Nadmiar cukru, słodyczy w życiu dziecka jest zbędny, a czasami wręcz szkodliwy. Niedawno terapeutka SI, z którą Wiercisław ma zajęcia, opowiadała mi o wpływie zredukowania ilości cukru w diecie na dzieci ze spektrum autyzmu. Widzę po synach, że gdy codziennie jedzą coś słodkiego to bywają bardzo pobudzeni, nakręceni, nie do opanowania. Co na to poradzić?
Szukam alternatyw i sposobów na domowe przysmaki, które zawierają mniej cukru bo to ja odmierzam ile i jakiego słodziwa dodam. Domowe słodycze nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i niezidentyfikowanych dodatków polepszających smak. I tak pewnej soboty, oglądając Smerfy, wspólnie zrobiliśmy własne, domowe rafaello.
Bazą jest kasza jaglana, która ma szerokie zastosowanie w kuchni bo jest uniwersalna. Nadaje się na śniadanie (jaglanka), jako baza lub dodatek do deserów, dodatek do mięs i zapiekanek.
Domowe rafaello – składniki
1 puszka mleka kokosowego 400 ml (kupuję takie, gdzie w składzie jest ponad 80% kokosa)
około 3/4 szklanki kaszy jaglanej
100g wiórków kokosowych + 50 g do obtoczenia
coś słodkiego np. 2 łyżki miodu
blanszowane migdały – ja nie miałam w domu, więc kulki są bez „serca”
Do posłodzenia, zamiast miodu, możesz też użyć syrop z agawy. Niektórzy używają też inulinę, ale z nią trzeba uważać bo w nadmiernej ilości ma efekt przeczyszczający.
Przygotowanie masy na rafaello
Mleko kokosowe trzeba najpierw dokładnie wymieszać. Czyli rodzinnie, zespołowo „majtamy” puszką aż gęsta część dokładnie połączy się z wodą. Wlewam mleko kokosowe do rondelka i podgrzewam. W tym czasie płuczę 2-3 razy kaszę jaglaną by pozbyć się goryczki. Opłukaną kaszę dodaję do mleka, zagotowuję i zmniejszam moc kuchenki. Kasza powinna się gotować w mleku do miękkości czyli około 15-20 minut. Poznasz, że jest gotowa, gdy wchłonie cały płyn. Dodaję substancję słodzącą i czekam aż trochę ostygnie. Po około 15-20 minutach dodaję wiórki kokosowe, mieszam i blenduję całość.
Turlanie kulek
Jeżeli masz co najmniej 1 pomocnika to jesteś na ostatniej prostej do pysznego deseru 😉 Ja miałam dwóch, więc formowałam kulki a Fasolaki obtaczali w wiórkach. A nie mówiłam, że dzieci w kuchni to skarb?
Gdy masa ostygnie, trzeba z niej uformować kulki. Do środka każdej można wcisnąć po 1 migdale. Na koniec trzeba obtoczyć je w pozostałych wiórkach kokosowych. Przekąska jest gotowa do jedzenia od razu, chociaż jeszcze lepiej smakuje, gdy postoi 2-3 godziny w lodówce.
Domowe rafaello należy przechowywać w lodówce. o ile oczywiście uda się Wam nie zjeść wszystkiego na raz 😉
A teraz Twoja kolej, pochwalisz się wspólnym gotowaniem z dzieckiem?
Co jeszcze możesz przygotować wspólnie z dzieckiem? Zapraszam na inne nasze przepisy:
Pękające ciasteczka czekoladowe
Muffiny z burakiem i marchewką
I dlaczego warto wciągać dzieci, chłopców też, we wspólne gotowanie.
18 lutego 2018
|Komentarze: 14