Herbata dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Pokarm Mamy to podstawa żywienia niemowlaka do ukończenia 6 miesiąca życia. Mleko jest dla noworodka i dziecka kilkumiesięcznego zarówno jedzeniem jak i zaspokaja pragnienie. Z czasem w diecie dziecka pojawiają się nowe napoje. Idealnie, gdy w tym momencie maluszek nauczy się pić wodę.

Fasolaki piją wodę od kiedy pamiętam. Są z nią tak oswojeni, że nie ma w ogóle problemu z podawaniem im wody. Piją chętnie. Cieszy mnie to bo nie muszę stawać na uszach by wmusić w dzieci choć pół łyka.

Kolejnym dobrym dla dziecka napojem jest niesłodzona herbata. Tylko jaką herbatę mogą pić dzieci? Jaka herbata dla niemowlaka, a jaka jest najlepsza dla starszego dziecka? Przecież tyle jest rodzajów do kupienia.

Rumianek

Herbatę z rumianku podaje się niemowlakom w przypadku problemów z brzuszkiem. Ma szereg właściwości: uspokajające, przeciwzapalne (przemywanie dziąsełek gazikiem nasączonym wodą lub rumiankiem), przeciwbólowe (bolesne ząbkowanie), rozkurczowe (kolki).

Koper włoski

Naukowcy apelują, by nie podawać jej dzieciom lub zachować szczególną ostrożność. Badania wskazują, że aktywne składniki kopru włoskiego mają właściwości estrogenne. Zwiększają wydzielanie estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. U dziewczynek mogą one powodować zbyt wczesne dojrzewanie. Chłopcy w ogóle nie powinni ich przyjmować.

Rooibos (liść czerwonokrzewu)

Często poleca się ją jako pierwszą herbatę w diecie dziecka. To dlatego, że nie zawiera kofeiny oraz ma znacznie mniej teiny, a więc nie ma działania pobudzającego. O jej istnieniu dowiedziałam się od koleżanki. Więc najpierw dowiedziałam się, że jest bezkofeinowa. Następnie poznałam jej przyjemny, lekko miodowy smak. A dopiero później doczytałam, że i Rooibos stosuje się przy kolkach niemowlęcych.

Sama piję ją chętnie i w sporych ilościach. Fasolaki też.

Herbata zielona

Od jakiego wieku można pić zieloną herbatę? Gdy mówi się o właściwościach i pro-zdrowotnych zaletach zielonej herbaty (działanie przeciwutleniające) zapominamy, że to ta sama herbata co czarna, tylko nie poddana fermentacji. A więc zawiera i kofeinę i teinę. Parzona krótko ma działanie pobudzające. Parzona dłużej niż 3 minuty nabiera działania uspokajającego.

Dziecku możesz podać zieloną herbatę dopiero z 2-3 parzenia liści. Najlepiej rozcieńczoną dodatkowo wodą.

Herbata czarna

Kofeina i teina – składniki o działaniu pobudzającym. Czarna herbata to nie samo zło. Trzeba ją tylko umiejętnie zaparzyć. Jeśli zamierzasz ją podać dziecku, pamiętaj o słabym naparze (tj. niewielkiej objętości liści), długim parzeniu (powyżej 3 minut), oraz o rozcieńczeniu wodą. Jedne źródła mówią, że czarną herbatę można podać już rocznemu dziecku. Inne, że dopiero 3-latkowi. Zostawiam Twojej ocenie i intuicji, ale pamiętaj o zachowaniu proporcji i umiaru.

Herbata mrożona / ice tea

Czy Twoje dziecko pije ogólnodostępną w sklepach „herbatę” ice tea? Wczytywałaś się kiedyś w to ile w niej jest łyżeczek cukru? Warto zrozumieć jej skład!

Tymczasem zdrową wersję herbaty mrożonej można zrobić w domu. Podczas fali upałów trafiłam na soczysty, ciekawy przepis na blogu Esencja.

Herbata dla dziecka – kilka uwag

Wybierając herbatę, którą będziesz podawać dziecku zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Dzięki temu napój, który mu podasz będzie działał korzystnie i nie będzie zawierał pustych kalorii np:

1. Herbatki typu instant, granulaty to sam cukier, a z herbatą mają wspólną głównie nazwę i posmak.

2. Unikaj sztuczności, barwników, korzystniejsze są napary z liści lub suszu.

3. Jeżeli chcesz dziecku podać herbatę czarną, zieloną, białą to zwróć uwagę na czas parzenia. Krótko parzone mają działanie pobudzające. Nie należy ich wprowadzać do diety dziecka przed ukończeniem 1 roku życia.

4. Wybierając herbatkę owocową kieruj się jej składem. Bardzo często to po prostu czarna herbata z dodatkiem aromatu lub barwników.

5. Zacznij wprowadzać herbatę bez słodzenia cukrem. Dziecko jeszcze pozna jego smak. Ciekawym dodatkiem do herbaty może być domowy sok z malin (w sam raz na chłodne dni i przeziębienia), sok z cytryny, owoce pigwy (więcej witaminy C niż w cytrynie) lub miód.

6. Miód dodany do wrzącej herbaty traci swoje właściwości. Najlepiej dodać go, gdy herbata ostygnie.

Herbata bez cukru

Wiesz jak ja nauczyłam się pić gorzką herbatę? Chciałam być taka sama jak moja Mama <3 Mama, od kiedy pamiętam, piłą tylko gorzką herbatę, kawę. Obserwowałam ją i chciałam być dokładnie taka sama. Na początku było, brrrr, fuj, bardzo trudno. To właśnie siła przyzwyczajenia do cukru. To historia sprzed 20-23 lat a ja ani razu od tamtej pory nie napiłam się ani herbaty ani kawy posłodzonej 😉

Ciekawa jestem, co najchętniej pije Twoje dziecko? Sama przygotowujesz domowe napary czy kupujesz smaczną sprawdzoną herbatę? Z czym łączysz herbatę by wzbogacić jej smak?

Jeśli masz sprawdzone, domowe napary to podziel się przepisami. Ja chętnie wypróbuję 🙂

Idzie bura jesień, zima – to dobry czas by wspólnie napić się dobrej herbaty.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close