Program 500+ ma już ponad rok. Wszedł w życie dokładnie 1 kwietnia 2016. W tym samym miesiącu ruszyły pierwsze wypłaty. Choć wielu osobom wydawało się, że ten program to taka obietnica wyborcza, która będzie celowo przeciągana w czasie. Też byłam wśród tych, którzy tak myśleli.
A jednak program ruszył. I ma się dobrze. Głównym założeniem twórców programu było zachęcenie Polskich rodzin do tego by decydowały się na więcej niż jedno dziecko. Program miał też nieść pomoc rodzinom najgorzej sytuowanym. Przyczynił się też, niestety, do szerzenia patologii w naszym kraju. Sama znam parę, która kalkulowała kto z nich powinien dalej pracować, kto rzucić pracę i jak we wniosku ująć dzieci z poprzednich związków by dostać najwyższą wypłatę. Głośna była też historia, jak matka, która porzuciła dzieci ojcu, powróciła z wnioskiem o 500 plus.
Niestety w naszym społeczeństwie wciąż bardzo często panuje przekonanie „czy się stoi czy się leży to wypłata się należy…
Zmiany w 500+
W programie 500 plus szykują się zmiany, które mają ukrócić patologię i nadużycia w korzystaniu ze świadczenia przez Polaków. Obawiam się jednak, że mogą one najbardziej uderzyć w osoby najuboższe i średnio sytuowane. Niekoniecznie w tych, którzy, zdaniem państwa, kombinują najbardziej. Zobacz, jakie zmiany w 500 plus zapowiada rząd.
Samotni rodzice pod lupą
Zmiana ta dotyczy samotnych rodziców, który obecnie pobierają 500+ na pierwsze dziecko. Sprawdzane będzie czy rodzic wystąpił wobec tego drugiego o alimenty. Jeżeli nie, świadczenie nie będzie przyznawane. Tym samym zapowiadana jest większa kontrola nad tym, kto jest faktycznie samotnym rodzicem, a kto po prostu pozostaje w związku nieformalnym.
Czy to dobre podejście? Moim zdaniem nie! Czasami facet odchodzi jeszcze w ciąży, nie zna dziecka, nie interesuje się nim. Mama odcina przeszłość grubą kreską, nic do niego nie chce, nawet alimentów. Czy pomoc finansowa od państwa jej się należy czy nie? Ciekawa jestem Twojego zdania, co myślisz?
Przepisy mają się także zaostrzyć wobec rodzin tzw. patchworkowych, gdzie para ma dzieci z poprzednich związków oraz sprawuje opiekę nad wspólnym dzieckiem. Chodzi o to, żeby dzieci z poprzednich związków nie były traktowane, jak pierwsze dziecko w zawiązku obecnym.
Ryczałtowcy
Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że część małych przedsiębiorców, prowadzących swoją działalność gospodarczą w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej, zaniża dochody by móc pobierać 500 zł na dziecko. Zmiany w ustawie mają doprecyzować kwestię dochodu by do takich nadużyć nie dochodziło.
Jeśli nie złożysz wniosku na 500 plus
Po złożeniu wniosku, realizacja świadczenia 500+ trwa od października danego roku do końca września roku następnego. Ten pierwszy okres świadczeniowy był wydłużony i trwał nie od października, a od kwietnia 2016. 30 września bieżącego roku (2017) skończy się wnioskowany okres pobierania 500 plus. Jeżeli chcesz dalej otrzymywać 500 zł na drugie i kolejne dziecko, pamiętaj o konieczności złożenia nowego wniosku. Najlepiej będzie złożyć go już w sierpniu, by pieniądze otrzymać do końca października.
Jak wypełnić wniosek o świadczenie 500 plus? Zajrzyj na stronę programu www.rodzina500plus.gov.pl
Co myślisz o programie Rodzina 500 plus po roku jego trwania? Co myślisz o zapowiadanych zmianach?
25 czerwca 2017
|Komentarze: 19