Pranie i prasowanie ubranek niemowlęcych. Jak to robi mama bliźniąt

Pranie i prasowanie – niby takie banalne, domowe czynności. Czy równie banalne wydają się w kontekście szykowania wyprawki, dla mającego się wkrótce pojawić na świecie maluszka? Tak! Zobacz jak prać i prasować ubranka dla niemowlaka i przy tym nie zwariować!

Pranie i prasowanie ubranek niemowlęcych to nie tylko element przygotowywania się na narodziny, ale i później codziennej opieki. Twoimi sprzymierzeńcami w dbaniu o skórę malucha będą: dobry i delikatny środek piorący oraz żelazko. Jak prać ubranka dla noworodka?

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Dedykowane środki

Na rynku jest cała gama środków piorących. Jakie będą najlepsze do prania ubrań niemowlęcych? Przede wszystkim te dedykowane do tekstyliów dziecięcych. Poznasz je po tym, że mają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Proszek do prania dla niemowląt musi być hypoalergiczny. Wyróżnia się składem oraz niższą zawartością detergentów i substancji zapachowych.

Do odplamiania ubrań niemowlęcych nie powinno się stosować wybielacza, ponieważ to bardzo silny detergent, często o drażniącym składzie. U mnie sprawdziły się: namaczanie/zapieranie aby nie dać plamie zaschnąć oraz delikatne mydełko do odplamiania z Rossmanna.

Dostałam kiedyś informację od dermatologa, że ubranie dziecięce powinno się prać w przeznaczonych do tego środkach nawet do 3-4 roku życia. Minimum to 12 miesięcy. Moi synowie dziś kończą 4 lata a ja wciąż piorę ich ubrania w takich właśnie środkach i osobno od ubrań dorosłych.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Pranie nowych ubranek dla noworodka

Znasz ten specyficzny zapach nowych ubrań? To pozostałości z procesu produkcji, które trzeba dokładnie wyprać nim Twój maluch założy swoje nowe śpiochy. Nie zależenie czy kupujesz tylko nowe tekstylia, czy w second handach, czy też dostałaś pakę ubrań od koleżanki – trzeba je przed pierwszym założeniem przeprać.

Nim wrzucisz wszystko do pralki posegreguj rzeczy (ubrania, pieluszki, pościel i kocyki) według temperatury prania podanej na metce. To pozwoli dłużej cieszyć się kolorami oraz fakturą tkaniny. Przecież to one przyciągają oko Mamy jeszcze w sklepie, prawda? 😉

Jeżeli wybierzesz tkaniny naturalne np bawełnę wtedy ubranka powinny dać się prać w temperaturze 60 stopni, która jest optymalna aby usunąć roztocza, grzyby i pleśnie, które mogą przebywać we włóknach.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Osobno dziecięce, osobno dorosłe

Prania tekstyliów niemowlęcych nie powinno się mieszać z praniem rzeczy dorosłych. Tu powodów jest kilka. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej dobór odpowiednich środków piorących, osobnych dla niemowląt i dzieci, a osobnych dla ubrań dorosłych. O ile skóra osoby dorosłej lepiej znosi ilość detergentów w środkach piorących (choć oczywiście dobrze byłoby używać ich jak najmniej), o tyle skóra dziecka dopiero wytwarza swoją barierę.

Często inne są też temperatury prania ubrań i tekstyliów niemowlęcych, a inne rzeczy dorosłych (jeansów, t-shirtów).

Dziecięce ubranka powinny być dobrze, nawet podwójnie wypłukane, najlepiej bez dodatku płynu do płukania, a następnie wyprasowane.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Po co prasować?

Hmm no właśnie? Zadaję sobie to pytanie niezwykle często bo nie cierpię prasowania. Jednak prasowanie ubranek niemowlęcych, pościeli, tekstyliów, z którymi dziecko ma styczność ma spore znaczenie. Pierwszy powód to, że prasowanie w wysokiej temperaturze dezynfekuje nam ubrania czyli pełni tą funkcję, którą kiedyś gotowanie ubrań przez nasze babcie i mamy.

Drugi powód to nadanie ubraniom miękkości, delikatności bo przecież mają one najbliższą styczność ze skórą dziecka. Mają za zadanie ją chronić, nie podrażniać. Można zrezygnować z płukania ubrań płynem do płukania na rzecz właśnie prasowania. Mniej chemii, a więc zdrowiej.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Jak długo prasować?

Jest mnóstwo opinii na ten temat. Wygodna mówi, że maksymalnie kilka tygodni. Teoria minimalistyczna zakłada wyprasowanie tylko wyprawki i na tym koniec. Dermatolodzy mówią, że po trzecim miesiącu życia dziecka można już tylko prasować to, co bezpośrednio przylega do skóry dziecka. My prasowaliśmy przez 6 miesięcy. To było pracochłonne, ale potrzebne.

Dlaczego właściwe pranie i prasowanie ubranek niemowlęcych jest takie ważne? Polecam Ci poradnik Jak i czym prasować ubranka dla noworodka , gdzie znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Jak to robi mama bliźniąt

Dwoje niemowlaków w domu to jest rewolucja, zmiana życia o 100%. Oczywiście z czasem się do niej przyzwyczailiśmy i uczymy rozwiązywać coraz to nowe problemy oraz małe i wielkie kryzysy. Ale początki były trudne. I jeżeli ktoś Ci mówił, że jest różowo, idyllicznie i że to bułka z masłem to chyba oszalał. Szczególnie z bliźniętami.

Jestem typem „jak masz komuś 2x tłumaczyć – sama zrobisz to najlepiej”. Tylko, że gdy masz dwójkę niemowlaków wcześniaków w szpitalu, a potem w domu, to nie działa. Zawsze coś kosztem czegoś. Dlatego schowałam dumę i perfekcjonizm do szuflady i wprowadziłam domowy system prania i prasowania ubranek niemowlęcych a la bliźniacza mama. Polegał on na tym, że

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Kochana przyszła i świeżo upieczona Mamo, wspomnij moje słowa i na tyle ile możesz deleguj obowiązki. Dzięki temu na przykład pranie i prasowanie ubranek dla noworodka nie będzie Twoim koszmarem. Będziesz choć odrobinę bardziej wypoczęta, a członkowie rodziny będą mieli swój udział w pielęgnacji najmłodszego z jej członków.

pranie i prasowanie ubranek dla noworodka

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close