujemy się tam wybrać za dwa trzy lata, jak młody podrośnie.

  • W jakim wieku jest w tej chwili?

   • Maluch w domu

    3 lata

    • Moi chłopcy mają 3,5 roku, a wystawa Bzzzz! jest dla dzieci do lat 5. Zatem CNK stoi przed Wami otworem 🙂

     • Maluch w domu

      Dla nas to daleka wyprawa więc wolę, żeby był większy i więcej zapamiętał.

 • Kiedy w zeszłym roku byłam w łódzkim Experymentarium bawiłam się równie dobrze co moje dzieci. W CNK niestety nie byłam, ale pod koniec sierpnia przyjeżdża do mnie rodzina z Łodzi z 7-latkiem, więc to chyba doskonały pretekst, żeby wreszcie się wybrać, prawda?
  Bardzo podoba mi się coverowe zdjęcie.

  • To świetny pretekst 🙂 A 7-latek powinien się tam odnaleźć idealnie 🙂
   A tymczasem ja nie znam łódzkiego Eksperymentarium i też chętnie się temu przyjrzę 🙂

   • Łodzkie Experymentarium nie jest tak duże jak CNK, ale mnie zachwyciło.

 • Ann

  Moja rodzina uwielbia takie miejsca 🙂 Szkoda, że najmłodsza latorośl jest jeszcze za mała… Jeszcze tak z rok, może dwa i chętnie się wybierzemy :))

 • Iza D- www.nietylkorozowo.pl

  W ostatnich latach jeśli byłam w Warszawie, to przelotem, zazwyczaj coś załatwić, na jakimś spotklaniu. Więc nie było czasu na zwiedzanie, a CK kusi. Kiedy w końcu pojedziemy całą rodziną, to na pewno do Centrum zawitamy.

  • Ja Cię doskonale rozumiem. Zwykle gdy jadę na weekend gdzieś na konferencję, spotkanie to zaraz po szybko wracam do domu. Bez okazji na zwiedzanie i lokalne atrakcje. Co innego wypad rodzinny zaplanowany na atrakcje dla dzieci 🙂

 • Przy najbliższej okazji wizyty w Warszawie chętnie odwiedzimy i to miejsce

 • Bylismy tam na wycieczce z przedszkolem. Córka miała 5lat i przyznam bez bicia, że bardziej była zachwycona tym miejscem niż ja! Może to dlatego, że ja kocham otwarte przestrzenie i zdecydowanie wolę spacery po parku/lesie czy ogrodzie botanicznym 🙂

 • Zazdroszczę 😉 Tyle razy byłam w Warszawie ale nigdy nie udało mi się odwiedzić Centrum albo ze względu an brak czasu albo… brak biletów, bo wyjazd do stolicy wyskoczył w ostatniej chwili. Ale kiedys sie uda 🙂

  • Ja mam tak w Gdyni. Gdy jestem na konferencji tuż obok myślę sobie „następnym razem to już odwiedzę Eksperyment” i się nie udaje 😉 I znów odkładam na kolejny rok 😉

 • Marlena Hryciuk

  Mam 30 lat a sama z chęcią odwiwdzilabym to miejsce. Jestem bardzo jego ciekawa.Na razie nasz 2latek za mały jednak już nie mogę się doczekać kiedy tam się wybierzemy! Fajnie że można kupić bilet on-line.Stanie w kolejkach i to z dziećmi jest strasznie męczące.

  • Centrum Nauki Kopernik nie ma górnej granicy wieku 😀
   Natomiast jeśli chodzi o dziecko to jeżeli nie mieszkacie bardzo daleko od Warszawy to zapewniam Cię, że 2 lata to bardzo dobry wiek by odwiedzić Wystawę Bzzzz!

 • Byliśmy tam i powiem szczerze, mój syn był zdecydowanie za ma.ły na taką wizytę. Dobrze bawił się w trefie dla dzieci i planetarium natomiast reszta kompleksu zdecydowanie jest dla starszych dzieci niż mój wtedy niespełna czterolatek. Może za rok znów odwiedzimy to miejsce i będzie mógł coś zapamiętać, bo nauka przez zabawę to super pomysł.

  • Te odwiedziny podporządkowaliśmy synom (3,5 roku) i świetnie się bawili w wodnej części wystawy oraz na Wystawie Bzzzz (tej dla najmłodszych). W pozostałe rejony się nie zapuszczaliśmy. Ja sama weszłam do tonącego statku.
   Ale dla mnie to nawet lepiej – będzie powód by wrócić 🙂

 • to miejsce naprawdę wspaniałe dla dzieci kiedyś byliśmy w podobnym w Toruniu (planetarium ) i naprawdę dzieci z stamtąd wiele wyniosły 😀

 • Sylwia Antkowicz

  Jeszcze nie byłam, bo do Warszawy mamy spory kawałek, ale widzę, że nawet młodsze dzieci znajdą tam coś dla siebie.

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Wspaniałe miejsce – i myślę, że spodobałoby się całej naszej rodzinie 🙂 Nawet Junior – pomimo młodego wieku – z pewnością znalazłby tam coś dla siebie. Musimy odwiedzić przy okazji następnej wycieczki do stolicy 🙂

 • Aneta Sawicka

  Mam w planach taką wycieczkę, ale najwcześniej za rok. Na razie mój młodszy jeszcze za mały. Sama jestem ciekawa tego miejsca:)

 • alinka

  Uwielbiamy CNN 🙂 Często chodzimy też na poranki dla dzieci do wok, to chyba nasze ulubione miejsca

  • Zaciekawiłaś mnie porankami w WOK. Jedak chyba na razie ich nie ma bo od maja tego roku nie widzę nic na stronie 🙁 Wiesz coś, kiedy wrócą?

 • Wiola Skawinska

  W końcu musimy się tam wybrać, po relacji wygląda na to, że to świetne miejsce i sama bym tam chętnie poeksperymentowała 🙂

 • Joanna Jadczuk

  Bylam tam w roku otwarcia cnk. Świetne się tam bawiłam. Od tamtej pory obiecuję sobie, że tam wrócę. Na pewno jest tam teraz więcej atrakcji 🙂

  • Jest więcej 🙂 Czytałam historię CNK i od momentu otwarcia kilka nowych rzeczy kolejno się otwierało.
   Pewnie było wtedy trudno o bilety, prawda?

 • Anna Anna

  Miejsce super, byłam tam kilka lat temu. Jak moi chłopcy podrosną to na pewno pojedziemy.

 • Świetne miejsce. Byłam z Córcią niedawno w Stolicy ale Centrum nie udało się odwiedzić… Może następnym razem 🙂
  Za to po zdjęciach widzę że Twoi Chłopcy fajnie spędzili tam czas 🙂

  • Dobrze wspominają wizytę na wystawie Bzzzz…
   Koniecznie się wybierzcie, ale też parę godzin na zwiedzanie trzeba zarezerwować 🙂

 • Ja Zwykła Matkaa

  CNK Jeszcze przed nami, twoja relacja z pobytu uświadomiła mi że musimy, chcemy tak koniecznie pojechać. Może w przyszłym roku się uda 🙂 Fantastyczne miejsce 🙂

 • Kamila Smółkowska Bernaś

  tam jeszcze nie byłam, muszę nadrobić bo wygląda super

 • Bylam tam kilka lat temu i bardzo mi się podobało. W związku z tym, że mamy stosunkowo niedaleko musimy się tam wybrać. Kuba jeszcze za mały, ale Antoś będzie zachwycony.

  • Dla maluchów w sam raz jest Wystawa Bzzz… 🙂 🙂 🙂 Chlapanie w wodzie, na przykład, lubi chyba każde dziecko 🙂

 • Anna Kozakiewicz

  Mamy na li liście podczas następnej wizycie w kraju 🙂

 • Planuję zabrać tam mojego syna w ramach prezentu mikołajkowego 🙂

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close