Ile potrzeba czasu, by sprawdzić jakoś materaca? Właściwie różnicę powinno się już zauważyć po pierwszej nocy. Dałam sobie 3 tygodnie, by zobaczyć efekty zmiany materacy moich 4-latków w szerszej perspektywie.
Widzę, że obaj chłopcy lepiej śpią. Chętniej też spędzają czas w swoich łóżkach. Na przykład w weekend rano lubią teraz zostać w łóżkach, pobawić się lub poczytać książki. Zamiast, jak dotychczas, zwlekać mnie w półśnie wołając „do salonu!”. Drzemki, odbywane dotąd w sypialni, przeniosły się do łóżek. Jestem spokojna i zadowolona: dokonałam najlepszego wyboru!
Tylko ja wiem, ile trwał proces, nim znaleźliśmy się tu gdzie teraz…
Z czym się zmierzyłam, przy wyborze nowych łóżek
Wymiana łóżek zajęła mi sporo czasu. Było kilka aspektów do skonfrontowania:
- piętrowe czy osobne: Nie mogłam się zdecydować, czy kupić 2 osobne łóżka, czy łóżko piętrowe. Przemawianki o to, kto będzie spał na górze, przesądziły sprawę. Wybór padł na dwa osobne łóżka.
- klasyczna rama łóżek czy tapczanik tapicerowany: tu od początku nie miałam problemu z wyborem, tylko łóżka na ramie, z osobnymi materacami. Tapczaniki z gąbki nie nadają się dla dzieci.
- prostota czy bajkowi bohaterowie: przeglądając dziesiątki zdjęć, oglądając wiele stron, słuchając opinii Czytelniczek, doszłam do wniosku, że nie potrzebne mi fancy łóżka, które dziś pasują do pokoju, a za rok mogą już nie pasować. Bohaterowie bajek dziś są ulubieni, a jutro mogą pójść w zapomnienie. Postawiłam na prostotę czyli drewniane ramy w kolorze venge/ciemny brąz i jasne wstawki z płyty w zagłówkach oraz pojemne szuflady na pościel.
- wymiar łóżek: przenosiłam chłopców z łóżeczek 120×60. Celowałam między 140×80 a 160×80. Ta pierwsza opcja posłużyłaby krócej. Druga zabrała trochę więcej pokoju… Stanęło na 160×80 i choć chłopcy trochę się w nich gubią, to mogą na przykład spać razem, jeśli zechcą.
- wybór materacy: to był wbrew pozorom najdłuższy proces. Miałam duże oczekiwania co do tego, jaki powinien być materac dla dziecka? Czym się powinien wyróżniać? Sporo w tym czasie czytałam, porównywałam i trafiłam na stronę producenta materacy PlantPur.
Jakie miałam oczekiwania wybierając materace?
Gdy 2 lata temu pierwszy raz byłam gościem programu Pytanie na Śniadanie (lipiec 2016), rozmawialiśmy wraz z panem doktorem Michałem Skalskim o tym, jakie znaczenie ma sen dla rozwoju dziecka. Dzieci śpią, powinny spać stosunkowo długo podczas doby:
- noworodek między 16 a 18 godzin dziennie;
- niemowlak około 14 godzin w ciągu doby;
- przedszkolak ma około 11 – 13 godzin snu na dobę;
- dopiero nastolatek, około 16-18 lat, potrzebuje tyle snu, co osoba dorosłą czyli 8 – 10 godzin.
Wiedząc, jak ważny jest sen dla rozwoju moich nie-takich-już-maluszków, skupiłam się na tym, by materac idealny był:
- Dobrej jakości, odpowiednio wykonany/wyprofilowany by dać właściwe odciążenie dla kręgosłupa podczas snu.
- Wykonany z materiałów oddychających oraz antyalergicznych.
- Trwały na kilka lat, przecież waga chłopców będzie się zmieniać.
- Z możliwością zdjęcia pokrowca, wyprania go lub, w razie potrzeby, wymiany.
- Sklep z materacami, który wybrałam wyszedł na przeciw wszystkim moim oczekiwaniom. Jest coś jeszcze, na prośbę Klienta, mogą wykonać wybrany materac w niestandardowym rozmiarze.
W to warto zainwestować
- Sprawdź, jak pracuje materac, który chcesz kupić dla dziecka: czy się odkształca podczas leżenia? Czy wraca potem do pierwotnej pozycji? Czy faluje?
- Zdejmowany pokrowiec z możliwością prania w pralce w razie „awarii” pozwoli utrzymać materac w czystości i higienie.
- Upewnij się, jakie certyfikaty posiadają tkaniny, z których składa się materac. Powinny być antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi bakterii, grzybów czy roztoczy.
- Wiesz jakiej jakości jest materac, sprzedawany w zestawie z łóżkiem dla dziecka? Zwykle nijakiej. Na zdjęciach pokazałam „naleśniczek” czyli około 6-centymetrowy, piankowy materac, który był dołączony do łóżek chłopców. Po 5 dniach na „naleśniczku” od spodu odciśnięte były deski łóżka, tak, że mogłam je policzyć. Nie chcę wiedzieć, co by było po 30 czy po 100 dniach.
Materac PlantPur Baby
PlantPur Baby to materac do łóżeczka. Jednak prócz standardowych wymiarów czyli 120×60 cm lub 140×70 cm, można zamówić go w wymiarze niestandardowym. Do łóżek chłopców zamówiłam materace 160×80 cm. PlantPur Baby przeznaczony jest dla dzieci maksymalnie 50 kilogramów. Wiercisław waży około 17 kilo, Żółwik około 18 kilo, zatem czeka ich jeszcze kilka lat spokojnego snu. Dla mnie jako Mamy to ważne, by zapewnić synom zdrowy i niezmącony sen. Wiem, że sen przekłada się na ich wypoczęcie, energię w ciągu dnia, koncentrację, łatwość uczenia się oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa, postawy i wzrost.
Materac PlantPur Baby składa się z dwóch warstw:
- Warstwa wierzchnia: PlantPur Visco to termoelastyczna pianka Visco zawierająca do 50% olejów roślinnych o gęstości 50kg/m3 i grubości 3 cm. Dopasowuje się do ciała dziecka i niweluje przenoszenie drgań.
- Warstwa bazowa: PlantPur HR to pianka poliuretanowa z dodatkiem oleju kokosowego o gęstości 35kg/m3 i grubości 10 cm. Wykonana bez użycia toksycznych klejów czy rozpuszczalników.
Razem obie warstwy mają około 14-15 centymetrów. Połączone są zamaskowanym suwakiem. Dzięki temu górną łatwo odpiąć do prania, lub wymienić, gdy się zużyje. Jako całość świetnie podtrzymują, stabilizują kręgosłup w czasie snu.
Proponuję Ci test materaca: daj dziecku puzzle i spróbujcie ułożyć obrazek na podłożu typu kanapa, łóżko. Żółwik ułożył puzzle na swoim materacu, a ja miałam okazję uchwycić na zdjęciach, jak stabilnym jest podłożem.
Kilka słów na koniec
Materace przyszły do nas bardzo praktycznie zapakowane, w worki na suwak, które można wykorzystać w przyszłości do przechowywania czy transportu materaca. Do każdego materaca producent dołączył trymer, który ułatwia uwolnienie materaca. W zestawie jest też wygodna poduszka wykonana z tej samej tkaniny, co pokrycie materaca. Każdy materac, w zależności od modelu ma swój okres gwarancji.
Jak dbasz, by zapewnić swojemu dziecku zdrowy, spokojny, niezmącony sen?
1 sierpnia 2018
|Komentarze: brak