Memory czyli nauka zapamiętywania z 3-latkiem

Wiesz czego zazdroszczę współczesnym dzieciom? Tych wszystkich zabawek i zabaw edukacyjnych. W latach 80-tych i 90-tych, gdy ja byłam dzieckiem, nie było takiego wyboru. Owszem były klocki, lalki, misie, jeździki. Ale pojęcie zabawek edukacyjnych w zasadzie nie istniało.

Mimo tych braków, nie wiem jak ja się uchowałam, ale mam pamięć, która czasami mnie samą przerasta…

Pamięć to coś, co warto ćwiczyć już nawet z małym dzieckiem. Kluczowe jest by dziecko w przyszłości nie musiało „zakuwać” na pamięć i klepać bezmyślnie wyrytych formułek, ale żeby pamiętało dobrze i na zasadzie skojarzeń czy obrazów. Im wcześniej te elementy zapamiętywania pojawią się w codziennym życiu i zabawie, tym większe szanse na sukces.

Nauka zapamiętywania rozpoczęta we wczesnym dzieciństwie przyda się w dalszym życiu. Będzie potrzebna podczas nauki w szkole, przygotowań do egzaminów, które czekają młodego człowieka, później w pracy czy w życiu codziennym.

nauka zapamiętywania bóbr i słoń

Wierszyki, rymowanki i piosenki

Tu z pomocą przychodzi mi cała gama wierszowanych książeczek Jana Brzechwy. Czytamy je od dawna, jeszcze nim chłopcy skończyli 1 rok. Z pamięci są w stanie odtworzyć wiele historyjek m.in Kokoszkę Smakoszkę, Koziołeczka, Na straganie. W tej formie nauka zapamiętywania jest przyjemnością, a rymowanki zostają w głowie jakby mimochodem.

nauka zapamiętywania ryś i mrówka

Pamięć wzrokowa

Pewnego dnia usłyszałam jak Żółwik czyta. Siedział na kanapie, przeglądał ulubioną książeczkę o samochodach i czytał. Tak na prawdę nie czytał tylko z pamięci odtwarzał to, co było napisane na kolejnych stronach, a co wspólnie czytaliśmy dzień po dniu na dobranoc.

Okazało się, że maluch nauczył się prawie słowo w słowo tego, co było napisane. Poczułam się dumna i wzruszona, że taki z niego mądrala i spryciarz. Z czasem i Wiercisław zaskoczył nas takim czytaniem.

Pamięć wzrokowa ma tą siłę, że zostaje z nami i w nas na długo. Wystarczy bodziec, obrazek, lub układ przedmiotów by wyzwolić powiązane z tym wspomnienie. Warto ją rozwijać i wspierać dziecko właśnie w takim odtwarzaniu na zasadzie skojarzeń obrazu z  czynnością, obiektem, osobą czy pamiętnym wydarzeniem.

nauka zapamiętywania obrazek z rysiem

Memory na 3 sposoby

Od mniej więcej miesiąca w naszych codziennych zabawach pojawiają się gry Memory (z ang. pamięć) z serii edukacyjnej Kapitan Nauka. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku 2+ wzwyż. Dlaczego tak? Bo w grę można grać na 3 sposoby, które korespondują z poziomem umiejętności dziecka w danym wieku.

nauka zapamiętywania Memory na 3 sposoby co robimy

2+ czyli pamięć to najłatwiejszy wariant gry, z którym już dwulatek sobie świetnie poradzi. Tekturowe karty układamy obrazkami do dołu w 5 rzędach. Zadaniem graczy jest odkrywać po 2 karty szukając w ten sposób par. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej dopasowanych obrazków.

nauka zapamiętywania memory bóbr

4+ czyli spostrzegawczość to wariant, gdzie nie tylko pamięć ale i bystre oko mają znaczenie. Poszczególne pary kart różnią się od siebie 3-ma szczegółami. Gracz, który znajdzie parę, musi jeszcze podać czym różnią się karty z pary.

nauka zapamiętywania memory bóbr różnice

nauka zapamiętywania bóbr ma inne ogony

6+ czyli refleks jest wariantem najtrudniejszym bowiem w nim wszyscy gracze, po odsłonięciu pary kart, szukają różnic i liczy się szybkość.

nauka zapamiętywania bóbr ma różne uszy

Memory na 3 sposoby Co robimy?

W pudełku jest 10 par tekturowych kart. Każda para obrazuje jakąś czynność, aktywność m.in. taniec, drzemkę, kradzież, całusy a nawet… prasowanie 😉 Czyli coś, co znam tylko z obrazków 😀 Zabawa w klasyczne Memory to odkrywanie par kart tak, by znaleźć dwie identyczne.

nauka zapamiętywania pan je jabłka

Hola, hola! Jakie identyczne?

nauka zapamiętywania różne karty

Spostrzegawczy gracz, szybko dostrzeże, że karty tylko pozornie są jednakowe i że różnią się szczegółami, których warto poszukać wspólnie z dzieckiem by urozmaicić zabawę.

nauka zapamiętywania różne kolory włosów

Karty Memory na 3 sposoby Co robimy? w przejrzysty sposób obrazują codzienne czynności i aktywności.

nauka zapamiętywania tańczący pan

Memory na 3 sposoby Zwierzyniec

Pudełko zawiera 10 par tj. 20 tekturowych kart z rysunkami zwierzaków. Są solidnie wykonane i przedstawiają zwierzaki, których nazwy nie powinny być obce już 2 czy 3-latkowi. My w ramach rozgrzewki zrobiliśmy rundkę przez zwierzaki, żeby utrwalić sobie ich nazwy. Na razie doszliśmy w naszych rozgrywkach do drugiego poziomu trudności tj. do 4+ spostrzegawczość i chłopcy po odnalezieniu pary szukają na swoich kartach różnic. To dopiero początki zatem czasami znajdą jedną, a czasami dwie lub nawet trzy!

nauka zapamiętywania karty Memory na stoliku

Jeśli Twoje dziecko lubi zwierzaki i macie ochotę na świetną i trenującą pamięć zabawę, to tu znajdziecie grę Memory Zwierzyniec.

Obie gry są tak ładnie wydane, że będą też świetnym pomysłem na prezent 🙂

nauka zapamiętywania memory pomysł na prezent

Kilka słów o publikacji

Tytuł: Memory na 3 sposoby: Co robimy? i Zwierzyniec

Seria edukacyjna: Kapitan Nauka

Ilustracje: Magdalena Popovics

Data wydania: Marzec 2017

nauka zapamiętywania Memory na 3 sposoby

nauka zapamiętywania dziewczyna słucha muzyki

nauka zapamiętywania Wiercisław z kartą mrówką

nauka zapamiętywania rozkładanie kart na stole

nauka zapamiętywania Żółwik

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close