Planujesz podróż autobusem? Spraw by Twoje dziecko było bezpieczne

Niedawno opublikowałam reportaż o tym, jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej. Zapowiadałam wtedy, że to nie koniec tematu bezpieczeństwa. Dziś zapraszam Cię na konkretne podsumowanie najważniejszych zasad, dzięki którym Ty i Twoje dziecko w wózku będziecie podróżować bezpiecznie komunikacją miejską.

Wraz z bohaterami tego reportażu: Mamą Karoliną, małym Mikołajem, uśmiechniętym Panem Kierowcą i Markiem za obiektywem zapraszam Cię na pokład nowego Solarisa Urbino 12 Electric.

Jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Mam nadzieję, że tych kilka punktów pomoże poprawić to, co możemy dziś obserwować jadąc komunikacją miejską. Wielu rodziców wie, jak zachować się w komunikacji miejskiej z wózkiem. Jednak nadal bardzo często spotykane, nagminne wręcz jest stawanie gdzie jest miejsce, niekoniecznie dedykowane do przewozu wózków, wyjeżdżanie z pojazdu tak, że maluch prawie wypada z niego, czy niezabezpieczone wózki jeżdżące po autobusie w trakcie hamowania czy zakrętów.

Sygnalizowanie zamiaru wejścia / wyjścia z wózkiem

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Zasygnalizuj kierowcy, że będziesz wsiadać do autobusu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie sygnalizowanie wysiadania

Podobnie, gdy zamierzasz wysiąść z autobusu. Wciśnij przycisk oznaczony symbolem wózka, gdy będziecie się zbliżać do Twojego przystanku. To dla kierowcy sygnał do uruchomienia przyklęku, który ułatwi Ci wyprowadzenie wózka.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej przyklęk

Rampa dedykowana jest dla wózków inwalidzkich. Kierowca nie rozłoży jej dla wózka dziecięcego ot tak. Natomiast w uzasadnionych przypadkach możesz o to poprosić np. gdy wysokość między progiem autobusu a krawężnikiem jest mimo przyklęku zbyt duża.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wywołanie rampy

Wsiadanie i wysiadanie

Podczas wsiadania do pojazdu komunikacji miejskiej Ty prowadzisz wózek, który wjeżdża jako pierwszy.

Przy wysiadaniu kolejność jest odwrotna tj. Ty wysiadasz tyłem wyprowadzając wózek na siebie. W ten sposób asekurujesz dziecko, żeby nie wypadło z wózka do przodu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wysiadanie z wózkiem

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie prawidłowe wyjście

Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy podczas sesji w zajezdni, zgłaszali, że bardzo często Mamy źle wsiadają i wysiadają i że widzieli już sytuacje niebezpieczne i dzieci niemal wypadające z wózka.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie nieprawidłowe wyprowadzanie wózka

Na tym zdjęciu pokazane jest jak nieprawidłowo wysiada się z pojazdu. Istnieje olbrzymie ryzyko, że maluch wypadnie. Koła wózka mogą utknąć w przerwie między progiem pojazdu a krawężnikiem. I albo się zablokują, albo uszkodzą albo odpadną. Nigdy nie wyprowadzaj wózka w taki sposób.

Autobus ma wyraźnie oznakowane drzwi, dedykowane do wprowadzenia i wyprowadzenia wózka. To drugie drzwi licząc od początku pojazdu. Nimi wsiądziesz na wprost przestrzeni przeznaczonej na przewóz wózków.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie oznakowane drzwi

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie oznakowanie drzwiMiejsce wózka w autobusie

Zarówno wózek inwalidzki jak i dziecięcy mają w autobusie swoje wydzielone miejsce. Jest ono dokładnie oznaczone piktogramami. Pamiętaj, że mama z wózkiem w autobusie ma pierwszeństwo przed rowerem.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie miejsce do przewożenia wózków

Wyciąg z regulaminu przewozu osób mówi o tym, że w tej przestrzeni:

–> Jeżeli jest tylko jedno miejsce, pierwszeństwo ma wózek inwalidzki;

–> Jeżeli w autobusie pojawi się wózek inwalidzki lub dziecięcy, pasażerowie muszą ustąpić im miejsca w tej dedykowanej przestrzeni;

–> Jeżeli w autobusie pojawi się jeden z w/w wózków, rowerzysta z rowerem musi opuścić pojazd komunikacji miejskiej;

–> Dedykowaną przestrzeń dla wózków dziecięcych może zajmować ich tyle, na ile jest przewidziana homologacja pojazdu. Ale w prostszych słowach tyle, ile się zmieści w prawidłowym ustawieniu, o którym w kolejnym podpunkcie;

–> Wózka nie wolno przewozić w przejściach bo to np. przy gwałtownym hamowaniu stanowi zagrożenie nie tylko dla Ciebie i dziecka, ale i dla innych pasażerów.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Tak ustawiony wózek to potencjalne zagrożenie dla wszystkich znajdujących się w pojeździe. Przestrzeń między siedzeniami nie jest dedykowana do przewozu wózka z dzieckiem.

Masz prawo powiadomić kierowcę, jeżeli pasażerowie nie chcą ustąpić miejsca Tobie i wózkowi. Jeżeli i kierowca nic nie wskóra to zatrzyma pojazd i powiadomi Nadzór Ruchu i Straż Miejską.

Jak ustawić wózek w autobusie podczas jazdy

W zależności od tego czy wózek jest głęboki (gondola) czy spacerowy może stać w autobusie przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Tylko i wyłącznie. Nie bokiem, nie skośnie, nie w przejściu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie źle zaparkowane wózkiTak zaparkowane wózki będą stanowiły zagrożenie dla przewożonych w nich dzieci, Ciebie oraz innych pasażerów. Podczas hamowania, zakrętu nie zachowają stabilności.

Prawidłowo czyli przodem do kierunku jazdy parkujemy wózek głęboki, gondolę. Natomiast tyłem do kierunku jazdy przewozi się wózki typu spacerówka. Najczęściej w tej przestrzeni mieszczą się 2 wózki. W razie wątpliwości jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie warto zapytać kierowcę danego pojazdu.

v wózki prawidłowo zaparkowane

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wózki stoją prawidłowo

Dziecko w spacerówce musi mieć zapięte pasy. Dodatkowo wózek podczas jazdy musi mieć zablokowane hamulce. Dla podniesienia bezpieczeństwa, dobrze jeżeli będziesz trzymała rączkę wózka w czasie jazdy.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie hamulec wózka

O bezpieczeństwie, szczególnie dzieci trzeba mówić głośno, często i do znudzenia. Tylko w ten sposób dobre nawyki mają szansę stać się codziennością. Dlatego jeżeli masz do tego tekstu pytania, uwagi, zastrzeżenia lub czujesz potrzebę żeby temat rozszerzyć, zapraszam Cię – odezwij się 🙂

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Podziękowania

Reportaż jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie jest ukoronowaniem kilku miesięcy pracy i nie udałby się, gdyby nie kilka wspaniałych i pomocnych osób. Im należą się moje serdeczne podziękowania:

Rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych, Pan Adam Stawicki, dzięki któremu możliwa była sesja zdjęciowa.

Kierownik Zajezdni Autobusowej ‚Woronicza”, Pan Antoni Mroczek, za udostępnienie pojazdu oraz wsparcie.

Karolina Janowska-Kroner – Mama z małym modelem Mikołajem, blogerka – autorka bloga Matka Dentystka, wózkomaniaczka, która na zdjęciach pokazała, jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej.

Marek Kordek – fotograf, kończący Akademię Fotografii w Warszawie, w wolnych chwilach oddający się pasji gotowania na blogu Markowy Smak; dziękuję za wspaniale zdjęcia, które rewelacyjnie oddają jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej, a jakich błędów nie popełniać.

 • Mama Tosiaczka

  Mialam kiedys sytuacje gdy podmiejskim autobusem jechalam do centrum.Od samego początku spotkalam się z przeszkodami.Kierowca nie chciał opuścić podestu, nikt nie chciał mi pomóc wnieść spacerłwki dopiero młody chlopak z końca autobusu wysiadł i mi pomógł później pomógł nam też wyjść.

 • Super dzieciaczki

  Nigdy nie jeździłam wózkiem autobusem, ale ja mam wszędzie blisko.

 • ja-matka

  Bardzo potrzebny tekst, ale niestety zasady jedno, a rzeczywistość drugie. Autobusy mają opóźnienia, kierowcy się niecierpliwią, a rozkładanie podjazdu jest często źle odbierane. Mimo to uważam, że tekst jest ważny i fajnie, że poruszyłaś temat.

  • Wiem, czytałam mnóstwo komentarzy i doświadczeń. Z tym jest największy problem. Nie widzę innego rozwiązania jak zgłaszać wszystkie takie przypadki w formie skargi.

 • Fajny i wartościowy artykuł. Temat rozkładania rampy wciąż budzi wiele kontrowersji, bo faktycznie zajmuje to trochę czasu. Tak jak jest napisane, przyklęk w większości przypadków rozwiązuje problem …ale zdarza się, że autobus nie ma możliwości dojechania do krawężnika (np. zbyt głęboka zatoka lub inne względy manewrowe) i wtedy zaczyna się problem…:/. Pozdrawiam i życzę przyjaźnie nastawionych kierowców oraz pasażerów 🙂

  • Czytałam, była jakaś zadyma na temat rozkładania rampy. Część Mam się oburzała, że kierowcy nie rozkładają. Kierowcy nazywali je „Mamuśkami”.
   Tu potrzeba bardzo dużo rozwagi i wyrozumiałości z obu stron. Co bywa niezwykle trudne.

 • Marzena Kominek

  Tylko kiedy są już dwa wózki z na kolejnym przystanku wsiada kolejny lub dwa to od razu jest krzyk że może by pani inaczej wózek postawiła bo się nie mieści. A jak ja wsiadam choć wychodzi na to że mam pierwszeństwo bo dziecko niepełnosprawne to jakoś nikt mi miejsca nie ustępuje. Niestety tacy są ludzie

  • To prawda – tacy są ludzie.
   Niestety nikt nie pomyśli, żeby Tobie było dobrze. Zazwyczaj ludzie myślą o sobie. Dlatego trzeba głośno mówić o swoich prawach i przywilejach. Albo wymagać interwencji od kierowcy.
   Wiem, że to bywa trudne. Także w wielu innych sytuacjach, nie tylko w komunikacji.

 • Melduję Gotowość

  Kiedyś widziałam filmik, na którym rodzic tak wychodził z wózkiem z autobusu, że dziecko z niego wyleciało. To wyglądało bardzo źle, ale było już tak dawno temu, że dokładnie nie pamiętam. Bardzo pomocny wpis. Ja często zauważam nieprawidłowe zachowania rodziców z dziećmi w pociągach. Denerwuje mnie jak rodzic stoi i trzyma dziecko na rękach (dwu, trzy letnie) i nawet jak ktoś chce mu ustąpić miejsce to odpowiada, że nie trzeba, bo on tylko dwie/trzy stacje jedzie. Trochę przykre, że ludzie nie wiedzą jak dużo się może zdarzyć w ciągu tych dwóch/trzech stacji i jak bardzo zagrożone jest wtedy takie dziecko, które może polecieć do przodu.

  • Masz rację, podobnie jak sadzanie sobie na kolanach maluszka zamiast w wózku, z zapiętymi pasami…
   No cóż, czytałam masę komentarzy o tym jakie błędy popełniają kierowcy: nie opuszczają przyklęku, za szybko zamykają drzwi itp. Ale kij ma dwa końce i rodzicom też często daleko do ideału. Bardzo często towarzyszy im brak wyobraźni. I niestety bardzo często postępują na zasadzie: nie było jak stanąć w przestrzeni dla wózka to stanęłam w innym miejscu. tylko 3 przystanki….

 • Katarzyna Mirek

  bardzo fajny wpis 🙂 niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest położenie wózka w autobusie. Bardzo często miałam okazję zostać ofukana, potraktowana z góry ponieważ śmiałam poprosić kogoś o to aby opuścił miejsce dla wózka aby prawidłowo przewozić moje dzieci.

  • No właśnie… pasażerowie niemal doznają skrętu szyi, żeby tylko nie dostrzec wózka, któremu należałoby ustąpić miejsca :/

 • Fajny, rzetelny wpis. Jeszcze nie podróżowaliśmy autobusem, bo na razie uskuteczniamy podróże autem i pociągiem lub piesze wycieczki, ale kto wie 😉

  • Pociągiem? W jakim wieku jest Twoje dziecko?
   Chłopcy mają 3 lata, ale jeszcze mnie to przeraża 😉

   • W pierwszą podróż pociągiem, trwającą 3 godziny i zwieńczoną jeszcze godzinną jazdą samochodem wybraliśmy się, gdy Dominik miał 9 miesięcy. O naszych przygotowaniach możesz przeczytać tutaj: http://seasidestoriesbylinak.blogspot.com/2017/02/jak-podrozowac-z-niemowlakiem-pociagiem.html
    I o dziwo – było nam wygodniej i fajniej, niż gdy wybieraliśmy podróże autem. W tej chwili mamy już 4 takie wyprawy pociągowe za sobą i jeszcze ani razu nie było problemów, więc… odważ się! Będzie fajnie! A Twoi chłopcy na pewno będą zachwyceni 🙂

    Ps. Jeśli chcesz, usunę link z posta 🙂 Wstawiłam go po to, by pokazać, jak to z pociągowymi wojażami jest u nas 🙂

   • turzyca

    Jezdzilam z roznymi dziecmi, od noworodka (6 tygodni) poczynajac, i moim zdaniem jest duuuuuzo latwiej niz samochodem, bo jest mozliwosc ruchu, siedzenia w dowolny sposob, przytulania sie, grania w gry. Tylko oczywiscie trzeba miec miejscowki dla calej ekipy.

 • Super temat, pierwsza podróż autobusem dopiero przede mną więc na pewno informacje bardzo się przydadzą. Gorzej ze wciąż nie opanowalam korzystania z blokady w moim wózku.. no w żadnej sposób nie umiem zablokować tych kolek…

 • Zasady są mi znane. Szkoda tylko że ludzie w autobusach z taką łaską robią miejsce

  • Szkoda, że całe społeczeństwo na to przyzwala :/ Gdyby to były pojedyncze przypadki, wtedy tłum wypchnąłby takiego ktosia z autobusu i tyle.

 • Co prawda my z córką nie jezdzilysmy jeszcze w autobusie ale bardzo przydatny wpis dla wielu rodziców. I fajnie że coraz więcej autobusów jest przystosowanych do przewożenia wózków

  • W jakim sensie przystosowanych?
   W tych wysokich problemem był schody.
   W niskopodłogowych już samo obniżenie podłogi to ogromny plus.

   • becia

    U mnie w miescie jest jeszcze sporo autobusow ze schodami, nie ma za to zadnych z przyciskiem wozka. I co w takiej sytuacji?

    • Przycisku wózka nie ma bo autobus ze schodami (pewnie stary Ikarus) nie ma rampy do opuszczania. Po schodach trzeba było wnosić wózek i tu nie ma lepszego rozwiązania. Nie wiem skąd jesteś, więc trudno mi porównywać. Na przykład w Warszawie, gdy autobusów niskopodłogowych było znacznie mniej, na rozkładach było wyraźnie zaznaczone, który kurs realizują te pojazdy.

 • Przydatne informacje. Na szczęście moja era jeżdżenia komunikacja z wózkiem juz się skończyła:)

 • Bardzo wartościowy post. Powinny go obowiązkowo przeczytać wszystkie mamy!

 • Myślę, że panuje deficyt na tego rodzaju artykuły, a szkoda.
  Naprawdę są to wartościowe treści, które wielu osobom mogą ułatwić życie. 🙂

  Pozdrawiam

 • Agnieszka Monika

  Super artykuł. Bardzo przydatny 🙂

 • Bardzo dużo praktycznej wiedzy. Niestety jeszcze nie wsystkie autobusy bynajmniej u nas wyposażone są w takie udogodnienia. Miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni.

 • Bardzo ważny wpis. Rodzice powinni wiedzieć jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem autobusem. Niestety zdarza mi się widzieć rodziców w komunikacji miejskiej wyciągających malutkie dzieci z wózka zupełnie niepotrzebnie.

 • Kochana, świetny wpis i jakże potrzebny 🙂 Super, że tyle osób ci przy tym pomogło 🙂

 • U nas komunikacja miejska dopiero od zeszłego roku funkcjonuje i też zwracam uwagę na przewożenie wózków. Kilka razy zwracałam uwagę i prosiłam o zmianę miejsca np. Młodzieży która zajmowała akurat to miejsce dla wózków mając do dyspozycji pełno miejsc siedzących. Tridno najwyżej wyjdę na jakąś wredną zołze 😉

 • Bardzo istotne informacje. Przydałby się taki przewodnik dla wszystkich zawieszony w autobusie żeby też inni pasażerowie się zapoznali.

 • Marlena

  Akurat u nas jazda czy to autobusem czy samochodem to problem bo mlody bardzo marudzi.

 • Kiedy jeździłam wózkiem autobusami w Warszawie spotkałam kiedyś bardzo miłego i sensownego kierowce, który udzielił mi kilku rad, jak bezpiecznie wchodzić/wychodzić z wózkiem i jak stawiać wózek w autobusie.

 • Agnieszka Winciorek

  Tylko drugi problem to czekanie by autobus przyjechał i można było jechac z wózkiem. Komunikacja miejska to drugi problem..

 • Świetny artykuł! Szacun dla Zakładów Autobusowych, że podjęły się współpracy i pozwoliły na zrobienie zdjęć. Z takim artykułem powinna się zapoznać każda mama, ale też osoby, które podróżują komunikacją, bo często pasażerowie utrudniają prawidłowe przewiezienie malucha.

 • Super wpis! Ja nie wszędzie przemieszczam się autem, ale jeśli kiedyś najdzie potrzeba korzystania z komunikacji miejskiej to już wiem jak.
  Nie miałam np. pojęcia, że spacerówka musi być tyłem do kierunku jazdy 🙂

 • Maluch w domu

  Raz jechałam tramwajem z wózkiem. To była masakra… Ale na szczęście jeden pan mi bezinteresownie pomagał 😊

 • ostatnio zasmakowałam komunikacji w warszawie, bo w koncu wyszłam z domu 😀 cóż, autobus zatrzymał się ok 1,5 od krawężnika, chociaz widzial ze bede wsiadac 🙂 przeraziło mnie to ze w centrum nie ma windy … ludzie nie ustępują miejsca mamą z wózkami …jak powiedziałam pan ze ja z wózkiem mam pierwszenstwo, a jego rower nie, to mnie zbluzgał …
  w autobusach pojawiły się (albo byly a ja wczesniej nie zauwazylam) oddzielające barierki wózek dziecięcy i inwalidzki. To na plus. Ale duzo jeszcze potrzeba zeby to ulepszyc

 • turzyca

  A moze zaczelabys kampanie na rzecz uwzgledniania w autobusach miejsc siedzacych dla matek z wozkiem? O takich: http://de.shisu.edu.cn/common-uploads/2016/11/up_14791315647871459_0.jpg lub takich http://www.fahrgast-kaernten.at/data/pix/bilder/bus_mercedes_zweite_serie_innen_web_111215193137.jpg czy takich http://media401.zgt.de.cdn.thueringer-allgemeine.de/0081EC94_F71D2F86711336193668556ADCA002A1 Bo w Warszawie czesto nie mozna wypuscic raczki wozka z reki, trasy bywaja bardzo krete, wozki sie przechylaja, a to oznacza np. 45 minut stania. Szczegolnie w pologu lub w kolejnej ciazy bardzo trudne do wytrzymania. Te niemieckie rozwiazania pozwalaja na prawidlowe przypiecie wozka inwalidzkiego, a jednoczesnie zwalniaja matki od umeczonego stania nad dzieckiem.

 • Weronika Lewandowska

  Dobrze, że Komunikacja Miejska posiada autobusy, w których łatwo zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Gorzej sprawa się ma z przejazdami taksówką lub wycieczkami autokarowymi przedszkolaków. Będąc odpowiedzialnym rodzicem szukałam alternatywy do fotelików by przejazd był bezpieczny. Znalazłam i mogę go już stosować gdyż me dziecko osiągnęło 15 kg, a to dolna granica pozwalająca na użytkowanie Smart Kid Belt. Urządzenie to składa się z pasa z dwoma klamrami, którymi dopasowuje się pasy bezpieczeństwa do wymiarów dziecka tak by pasy precyzyjnie były dopasowane do barku i linii jego bioder. Jadąc z dzieckiem taksówką zawsze mam go przy sobie gdyż jest on niewielkich gabarytów imieści się w torebce. Gdy przedszkolaki wyjeżdżają na wycieczkę zawsze przekazuję go wychowawczyni by zabezpieczyła me dziecko podczas jazdy.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close