Za co dzieci kochają jesień?

Ani się obejrzałam, gdy nadszedł ten czas – jesień. Dawniej kojarzyła mi się z koniecznością powrotu z wakacji do szkoły. Później ze stanem przemęczenia, gdy po energetycznym lecie, nagle robi się tak sennie i ospale. Dziś na jesień patrzę przez zupełnie inne okulary. Widzę tą porę roku oczami moich synków.

Złota polska jesień potrafi być bajeczna. Chociaż tegoroczna nas nie rozpieszcza. To nie jest ważne, czy słoneczna czy deszczowa. Jedno od lat pozostaje niezmienne. Dzieciaki kochają jesień!

Za co dzieciaki kochają jesień?

Warto zacząć od tego, że to beztroska, szczenięca miłość. Pogoń za naturą i całe pokłady dziecięcej ciekawości definiują tą radość dziecka, gdy liście zaczynają żółknąć, jarzębina się rumienić i nadchodzi jesień.

Zatem co takiego jesień daje dzieciom?

dzieciaki kochają jesień kosz skarbów

Zabawa wśród pożółkłych liści

Nadają się do zbierania, do szeleszczenia w nich stopami, ale także do rozrzucania. Myślę, że każda Mama ucieszy się też z ogromnego bukietu jesiennych liści, nabieranego podczas sobotniego spaceru w parku.

Chlapanie w kałużach

Zainwestuj w dobre, kolorowe kalosze i nie broń się przed tym! Chlapanie w kałużach to jeden z elementów dzieciństwa. W pierwszym tygodniu przedszkola miałam urlop by na spokojnie zrobić synkom adaptację. To był dość deszczowy tydzień, więc gdy szłam odebrać chłopców po obiedzie, brałam kalosze w torbę. Zakładaliśmy je i po drodze nie przepuścili żadnej kałuży.

Nie bój się, że się pobrudzi. Daj dziecku tą radosną chwilę w deszczowy dzień.

Zbieranie kasztanów

Ze zbierania kasztanów można zrobić bardzo atrakcyjne formy aktywności dla całej rodziny: kto pierwszy nazbiera najwięcej? kto wypatrzy kasztany ukryte pod stertą liści? ile kasztanów zmieści się w kieszeni? Pozornie zwykłe zbieranie kasztanów może okazać się rodzinną rozgrywką sportową.

dzieciaki kochają jesień gotowanie kasztanów

A później po przyniesieniu ich do domu, warto pomyśleć o tym, w co się zamienią.

Jesienna twórczość artystyczna

Skarby, które dostarcza nam jesienna aura: kasztany, żołędzie, wielobarwne liście, szyszki czy jarzębina są idealnymi materiałami plastycznymi. My robiliśmy z nich ludziki w przedszkolu i szkole. Teraz czas by i nasze dzieci pokochały jesienną twórczość.

dzieciaki kochają jesień jarzębina

W ubiegłym tygodniu byłam z chłopcami w domu z powodu choroby, właśnie prace plastyczne urozmaicały nam czas.

Zrobiliśmy między innymi wesołe jeże z pomalowanego plakatówkami makaronu. Inspirację znalazłam na blogu Pomysłowe Smyki.

dzieciaki kochają jesień jeże z kolorowego makaronu

Cudne są prawda? Poszły na przedszkolny konkurs pt. „Jesienny stworek”.

Z nazbieranych jesiennych liści zrobiliśmy wspólnie obrazy.

A ja dawno nie czułam się tak cudownie <3

dzieciaki kochają jesień obraz z liści

dzieciaki kochają jesień obraz z liści

Człowiek uczy się na błędach

Jest kilka rzeczy, które pamiętam z dzieciństwa do dziś. Skutecznie odbierały mi radość ze spaceru, zabawy i cieszenia się wolnością. Ich wspomnienie jest tak żywe, że wiem, czego chłopakom chcę oszczędzić:

Puchate ciuchy, krępujące ruchy: jak tu biegać, skakać i cieszyć się, gdy Mama opatuliła mnie jak ludzika Michelin? Gryzące swetry też nie sprzyjały dokazywaniu. Dobrze, że dziś wszędzie można kupić dobrej jakości polary, bezrękawniki i kurtki typu softshell czyli wodoodporne, lekkie i nieprzepuszczające wiatru. W sam raz na dziecięce uciechy.

Dziecko to nie jajko: wiesz dlaczego nie umiem jeździć na rolkach ani łyżwach? Bo do nauki zdejmowano mi okulary, które na stałe noszę od 20 paru lat. Okej, kiedyś były drogie, kupowało się 1 parę na lata. Rozumiem. Ale jak można pomyśleć, że dziecko „na ślepo” nauczy się nowej aktywności wymagającej zwinności czy równowagi? Dzieciństwo to upadki i poobijane kolana. Daj spokój i nie traktuj dziecka jak jajko. Jeśli na co dzień nosi okulary to będzie ich potrzebowało także w trakcie nauki nowych umiejętności.

Dziecko PRL-u i reglamentowane kasztany: może to głupie, ale we mnie jak żywe. Ilekroć poszłam z Tatą zbierać kasztany, to on mnie upominał „nie bierz tyle, zostawmy dla innych dzieci”. Sęk w tym, że „inne dzieci” nie zostawiały dla mnie. Być może była to średnio trafiona próba nauczenia mnie empatii i dzielenia się z innymi. A jednak nie to wyryła w mojej pamięci. W pełni sezonu kasztany lecą z drzew na potęgę. Znasz to charakterystyczne „stuk i łup” o dachy aut i chodnik? Kasztanów wystarczy dla wszystkich!

Dzieciaki kochają jesień. To pewne!

A za co Ty kochasz jesień?

Mama

Sweterek Cellbes

Jeansy z szafy

Buty sportowe

Torebka

 • Aneta Sawicka

  Moi chłopcy tez uwielbiają jesień (ja zdecydowanie wolę lato). Z każdego spaceru wracamy ze sterta kasztanów i liści

 • Jesień jest piękna. Kolory są niesamowite. Jest tyle zabaw, które na jesieni stają się fantastycznym sposobem na spędzenie czasu.

 • No wyszło Wam pieknie! Moja córka ogranicza się tylko do zebrania kasztanów 🙂

 • Ja deszczowej jesieni nie znoszę a prawda jest taka, że właśnie w Polsce mamy bardzo mało tej pięknej złotej. Jesienią najchętniej wiedziałabym pod kocem z kubkiem herbaty w ręku.

 • Alicja Kowalska

  Ja dodam do listy grzybobranie: http://praktyczny-dom-praktyczne-biuro.blogspot.com/2017/09/praktyczny-dom-grzybobranie_9.html Dzięki za kolejną porcję inspiracji plastycznych – powoli wyczerpują mi się pomysły, a małe artystki nigdy nie mają dosyć 🙂

 • Moja córeczka jeszcze mała, mimo to dzięki niej w tym roku spojrzałam na jesień zupełnie inaczej niż dotychczas. W Tym roku, ta nasza pierwsza wspólna jesień wydaje mi się piękniejsza niż kiedykolwiek. Chodzimy na wielogodzinne spacery, robię mnóstwo jesiennych zdjęć. Latem nawet nie spacerówki mi się tak dobrze. Powietrze jest cudowne, drzewa i liście leżące na ziemi piękne… jakoś w tym roku pierwszy raz ni nie przeszkadza jesień

 • Żyć nie umierać

  Jesień jest piękna. Uwielbiam patrzeć jak z dnia na dzień kolorów dobywa na liściach drzew. Moi chłopcy uwielbiają odrzucać się liśćmi.

 • HEh, ja myślę, że nie tylko dzieci 🙂 Uwielbiam Kasztany i z wielkim zdziwieniem przeczytałam Twoją historię o reglamentowaniu ich! Jak tak można – haha 😛

  • A widzisz, mój tata miał do nich specyficzne podejście :/ Ale ludziki ze mną robił – tego mu odmówić nie można 😉

 • Fantastyczny pomysł z tymi makaronowymi jeżami. Wyszły naprawdę ekstra.

  • Jest link, do bloga gdzie znalazłam inspirację 🙂 Polecam, też możecie zrobić własne, jesienne jeżyki w domu 🙂

 • Sama pod tych wszystkich latach mojego życia dopiero w tym roku odkryłam, że jaka ta jesień jest piękna i nie dziwię się, że dzieci uwielbiają tą porę roku 🙂

 • Teraz już kocham, kiedyś nie cierpiałam jesieni. A fajnie odkryć w sobie tą dziecięcą radość w zbieraniu kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Dziś będziemy biegać po liściach w parku!

 • Karolina Jarosz Bąbel

  Zabawa w liściach zawsze się sprawdza 😉 I ludziki z kasztanów;)

 • Pewnie, dzieciaki w każdą pogodę znajdą coś dla siebie 🙂 Jesień pod tym względem jest szalenie kreatywna

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Za to samo kochamy jesień. Żadna inna pora nie pozwala nam się tak intensywnie brudzić i wyżywać artystycznie 🙂

 • Jesień to chyba moja ulubiona pora roku, którą kocham za kolory, słońce, mgłę, kałuże i kasztany 🙂

 • Piękne zdjęcia. Faktycznie zbieranie kasztanów i liści to dla dzieci wielka frajda.

 • Jeżyki z makaronu cudne 🙂

 • Marlena Hryciuk

  Ja za jesienią nie przepadałam. Na ogół o rej porze roku najczęściej chorowalam.Teraz, gdy mój synek rośnie, staramy się czerpać z każdej pory roku pęłnymi garściami.Tej jesieni dużo spacerowaliśmy po parku zbierając dary jesieni, z których w domu tworzyliśmy różności.Teraz w sumie myślę że jesień wcale nie jest taka zła choć w moim mieście pokazała się z bardzo brzydkiej strony.Było szaro i deszczowo.Dni złotej jesieni mogę policzyć na palcach jednej dłoni ;-(

  • Mam taką refleksję, że macierzyństwo bardzo zmienia 🙂 Ja też nie jestem fanką jesieni, ale z dziećmi ma ona inne kolory i pozwala cofnąć się do lat dziecięcych 🙂

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close