Porządki przed sezonem czyli jaką piaskownicę wybrać?

Nie ma się co oszukiwać, jesień powoli nas opuszcza i małymi krokami zbliżamy się ku zimie. Chociaż czasami miałabym ochotę po prostu zawinąć się w koc i nie robić nic. Mimo to jesień, ze względu na dzieci, staramy się spędzać aktywnie i różnorodnie.

Bardzo lubię wspólne szuranie nogami wśród liści, zbieranie kasztanów czy prace artystyczne, z wykorzystaniem jesiennych skarbów, ale moje myśli często uciekają ku ciepłym miesiącom.

Ciepłolubna ze mnie osoba. Słońce to mój sprzymierzeniec w ładowaniu baterii. Odpoczywam wtedy np. siedząc na ławce i obserwując jak chłopcy bawią się w piaskownicy. Ja mam relaks, a oni pieką mi piaskowe babki z posypką. O czym więcej marzyć? Wiem! O torcie z piasku tylko dla mnie. Idealnym, bo przygotowanym przez moich synów.

Piaskownica to raj dla dzieci

Czy Twoje dziecko też może tam przesiadywać godzinami? Moi chłopcy kopią doły, ładują piach na wywrotki, robią piaskowe babki i całe posiłki. Świetnie, że mogą przy tym chłonąć bodźce i ćwiczyć zmysły. Zabawa w piaskownicy to kontakt z różnymi fakturami (np. sypki piach i grudki), odbieranie wrażeń zmysłami (np. suchy i mokry piach) i przede wszystkim dziecięca frajda. Wszyscy wiemy, że nie tylko dziecięca, prawda? 😉

Kiedy posiadasz ogród, lub kawałek wolnego miejsca na działce, dobrze jest wiedzieć czym się kierować wybierając piaskownicę na miarę potrzeb i możliwości.

Piaskownice drewniane

To rozwiązanie idealnie nadaje się, gdy masz ogród i sporą przestrzeń do zagospodarowania. Piaskownice drewniane są przede wszystkim trwałe, stabilnie obsadzone. Pasują do ogrodu w każdym stylu. Do wyboru są te całkiem proste, ale także wyposażone np. w ławeczki, daszki ochronne. Trzeba o nie zadbać (olejowanie, malowanie, lakierowanie), ale przy odpowiedniej konserwacji będą służyły znacznie dłużej.

Upewnij się, że ta, którą wybierzesz, jest tak wykonana, żeby Twoje dziecko będzie w niej mogło bawić się bezpiecznie.

Piaskownice plastikowe

To zakup co najmniej 2 w 1 ponieważ może być zarówno piaskownicą jak i mini-basenem. Sprawdza się, gdy masz mały ogródek bo można ją w razie potrzeb łatwo sprzątnąć. To również dobra opcja, gdy mieszkasz w bloku i do dyspozycji nie masz ogrodu, a tylko balkon/taras. Piaskownice plastikowe są przeznaczone dla mniejszych dzieci. Dla mnie hitem wśród propozycji jest ten zielony żółwik. Może dlatego, że od pierwszego spojrzenia Jasio był dla mnie Żółwikiem i mam takie ciepłe skojarzenia? <3

piaskownica plastikowa żółwik

Piaskownica z pokrywą

Prawdziwą zmorą zarówno osiedlowych placów zabaw, jak i tych na prywatnej posesji są dzikie koty. W trakcie swoich eskapad kocimi ścieżkami, często traktują piaskownicę jak ogromną kuwetę. Taki prawdziwy raj dla kotów. Ale fakty są takie, że nie jest to ani zdrowe, ani higieniczne, ani estetyczne, gdy Twoje dziecko zacznie się w swojej piaskownicy bawić i napotka na niemiłą niespodziankę pozostawioną przez kota.

Wybierając optymalne rozwiązanie do ogrodu, rozważ dokupienie pokrywy. Część piaskownic ma ją w zestawie. Do innych można dobrać pasującą opcję. Są też w sprzedaży specjalne plandeki, którymi piaskownicę można zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi, deszczem czy wiatrem. Pokrywa jest potrzebna, gdy wybierzesz piaskownicę plastikową.

piaskownice drewniane z pokrywą

Pamiętaj, to ważne

Gdy już dobierzesz idealną piaskownicę pamiętaj o zabezpieczeniu jej przed zimą, regularnej wymianie piasku oraz, to jest kwestia najważniejsza, takim umiejscowieniu piaskownicy, żeby dziecko było w niej bezpieczne czyli z dala od oczka wodnego, z dala od spadków terenu, w miejscu nie wystawionym na silne działanie promieni słonecznych i z dala od roślin, które wydzielają substancje szkodliwe lub trujące.

Dlaczego jesień to dobry czas by zacząć myśleć o porządkach i zagospodarowaniu przestrzeni w ogrodzie czy na tarasie? Dlatego, że teraz poza sezonem ceny piaskownic są bardzo atrakcyjne i można się do kolejnego sezonu świetnie przygotować. Bo przecież wreszcie, nim się obejrzymy, przyjdzie wiosna i znów będziemy spędzać najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close