Jak ważne jest przygotowanie do ciąży – koniecznie przeczytaj

Jestem mamą z powołania, uwielbiam dzieci i moje dwa smyki są bardzo, bardzo wyczekane. Uważam, że podjęcie wspólnej decyzji o zostaniu rodzicami jest jedną z bardziej rewolucyjnych a jednak najwspanialszą decyzją w życiu.

Jasne, że to, jak szybko nam się uda począć potomka jest bardzo uwarunkowane genetyką i stanem zdrowia. Jednak, jeżeli podejmujemy decyzję świadomie: planuję ciążę, to do macierzyństwa warto się trochę przygotować. Takie przygotowanie do ciąży odsunie odrobinę w czasie sam fakt zajścia w nią, ale będziemy mieć czyste sumienie, że dobrze przygotowałyśmy swój organizm na tak duże obciążenie, jakim jest ciąża oraz że dajemy nowo poczętemu życiu maksimum z siebie.

Jak przygotować się do ciąży? Opowiem Ci w kilku ważnych krokach.

Pożegnanie z antykoncepcją

Na początek odstaw tabletki antykoncepcyjne, jeżeli je bierzesz i porozmawiaj ze swoim ginekologiem o Waszej decyzji. Rozpoczynając przygotowanie do ciąży tabletki warto odstawić minimum 3 miesiące przed, żeby organizm miał szansę oczyścić się z syntetycznych hormonów. Poczęcie dziecka tuż po odstawieniu tabletek podobno zwiększa szansę na ciążę mnogą. Badania tego nie potwierdzają, jednak jest takie ryzyko (uśmiech losu?) i warto mieć tego świadomość.

Kwas foliowy

W momencie, gdy rozpoczynamy przygotowanie do ciąży powinnyśmy zacząć suplementować kwas foliowy. Zapotrzebowanie kobiety na kwas foliowy w ciąży znacznie wzrasta, na tyle że nie wystarczy taka ilość, jaką przyjmujemy z jedzeniem. Wystarczy, jeżeli zaczniemy go przyjmować na 3 miesiące przed zajściem w ciążę, jednak zaczynając starania nie wiemy (raczej) kiedy zakończą się sukcesem stąd ja radzę zacząć brać kwas foliowy wraz z odstawieniem tabletek. Profilaktyczna dawka kwasu foliowego to 0,4mg/dziennie  i takie preparaty np. Folik są dostępne bez recepty. Lekarz prowadzący może zdecydować o zwiększeniu dawki do terapeutycznej 5mg/dziennie i wtedy wymagane jest przyjmowanie preparatu na receptę np. Acidum Folicum firmy Hasco. Ciekawostka: kobiety starające się o ciążę metodą in vitro z reguły mają zaleconą dawkę terapeutyczną kwasu foliowego.

Kwas foliowy ma bezpośredni wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka, prawidłowy rozwój cewy nerwowej oraz budowę mózgu. Czym grozi niedobór kwasu foliowego w ciąży jest rewelacyjnie opisane w tym artykule.

Badania profilaktyczne

Gdy odwiedzimy naszego ginekologa i powiemy o podjęciu starań o dziecko zaleci on nam wykonanie podstawowych badań: morfologia, cytologia, USG piersi, USG narządu rodnego oraz szczególnych badań np. hormonalnych jeżeli nasza „historia choroby” tego wymaga. Gdy coś nas niepokoi to warto poprosić też o wykonanie posiewu na obecność bakterii i grzybów. Niewyleczone infekcje mają niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Takie badanie zostanie później powtórzone w ciąży ponieważ wyniki czystości pochwy są wymagane w ramach dokumentacji, którą zabieramy na porodówkę.

Zbadaj tarczycę

Przy okazji takiej kontrolnej wizyty warto też poprosić lekarza o skierowanie na badania tarczycy (hormon TSH oraz FT4). Obecnie u bardzo wielu osób wykrywa się jakieś schorzenie tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto, Graves-Besedov, zapalenie tarczycy czy inne). Często nawet nie wiemy, że coś nam dolega np. czujemy się bardzo zmęczeni, ospali, śpiący i rozdrażnieni właściwie bez przyczyny. I to może być właśnie syngał do zbadania tarczycy.

Choroby tarczycy mogą mieć wpływ na zajście w ciążę (np. bardzo wysoki poziom TSH znacznie utrudnia poczęcie), ale także na jej przebieg. Bardzo często, jeżeli mama ma chorą tarczycę to lekarz zleca jej podstawowe badania u dziecka w pierwszym półroczu życia.

O wpływie tarczycy na zajście i przebieg ciąży można więcej przeczytać tutaj.

Konflikt serologiczny

Wspólnie z partnerem poddajcie się badaniom na ustalenie grupy krwi oraz współczynnika RH – jeżeli mamy jednego partnera to badanie robi się raz w życiu. Przyszłej mamie wynik grupy krwi potrzebny będzie chociażby do dokumnetacji i do porodu, ale to badanie jest także ważne aby Twój ginekolog mógł w porę ocenić ryzyko konfliktu serologicznego.

Relaks i zdrowy tryb życia

Teraz będzie o przyjemnych strona 🙂 Oczekując na wyniki badań zaplanujcie i wybierzcie się na  wymarzony urlop, taki na jaki chcielibyście pojechać, a gdy pojawi się maluszek, nie prędko będzie okazja. Może np. marzy Wam się jakaś wyprawa wspinaczkowa? Albo lot balonem nad Kapadocją? Jeżeli w tym momencie urlop nie jest możliwy to może chociaż jakiś spontaniczny wypad na przedłużony weekend? A jeśli wyjazd naprawdę nie wchodzi w grę to spróbujcie zaplanować sobie, że raz w tygodniu robicie sobie randkę tzn. spędzacie czas razem, robiąc to co Wam obojgu sprawia najwięcej frajdy: romantyczna kolacja, wspólna gra w scrabble, wieczór przy romantycznych filmach z Meg Ryan. Nie jest tak ważne gdzie, ważne, że razem. Ta rada to nie brednie. Mówi Wam to mama bliźniąt, która od 2 lat nie była na urlopie ba nie była w dalszej podróży niż Warszawa-Łódź-Warszawa 😀

Jeżeli już jesteśmy przy wspólnych wyjazdach czy randkach to nie mogło zabraknąć tego: kup sobie frywolne dessous, a może wypróbujecie hit ostatnich lat czyli świeczki do masażu albo bajacznie pachnący płyn do wspólnej kąpieli? To są drobiazgi, gadżety które dostarczają dużo frajdy i dopełniają chwile spędzone tylko we dwoje. A co? To też przygotowanie do ciąży 😉 😉

Kolejną moją radą dla planujących ciążę jest: wysypiaj się. Wiem, brzmi banalnie, ale Twój organizm naprawdę potrzebuje regeneracji. Za chwilę, gdy już będziesz w ciąży, będzie żył pod dużym obciążeniem. Rosnący brzuszek zacznie skutecznie utrudniać błogi sen. Następnie, gdy pojawi się noworodek, dobowe dawki snu również się obniżą (no chyba, że trafi Wam się złote dziecko, ale ja się wśród znajomych nie spotkałam, tylko legendy krążą). Ta rada to takie zrób sobie i swojemu organizmowi spa 😉

Jedz zdrowo a przede wszystkim regularnie. Wprowadź do diety dużo owoców, warzyw. Postaw na domowej roboty musli i granole zamiast sklepowych płatków bogatych w cukier. Polub się z wodą mineralną, która później będzie Ci towarzyszyć w dużych ilościach w czasie ciąży i karmienia (jeżeli zdecydujesz się karmić piersią). Stałe pory posiłków mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu, a dobre nawyki żywieniowe zaprocentują zdrowiem dziecka.

Daj swojemu ciału trochę aktywności. To mogą być spacery, przestawienie się z jazdy windą na chodzenie po schodach, biegi, pillates, siłownia, rower. Chodzi o to aby przygotować ciało na zmiany, ujędrnić je,  przyspieszyć procesy komórkowe bo te 9 miesięcy, z którymi nasze ciało musi się zmierzyć w ciąży to będzie spore obciążenie.

Nie należy przesadzać w drugą stronę: jeżeli nim rozpoczęłaś przygotowanie do ciąży byłaś typem leniwca to przestawienie się na wyczerpujące i wyczynowe treningi przed samą ciążą i w trakcie nie będą dobrym pomysłem. Podobnie w drugą stronę: jeżeli obecnie trenujesz dużo to możesz przedyskutować z trenerem pewne obniżenie aktywności, ale nie zupełną rezygnację z wysiłku. Tego typu zmiany są bardzo drastyczne dla organizmu i mogą wywołać sporo zamieszania. Tą radę udzielił mi kiedyś trener osobisty, Michał, z którym współpracowałam przed zajściem w ciążę.

Zadbaj o jamę ustną

Kiedy ostatnio byłaś u dentysty? A w gabinecie higieny stomatologicznej? Nim zajdziesz w ciążę wylecz zęby. Odwiedź stomatologa, zrób przegląd, uzupełnij ubytki. Umów się do gabinetu higieny stomatologicznej na czyszczenie i fluoryzację zębów.  Już o tym wspomniałam, ciąża to bardzo obciążający stan dla organizmu kobiety i z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej, witaminowej zęby potrafią się posypać. Wspomniane wizyty będą, bez porównania, mniejszym zachodem niż później wstawianie nowego uzębienia.

I najważniejsze: postaraj się nie spinać, nie zakładać czarnych scenariuszy. Nie ma sensu starać się na siłę, biegać z testem ciążowym co cykl. Świadome panowanie ciąży to nie wyścigi.

Byłam kiedyś na warsztatach, gdzie padły mądre słowa: nie ciąża jest celem samym w sobie, ale zdrowe dziecko.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close