Gdy mama wraca do pracy cz.4 opieka nad dzieckiem

Kochane Mamy, dziś zwracam się w zasadzie tylko do Was. Gdy wróciłam do pracy, sporo już wiedziałam na temat tego, jakie uprawnienia mi przysługują – od dzieciatych koleżanek. Jednak, żeby odpłatnie skorzystać z możliwości opieki nad dzieckiem np. z powodu choroby, musiałam znać swoje uprawnienia oraz towarzyszące im formalności.

Każda Mama, która z chęcią wraca do pracy, nie zakłada, że dziecko będzie chorowało czy, że będzie brała zwolnienia. Ale stajemy w obliczu różnych sytuacji i warto wiedzieć zawczasu, z czego możemy skorzystać na przykład, gdy maluch się nam nagle rozchoruje albo, gdy zawiedzie dzienny opiekun (babcia, niania). Oto podstawy prawne jaka odpłatna opieka nad dzieckiem nam się należy w sytuacjach losowych.

Wariant 1: zasiłek opiekuńczy – zwolnienie lekarskie i nie tylko
Gdy pediatra wystawi nam zwolnienie lekarskie dla chorego dziecka, mamy prawo do zasiłku opiekuńczego w tym okresie. Jest jednak uregulowane przez Artykuł 33 Kodeksu Pracy, ile czasu maksymalnie w ciągu roku można pobierać taki zasiłek:

– 60 dni w roku kalendarzowym: w przypadku dziecka do lat 8 ( opieka nad dzieckiem sprawowana z tytułu: zamknięcia żłobka, przedszkola, klubiku, szkoły, choroby niani, choroby dziennego opiekuna, choroby drugiego rodzica, który na co dzień sprawuje nad dzieckiem opiekę), w przypadku dziecka do lat 14 ( opieka nad dzieckiem sprawowana tylko z powodu jego choroby)
– 14 dni w roku kalendarzowym: w przypadku choroby dziecka starszego niż 14 lat oraz innego członka rodziny.

Uwaga: Ten zasiłek przysługuje łącznie obojgu zatrudnionym rodzicom i bez względu na liczbę dzieci.
Ważne: Żeby otrzymać wypłatę zasiłku, każdorazowo (przy każdym zwolnieniu) składamy w zakładzie pracy także druk Z-15 (do pobrania tutaj: z_15).
Moja sugestia: Gdy mam z Fasolakami wizytę lekarską dłuższą niż pół dnia roboczego (z dojazdami itp.) to zawsze proszę o zwolnienie lekarskie, żeby nie korzystać z dni urlopowych. Oczywiście takie dni uszczuplają przysługującą mi pulę 60 dni.

Wariant 2: opieka nad dzieckiem

Na mocy Artykułu 188 Kodeksu Pracy obojgu rodzicom przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od ilości posiadanych dzieci. Ten rodzaj zwolnienia nazywa się opieka nad dzieckiem i przysługuje za nie wynagrodzenie.

Kodeks Pracy stanowi, że:
– jeden rodzic może wykorzystać oba przysługujące dni
– rodzice mogą podzielić się uprawnieniem, tak że każde z nich wykorzysta po jednym dniu
– tylko zatrudniony rodzic ma prawo do w/w zwolnienia
– uprawnienie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy
– opieka nad dzieckiem może być wykorzystana tylko, gdy nie ukończyło ono 14 lat

Żeby móc skorzystać z tego uprawnienia należy przedstawić pracodawcy wniosek (do pobrania tutaj Oswiadczenie_opieka).

Mam nadzieję, że powyższe podpowiedzi będą dla Was pomocne, o ile po powrocie do pracy sam pracodawca nie udzielił Wam takich informacji.
Podzielcie się czy Wasz pracodawca informuje pracownice wracające z urlopu macierzyńskiego (wychowawczego) o ich uprawnieniach czy też wszystkiego dowiadywałyście się na własną rękę?

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close