Planujesz podróż autobusem? Spraw by Twoje dziecko było bezpieczne

Niedawno opublikowałam reportaż o tym, jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej. Zapowiadałam wtedy, że to nie koniec tematu bezpieczeństwa. Dziś zapraszam Cię na konkretne podsumowanie najważniejszych zasad, dzięki którym Ty i Twoje dziecko w wózku będziecie podróżować bezpiecznie komunikacją miejską.

Wraz z bohaterami tego reportażu: Mamą Karoliną, małym Mikołajem, uśmiechniętym Panem Kierowcą i Markiem za obiektywem zapraszam Cię na pokład nowego Solarisa Urbino 12 Electric.

Jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Mam nadzieję, że tych kilka punktów pomoże poprawić to, co możemy dziś obserwować jadąc komunikacją miejską. Wielu rodziców wie, jak zachować się w komunikacji miejskiej z wózkiem. Jednak nadal bardzo często spotykane, nagminne wręcz jest stawanie gdzie jest miejsce, niekoniecznie dedykowane do przewozu wózków, wyjeżdżanie z pojazdu tak, że maluch prawie wypada z niego, czy niezabezpieczone wózki jeżdżące po autobusie w trakcie hamowania czy zakrętów.

Sygnalizowanie zamiaru wejścia / wyjścia z wózkiem

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Zasygnalizuj kierowcy, że będziesz wsiadać do autobusu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie sygnalizowanie wysiadania

Podobnie, gdy zamierzasz wysiąść z autobusu. Wciśnij przycisk oznaczony symbolem wózka, gdy będziecie się zbliżać do Twojego przystanku. To dla kierowcy sygnał do uruchomienia przyklęku, który ułatwi Ci wyprowadzenie wózka.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej przyklęk

Rampa dedykowana jest dla wózków inwalidzkich. Kierowca nie rozłoży jej dla wózka dziecięcego ot tak. Natomiast w uzasadnionych przypadkach możesz o to poprosić np. gdy wysokość między progiem autobusu a krawężnikiem jest mimo przyklęku zbyt duża.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wywołanie rampy

Wsiadanie i wysiadanie

Podczas wsiadania do pojazdu komunikacji miejskiej Ty prowadzisz wózek, który wjeżdża jako pierwszy.

Przy wysiadaniu kolejność jest odwrotna tj. Ty wysiadasz tyłem wyprowadzając wózek na siebie. W ten sposób asekurujesz dziecko, żeby nie wypadło z wózka do przodu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wysiadanie z wózkiem

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie prawidłowe wyjście

Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy podczas sesji w zajezdni, zgłaszali, że bardzo często Mamy źle wsiadają i wysiadają i że widzieli już sytuacje niebezpieczne i dzieci niemal wypadające z wózka.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie nieprawidłowe wyprowadzanie wózka

Na tym zdjęciu pokazane jest jak nieprawidłowo wysiada się z pojazdu. Istnieje olbrzymie ryzyko, że maluch wypadnie. Koła wózka mogą utknąć w przerwie między progiem pojazdu a krawężnikiem. I albo się zablokują, albo uszkodzą albo odpadną. Nigdy nie wyprowadzaj wózka w taki sposób.

Autobus ma wyraźnie oznakowane drzwi, dedykowane do wprowadzenia i wyprowadzenia wózka. To drugie drzwi licząc od początku pojazdu. Nimi wsiądziesz na wprost przestrzeni przeznaczonej na przewóz wózków.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie oznakowane drzwi

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie oznakowanie drzwiMiejsce wózka w autobusie

Zarówno wózek inwalidzki jak i dziecięcy mają w autobusie swoje wydzielone miejsce. Jest ono dokładnie oznaczone piktogramami. Pamiętaj, że mama z wózkiem w autobusie ma pierwszeństwo przed rowerem.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie miejsce do przewożenia wózków

Wyciąg z regulaminu przewozu osób mówi o tym, że w tej przestrzeni:

–> Jeżeli jest tylko jedno miejsce, pierwszeństwo ma wózek inwalidzki;

–> Jeżeli w autobusie pojawi się wózek inwalidzki lub dziecięcy, pasażerowie muszą ustąpić im miejsca w tej dedykowanej przestrzeni;

–> Jeżeli w autobusie pojawi się jeden z w/w wózków, rowerzysta z rowerem musi opuścić pojazd komunikacji miejskiej;

–> Dedykowaną przestrzeń dla wózków dziecięcych może zajmować ich tyle, na ile jest przewidziana homologacja pojazdu. Ale w prostszych słowach tyle, ile się zmieści w prawidłowym ustawieniu, o którym w kolejnym podpunkcie;

–> Wózka nie wolno przewozić w przejściach bo to np. przy gwałtownym hamowaniu stanowi zagrożenie nie tylko dla Ciebie i dziecka, ale i dla innych pasażerów.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Tak ustawiony wózek to potencjalne zagrożenie dla wszystkich znajdujących się w pojeździe. Przestrzeń między siedzeniami nie jest dedykowana do przewozu wózka z dzieckiem.

Masz prawo powiadomić kierowcę, jeżeli pasażerowie nie chcą ustąpić miejsca Tobie i wózkowi. Jeżeli i kierowca nic nie wskóra to zatrzyma pojazd i powiadomi Nadzór Ruchu i Straż Miejską.

Jak ustawić wózek w autobusie podczas jazdy

W zależności od tego czy wózek jest głęboki (gondola) czy spacerowy może stać w autobusie przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Tylko i wyłącznie. Nie bokiem, nie skośnie, nie w przejściu.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie źle zaparkowane wózkiTak zaparkowane wózki będą stanowiły zagrożenie dla przewożonych w nich dzieci, Ciebie oraz innych pasażerów. Podczas hamowania, zakrętu nie zachowają stabilności.

Prawidłowo czyli przodem do kierunku jazdy parkujemy wózek głęboki, gondolę. Natomiast tyłem do kierunku jazdy przewozi się wózki typu spacerówka. Najczęściej w tej przestrzeni mieszczą się 2 wózki. W razie wątpliwości jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie warto zapytać kierowcę danego pojazdu.

v wózki prawidłowo zaparkowane

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie wózki stoją prawidłowo

Dziecko w spacerówce musi mieć zapięte pasy. Dodatkowo wózek podczas jazdy musi mieć zablokowane hamulce. Dla podniesienia bezpieczeństwa, dobrze jeżeli będziesz trzymała rączkę wózka w czasie jazdy.

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie hamulec wózka

O bezpieczeństwie, szczególnie dzieci trzeba mówić głośno, często i do znudzenia. Tylko w ten sposób dobre nawyki mają szansę stać się codziennością. Dlatego jeżeli masz do tego tekstu pytania, uwagi, zastrzeżenia lub czujesz potrzebę żeby temat rozszerzyć, zapraszam Cię – odezwij się 🙂

jak bezpiecznie przewozić wózek w autobusie

Podziękowania

Reportaż jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie jest ukoronowaniem kilku miesięcy pracy i nie udałby się, gdyby nie kilka wspaniałych i pomocnych osób. Im należą się moje serdeczne podziękowania:

Rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych, Pan Adam Stawicki, dzięki któremu możliwa była sesja zdjęciowa.

Kierownik Zajezdni Autobusowej ‚Woronicza”, Pan Antoni Mroczek, za udostępnienie pojazdu oraz wsparcie.

Karolina Janowska-Kroner – Mama z małym modelem Mikołajem, blogerka – autorka bloga Matka Dentystka, wózkomaniaczka, która na zdjęciach pokazała, jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej.

Marek Kordek – fotograf, kończący Akademię Fotografii w Warszawie, w wolnych chwilach oddający się pasji gotowania na blogu Markowy Smak; dziękuję za wspaniale zdjęcia, które rewelacyjnie oddają jak bezpiecznie przewozić dziecko w komunikacji miejskiej, a jakich błędów nie popełniać.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close