Jak dbać o zęby dziecka

Czy pamiętasz jak mniej więcej rok temu opisałam przebieg pierwszej wizyty niemowlaka u dentysty? Od tamtej pory mija rok, a my odwiedzamy naszą Panią Dentystkę regularnie co 4-5 miesięcy.

Zaledwie kilka dni temu byliśmy na naszej regularnej kontroli i pochwałom nie było końca: że zadbane, że regularnie, że chłopcy tacy grzeczni, że bez paniki oddają się w ręce dentysty.

Ale nie spoczywam na laurach i zawsze dopytuję się jak dbać o zęby dziecka . Dla mnie to ogromnie ważne żeby tak dbać o zęby Fasolaków, żeby nie trzeba było martwić się ubytkami, borykać z próchnicą ani stresować ich dodatkowymi wizytami i zabiegami.

Po co piszę ten wpis? Bo ilekroć widzę się z naszą Panią Dentystką to wypytuję ją o różne kwestie z zakresu higieny jamy ustnej. Piszę także dlatego, że niekiedy informacje znalezione w internecie są sprzeczne. A po trzecie, jeżeli temat Cię interesuje i doczytasz do końca, pod tym artykułem znajdziesz konkurs ściśle związany z tematem wpisu.

Jak dbać o zęby dziecka

Jeszcze nim pojawią się pierwsze ząbki warto jest zacząć masować dziecku dziąsła, przemywać gazikiem z wodą i opowiadać dlaczego takie ważne jest dbanie o ząbki. Tym samym oswajamy malucha z higieną jamy ustnej.

Ważne jest regularne szczotkowanie minimum 2 razy dziennie, najlepiej przez drzemką/nocnym spaniem. Jeżeli będziemy zęby szczotkować dziecku po każdym posiłku, to wyjdzie to tylko na korzyść, ale jestem realistką i wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Co ważne, to rodzic myje dziecku zęby, do czasu aż nabierze ono wprawy w posługiwaniu się szczoteczką (nawet do 7-8 lat). Po dokładnym umyciu dobrym pomysłem jest dać maluchowi szczoteczkę żeby mógł po nas „poprawić” i tym samym wyrabiać sobie odpowiedni ruch ręki. Już kilku lekarzy przestrzegło mnie przed tym, że 1,2 czy 3 latek nie umyje sobie sam ząbków dość dokładnie i trzeba mu pomóc. Byłam przekonana, że im szybciej się dziecko nauczy tym większa duma 😉

Jak dbać o zęby dziecka wspólny trening

Stomatolodzy zalecają, żeby na pierwszą wizytę do dentysty zabrać malucha już po pojawieniu się pierwszych ząbków, najpóźniej wtedy, gdy zaczną wyrzynać się czwórki. To lekarz powie Ci kiedy przyjść z dzieckiem ponownie, ale takie przeglądy powinny odbywać się regularnie, co 4-5 miesięcy.

Na przeglądzie stomatolog dokładnie obejrzy stan buzi dziecka, oceni stan ząbków oraz, w razie potrzeby, oczyści je z osadów. Lekarz ma wśród narzędzi specjalną szczoteczkę elektryczną, którą, przy użyciu pasty dentystycznej, dokładnie umyje ząbki dziecka.

Elementem przeglądu zębów dziecka jest też zabezpieczenie ich fluorem. Trwa to kilka minut i jest bezbolesne.

Sprzymierzeńcem w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka jest woda. Przyzwyczajenie malucha do picia wody wyrobi w nim dobry nawyk. Woda dodatkowo przepłukuje buzię z resztek pokarmowych. Gaszenie pragnienia wodą, a nie kolorowymi, słodkimi sokami pomaga oddalić zagrożenie próchnicą.

Jak dbać o zęby dziecka myjemy ząbki razem

Akcesoria przydatne w higienie jamy ustnej

– Rękawiczki, nakładki do masażu dziąseł, inne akcesoria masujące i schładzające, żele uśmierzające ból ząbkowania

Miękka szczoteczka, zawsze dobrana do wieku dziecka (istotne jest włosie, zasięg szczoteczki, sposób chwytania ). Lepsza jest szczoteczka manualna, elektryczna wtedy, gdy to rodzic będzie się nią posługiwał. Niewłaściwie stosowana szczoteczka elektryczna może przyczynić się do odsłaniania szyjek zębowych.

– Pasta dostosowana do wieku dziecka. Na początek koniecznie pasta bez fluoru. Pastę z fluorem możemy dać dziecku dopiero wtedy, gdy nauczy się ją w całości wypluwać.

Gryzaki są pomocne na każdym etapie ząbkowania. Warto zaopatrzyć się w różne rodzaje i zobaczyć co najbardziej podpasuje naszemu maluchowi. Fasolaki do dziś lubią sobie podgryźć gryzak gdy idą zęby. A na przykład u mojej koleżanki najlepiej działa obrana, trochę schłodzona, surowa marchewka 🙂

Konkurs

Rodzicu, już wiesz jak dbać o zęby dziecka . Dlatego wraz z firmą MAM Baby mamy dla Ciebie konkurs. Wygraj 1 z 4 zestawów z kategorii higiena i pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka. Odpowiedz na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się nazwa marki MAM?” i przekonaj się, że dbanie o zęby dziecka może być zarówno obowiązkiem jak i przyjemnością i okazją do miłej zabawy.

Zestaw 1 „Ulga dla swędzących dziąsełek”: Oral Care Set i gryzak Bite & Relax phase 1 MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 1

Zestaw 2 „Mój pierwszy ząbek”: First Brush + Bite & Play MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 2

2x Zestaw 3 „Jestem już taki duży, że uczę się szczotkować ząbki”: 2x Learn to Brush Set MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 3

Regulamin

1. Konkurs tylko dla fanów*** MAM Baby i Agumama (*przez fanów rozumie się osoby, które lubią oba fanpage na Facebooku)

2. Będzie nam miło, jeżeli udostępnisz publicznie post konkursowy na fb.

3. Opowiedz, pod tym wpisem, na pytanie: Z czym kojarzy Ci się nazwa marki MAM? Pamiętaj aby podać też nr Zestawu, o który grasz.

4. Konkurs trwa od 23.06 do 30.06.2016 do godz. 23:59. Zgłoszenia nadesłane po tej dacie nie będą brane pod uwagę.

5. Laureatów konkursu wybiera Organizator.

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu, pod wpisem konkursowym, wieczorem w dniu 3.07.2016

7. Laureaci mają 3 dni od momentu ogłoszenia wyników na przesłanie danych do wysyłki wybranego Zestawu MAM na adres agnieszka@agumama.pl

8. Organizatorem konkursu jest blog Agumama.pl

9. Sponsorem nagród jest firma MAM.

10. Wysyłka nagrody jest możliwa tylko na terenie Polski.

11. Firma MAM zastrzega sobie prawo zastąpienia produktu innym o podobnej funkcji w przypadku wyczerpania zapasów.

12. Serwis Facebook nie jest w żaden sposób związany z niniejszym konkursem, nie pomaga w jego przeprowadzaniu. W związku z organizowanym konkursem na serwisie Facebook nie spoczywa żadna odpowiedzialność.

 • Aga dobrze, że mi przypomniałaś, abym w końcu zadzwoniła do naszej dentystki i umówiła mojego Wiktorka bo już dawno miałam to zrobić. Dzięki! 🙂
  A nazwa MAMBABY czyli dwie najważniejsze dla siebie istoty: mama i dziecko MAMBABY połączone razem jak maleństwo ze swoją mamą przez 9 miesięcy w brzuszku 🙂 Świetna nazwa :*

 • Przypomniałaś mi, że już czas umówić się na pierwszą wizytę z Igim 🙂 Dzięki! Zupełnie o tym zapomniałam 🙁

 • Dobra Aga, mogę się Tobie i do tego przyznać. Mam obsesję na punkcie zębów moich dzieci. Nie odpuszczam im od małego. Codzienna higiena, brak „Dnia Dziecka” w tej kwestii i regularne wizyty kontrolne plus zdrowa dieta to podstawa.
  Pamiętam jak mały Cyprek (dziś 16-letni bez ani jednej plomby!) nie chciał w pewnym momencie myć ząbków (typowy bunt 2-latka), więc zadawałam mu pytanie: „Umyjesz dobrowolnie czy na siłę?”. Zgadnij jaka była odpowiedź. „Na siłę.” 🙂 Siadaliśmy więc na brzegu wanny, ja mu szorowałam zęby, a on popisowo się wyginał próbując utrudnić mi życie. Potrwało to kilka tygodni, a potem bunt mu się znudził.

  • Ola i bardzo dobrze! Jesteś wspaniałą Mamą i choćby teraz w to wątpili to kiedyś Ci za tą „obsesyjną” dbałość podziękują 🙂
   Znam przypadki skrajne, kiedy rodzice wychodzą z założenia, że mleczne zęby i tak wypadną. Aż mnie ciarki przechodzą.

   • Niech spróbują zwątpić. Wiem, że robię dobrze, widać to po Cyprku. 16 lat bez próchnicy! Dla mnie to doskonały wynik w świetle dzisiejszej próchnicy u dzieci.

 • Próchnica to co raz częstsze zjawisko! Dobrze że co raz więcej ludzi o tym mówi i pisze!

 • Aneta D

  Jako, że moja panna ma już prawie 2 lata-gram o zestaw 3 🙂 Nazwa marki MAM BABY kojarzy mi sie z troską matczyną o dziecko. Bardzo dobra nazwa, sugerująca, że produkty sa bezpieczne, wysokiej jakości i profesjonalne.

 • Monika EM

  Powiem szczerze, gdy w grupie mam powiedziałam, że nie stosujemy pasty do zębów bo dziecko nie umie jeszcze świadomie wypluwać jej zostałam zaatakowana! Oczywiscie powiedziano mi, że moje dziecko będzie miało próchnicę. Wrrrr. No bo co tam łykanie pasty do zębów nawet bez fluoru… ech… pozdrawiam http://akwafinta.wordpress.com

 • Ważny tekst, bo niestety mam wrażenie, że wielu rodziców lekceważy tę kwestię. Ja osobiście kilka razy spotkałam się ze zdziwieniem ze strony innych rodziców, którzy dowiedzieli się, że gdy Melushce wyszedł pierwszy ząb, zaczęłam go myć szczoteczką i pastą. Poza tym, wśród znajomych ze starszymi dziećmi, wiele razy byłam świadkiem sytuacji, kiedy dziecko było bardzo zmęczone, a mama mu mówi: to już nie myj ząbków, umyjesz jutro rano. Dla mnie to był szok, bo ja nawet jako dziecko nie wyobrażałam sobie położenia się spać bez użytych zębów.

  • Cieszę się, że ja trafiłam na ten nurt żeby myć i przyzwyczajać do mycia już od 1-ego ząbka.
   Bo to my, rodzice, kształtujemy te pierwsze przyzwyczajenia 🙂

 • Aneta Zajac

  Ja się potwornie bałam dentystów jako dziecko! Ale to były czasy zbiorowej fluoryzacji w szkole i obowiązkowych napraw zębów u szkolnego dentysty-sadysty:)

 • fajnym pomysł z odwróceniem kolejności i żeby to dziecko „poprawiało” po rodzicu 😉

  • Moje dzieci są na etapie „ja wiem lepiej” więc to im pozwala poczuć się ważnymi, docenić to, co już umieją.
   Myślę, że to całkiem fajny motywator 🙂

 • MyMami

  Z moim synkiem lat trzy regularnie odwiedzam dentystkę. I co dziwne było to zaskoczeniem dla otoczenia. Pytaniom po co męczyć dziecko nie było końca. Przecież i tak wypadną…

 • hmmm nie pomyślałam, że już dawno powinniśmy udać się do dentysty… lecę szukać odpowiedniego gabinetu!

  • Powodzenia! Dobra Pani Dentystka tylko zaintryguje malucha i sprawi, że wizyta będzie kolejnym odkryciem, ciekawostką 🙂

 • Ola

  Wybieram zestaw 1 lub 2.
  Baby MAM i o nie dbam ????

 • Pokręcona Mama

  Zapisuję link do tego wpisu aby go nie zgubić i wrócić do niego jeszcze nie raz ???? u nas dwa ząbki pojawiły się miesiąc temu po skończeniu 8 miesięcy przez córkę i od tam tego czasu doszło mycie tych dwóch jedyneczek pastą do zębów bez fluoru a dziąsła nadal przemywam wodą masując je ???? i jestem pełna podziwu dla niej bo od samego początku lubi mycie ząbków i dziąseł co naprawdę mnie cieszy. W takim razie nie bawem będzie trzeba się wybrać na pierwszą wizytę u dentysty ????

 • Dzisiejsze wizyty u dziecięcego dentysty to czysta przyjemność. Miła opieka, dowolna bajka do wyboru, a na zakończenie nagroda niespodzianka wyciągnięta z dużego kosza z zabawkami. A przed znieczuleniem żel truskawkowy niwelujący dyskomfort związany z kłuciem igłą. Szkoda, że nie było takich atrakcji 30 lat temu 🙂

  • Kiedyś byliśmy petentem dziś jesteśmy klientem. Traktuje się nas (dzieci też) tak, żebyśmy wrócili.
   To cudowne, że pewne usługi są tak otwarte na dzieci by je zachęcić a nie zniechęcić (dentysta, fryzjer, odwiedziny na szczepieniu) 🙂

 • U nas zaczęło się od zabawy, a teraz zawsze razem myjemy i na wzajem poprawiamy sobie szczoteczkami 🙂 Ubaw po pachy i zero problemów 🙂

 • Katarzyna Golińska

  MAM Baby kojarzy mi się z:
  M- małymi szkrabami
  A – atrakcjami macierzyństwa
  M – milutkimi rączkami i nóżkami
  B – brudnymi buźkami

  A – anielskimi rankami z dzieciątkiem w ramionach
  B – boskim śmiechem i gaworzeniem
  Y – yoouuppii…PO prostu z cudem – Dzieckiem :))))

  Pozdrawiam….Trochę sporo kojarzeń mi się nasunęło ale nie mogę tylko jednego dopasować….:))))

  Zestaw 3 „Jestem już taki duży, że uczę się szczotkować ząbki”: Learn to Brush Set

 • Beata Beata

  U mnie w Holandii gdy pytałam czy przemywac jezyczek i dziaselka niemowlakowi bo ma biały nalot na języku to powiedzieli ze nie bo to naturalne. Gdy próbowałam bo namawiam mi mówiła że się przemywa małego zebralo na wymioty. I już go nie meczylam. Ale teraz czytam ten artykuł i muszę chyba zacząć mu przemywac te dziąselka.

  • Wiesz co, z moich dwóch chłopaków jeden też miał przez pewien czas silny odruch wymiotny np. widać to było przy wprowadzaniu stałych pokarmów. Ja mu po prostu dałam czas tzn nie ingerowałam w buzię bardziej, niż on sam na to pozwalał. Z czasem ta granica odruchu przesuwała się dalej i dalej. Malutkie dziecko jest czyste, więc nie ma co na siłę go szorować pumeksem 😉 W tej początkowej higienie jamy ustnej chodzi bardziej o przyzwyczajenie, nauczenie żeby właśnie nie było problemów, gdy pojawią się zęby a przerażony maluch nie pozwoli sobie nic z buzią zrobić

 • Beata Beata

  Nazwa marki MAM kojarzy mi się z najlepszymi produktami do pielęgnacji niemowląt. Wszystkie artykuły MAM są stworzone z najlepszych materiałów pomagają mama w codziennych czynnościach związanych z dbaniem o niemowle pomagają umilić macierzyństwo aby dziecko i mama korzystały z dobrodziejstw produktów firmy MAM 🙂 wybieram zestaw 2

 • Beata Sulka

  MAM BABY 🙂
  Pierwszy człon marki kojarzy mi się z mamą, która zawsze wie co najlepsze jest dla jej maleństwa. Mama wie czego aktualnie dziecko potrzebuje, co mu doskwiera lub czego potrzebuje. Ona chce zawsze jak najlepiej dla swojego maleństwa i nigdy nie zrobi mu krzywdy. Z tym samym kojarzy mi się marka MAM, ponieważ produkty tej firmy są bezpieczne i odpowiednie dla dzieci, są po prostu idealne.
  Drugi człon marki kojarzy mi się po prostu z dzieckiem, którym mamusia się opiekuje.

  Gram o zestaw 2 🙂 ale tak naprawdę każdy bardzo by nas ucieszył 🙂

 • Ag Oli

  Zestaw 3

  Mam jak „Mama”, czyli wersja „czytana” angielskiego słowa Mum! Bo Mama to kwintesencja opiekuńczości, troski i dbania o maluszka. Mama to zawsze najlepsza jakośc i takie też są, jak się spodziewam, produkty tej marki.

  Mam jak „Mam pierwszy ząbek i szukam szczoteczki” i „Mam ochotę na samodzielne jedzenie i przydałby mi się dobry zestaw talerzyków” lub „Mam laktacje i potrzebuje laktatora”, bo przecież Mam to nie tylko akcesoria do mycia ząbków, ale o wiele szerszy asortyment, dzięki którym „Mamy” to czego potrzebujemy 🙂

  I w końcu Mam Baby jako „Mam dziecko” i je uwielbiam 🙂

  ag.olinska@wp.pl Na fb – Agnieszka Górecka

  • Pierwsze skojarzenie z MAM to zazwyczaj Mama, a u Ciebie fajnie MAM łączy się z dzieckiem i jego potrzebami. Fajny pomysł 🙂
   Powodzenia!

 • Natalia Kisiel-Wenta

  Nazwa MAM przynosi mi takie skojarzenie: Most Amazing Moments bo dla mamy każda chwila macierzyństwa obfituje w nowe niesamowite doświadczenia, a MAM towarzyszy mamie i dziecku w tych pięknych chwilach, codziennych ale niepowtarzalnych 🙂 Gram o zestaw nr 3 🙂

 • Wiktoria K

  Marka MAM kojarzy mi się z tym co najlepsze dla dziecka, czyli mamą 🙂 MAM – dbam, chyba każda mama chce, jak najlepiej dla swojego maluszka i dba o niego najlepiej, jak potrafi. MAM to słowo idealnie pasujące do każdej mamy, bo tylko mama zawsze odpowie: MAM! Mama zawsze ma to czego potrzebujemy, poratuje w każdej chwili…jest idealna 🙂
  Wybieram zestaw 3.

 • Marta Szopińska

  Nazwa marki MAM kojarzy mi się z posiadaniem w życiu największego szczęścia jakie można sobie wymarzyć – MAM dziecko. Od kiedy MAM dziecko – mam wszystko! Nie ma nic piękniejszego i najwspanialszego od bycia mamą. Wybieram zestaw 3.

 • Agnieszka Sadowska

  Gramy razem z Ksawciem o zestaw nr 1
  Pierwsze co mi przychodzi na myśl i mi się kojarzy z nazwą marki to : zęby MAM i o nie dbam, lub MAM sposób na ząbki 🙂 Jesteśmy z synkiem właśnie na etapie ząbkowania i jeszcze nie znaleźliśmy swojego idealnego sposobu, może nasze rozwiązanie jest bliżej niż nam się wydaje 🙂

 • Monika Budkiewicz

  Wybieram zestaw 3. Marka „Mam” kojarzy mi się ze smoczkami, które moja Julka uwielbia????

 • Monika Lepiorz

  Starsza córa sama szczotkuje ząbki od 3roku życiu i to zawsze po 2 razy na „sesję”. Bardzo lubi pić wodę, czasami sięgnie tylko po sok jabłkowy. Teraz gdy zaczynam młodszej córce przemywam gazikiem z wodą dziąsła powiedziała ze szczoteczką to ona ja nauczy myć ząbki 🙂
  nazwa MAM kojarzy mi się z opieka dbanie o maluszka tak aby było zdrowe i szczęśliwe. Bo to głównie MAMa zajmuje się dzieckiem i to ona przekazuje wszystkie dobre wzorce dbania o higienę, uczy dobrych manier oraz dba aby dziecko cieszyło się każda chwila nawet ta gdy myje ząbki. MAM=Miłość do dziecka

  • Monika Lepiorz

   Wybieram zestaw nr 1

  • Siostrzana miłość <3 nawet w myciu ząbków pomoże 🙂
   Powodzenia w konkursie

   • Monika Lepiorz

    Dziękujemy i pozdrawiamy mała Miśka z Anulką i mamą ☺

 • Czasami o tym zapominam, ale staram się dbać o bezzębny jeszcze uśmiech mojej perełki, przemywając właśnie gazikiem z wodą i masując.

  • Na spokojnie. Z czasem wejdzie Wam to w nawyk 🙂
   Fajne są właśnie takie rękawiczki masujące jak ten króliczek, który był do wygrania w Zestawie 1 dla bezzębnych dziąsełek 🙂

 • Super wpis. Warto pisać i promować dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci już od najmłodszych lat, aby weszło to w nawyk. Polecam szczególnie szczoteczki Brush-Baby.

 • Robert Michalski

  A jak dziecko będzie już trochę starsze, uważam, że jak najwcześniej trzeba oduczyć je obgryzania paznokci. Mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji bruksizmu. http://medivital.pl/dbanie-o-zeby-a-obgryzanie-paznokci/ A obgryzanie paznokci może doprowadzić do zdarcia szkliwa, większej ruchomości zębów, a nawet do zmiany konturu twarzy. Dlatego im szybciej zwalczymy złe nawyki, tym zdrowsze ząbki będą miały nasze pociechy.

  • Ja bym to ujęła inaczej. Nie oduczyć tylko od początku temu zapobiegać. Nie wiem w jakim wieku dzieci zacznają obgryzać paznokcie. Moi 3-latkowie tego nie robią, ale gdyby zaczęli, to są na tyle duzi żeby rozmawiać, że to niepotrzebne etc.
   Link usunęłam bo w Disqus linkiem jest sam profil autora komentarza. I wystarczy. Takie podrzucanie linków bez zgody autora bloga to spamowanie. A tego nie lubię.

 • tomaszkleks

  Znakomici specjaliści z niespotykanym podejściem do pacjentów do rzadkość – macie rację. Mam szczęście, że trafiłem do Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl).

 • tomaszkleks

  Znakomici specjaliści z niespotykanym podejściem do pacjentów to rzadkość – macie rację. Mam szczęście, że trafiłem do Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl).

 • Gość

  Muszę przyznać, że to bardzo ciekawy i pouczający wpis! Ja własnie się dopytuję znajomych czy jest jakiś dobry Stomatolog dziecięcy Wrocław , bo własnie zauważyłam delikatną próchnicę u mojego czterolatka, ale widzę też, że zdecydowanie bardziej muszę zadbać o jego codzienną higienę jamy ustnej!:)

  • Zazwyczaj takie polecania wśród znajomych są niezwykle pomocne.
   Proszę tylko bez spamu i linków. Jeżeli chciałaby się Pani promować na blogu to zapraszam do zakładki Współpraca 🙂

 • Kasia Nowak

  Świetny wpis, każda mama powinna bardzo dbać o ząbki maluszków 🙂
  ___________
  http://endo-medica.pl/

 • Zuzanna Stec

  Pamiętam jak z moim młodszym bratem zawsze była walka w łazience. Teraz boję się, że będę to przeżywać za niedługo z moim maluchem. xD

  ________________________________
  http://vita-dent.gliwice.pl/

  • Ja nie mam takich wspomnień. Z dzieckiem jest tak, że im wcześniej się oswoi z higieną jamy ustnej, tym lepiej i łatwiej to pójdzie 🙂

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close