Jaka mama taki syn czyli jak sobie radzić z bólem małego brzuszka i dużego brzucha

Od lat zmagam się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które są nie tylko nieprzyjemne, ale i kłopotliwe. Przez długi czas nie było lekarza, który by mi pomógł się z nimi uporać. Wiele razy zdarzyło mi się odwołać trening z powodu wzdęć czy bólu brzucha. Były to dolegliwości tak silne i niekomfortowe, że nie miałam możliwości podskakiwać na siłowni.

Tylko osoby, które mają podobne problemy, są w stanie zrozumieć, jakie to bywa krępujące. Wbrew pozorom takich osób jest mnóstwo. Ale, że temat wrażliwy, nawet tabu, to i nie mówi się o tym głośno wśród znajomych czy nawet rodziny.

Gdy trafiłam na izbę przyjęć w 31 tygodniu ciąży, myślałam, że brzuch mam twardy z powodu wzdęcia. Tymczasem okazało się, że KTG odnotowało już wtedy silne skurcze porodowe.

Dopiero kompleksowe badania, solidna diagnostyka wskazały przyczyny, których okazało się być kilka. Jednak to, co mnie zaskoczyło najbardziej, podejście holistyczne, opowiem Ci w dalszej części artykułu.

Przyczyny wzdęć i bólu brzucha

Po kilkudniowej hospitalizacji, którą wspominam jako trudny czas. Po odwiedzeniu kilku specjalistów: gastrolog, hepatolog, endokrynolog. A także po wykonaniu specjalistycznych badań: USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, testy na obecność Helicobacter okazało się, że:

Przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak ból czy wzdęcia, mogą być także czynniki psychologiczne jak silny stres czy głęboko chowane traumy.

Sposoby na ból brzucha, wzdęcia – osoba dorosła

Jest wiele sposobów by radzić sobie i zminimalizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasami wystarczy zmiana diety, lub przeprowadzenie kuracji, zleconej przez lekarza, żeby raz na zawsze wyeliminować wzdęcia i dolegliwości bólowe.

Czasami leczenie przebiega bardziej objawowo, jak na przykład w zespole jelita drażliwego, by choremu funkcjonowało się lepiej. Wtedy warto mieć swój sprawdzony lek, najlepiej ziołowy, wskazany do przewlekłego przyjmowania.

Jeżeli przyczyną wzdęć, bólu brzucha są nietolerancje np. laktozy, wtedy wdrożenie odpowiedniej diety bardzo pomaga w zmniejszeniu dolegliwości. Mnie na przykład bardzo pomogło ograniczenie laktozy w diecie.

Więcej na temat sposobów radzenia sobie ze wzdęciami znalazłam w poradniku, opracowanym z Prof. dr hab. n. med. Piotrem Albrechtem: Wzdęcia brzucha i gazy jelitowe: przyczyny, objawy, sposoby leczenia.

Coraz intensywniejsze są też badania nad ludzką mikrobiotą jelitową, czyli wpływem stanu naszych jelit na kondycję całego organizmu. Są już dostępne preparaty probiotyczne, w formie kuracji, które pomagają w przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit, a tym samym skutecznie i na stałe eliminują nie tylko objawy, ale i przyczynę niektórych schorzeń przewlekłych.

Powody bólu brzucha u dziecka

Jest kilka przyczyn, z jakich małe dzieci mogą odczuwać ból brzuszka:

lekarz bada brzuch chłopca

Zaparcia nawykowe

Jeden z moich synów od ponad pół roku zmaga się z zaparciami nawykowymi. Jest to taka forma zaparć, których podłożem są czynniki psychologiczne, rzadziej fizjologiczne. Wraz z nim zmaga się cała rodzina, ponieważ maluch wymaga:

Jaka mama taki syn

Niedawno wreszcie trafiłam na właściwą osobę – psychologa – która pomaga nam z rozwiązaniem problemu zaparć nawykowych synka. Długa rozmowa z panią psycholog otworzyła mi oczy. Bardzo dała mi do myślenia, jak silnie czynniki psychologiczne powiązane są z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Rozmawiałyśmy o retencji (wstrzymanie), czyli podświadomej próbie zatrzymania przez dziecko jakiejś chwili, momentu w życiu. Pani psycholog nakreśliła mi, że praca z dzieckiem będzie powolna, delikatna i długotrwała. Zaskoczyła mnie mówiąc, że dzieci, które doświadczyły zaparć nawykowych, często jako dorośli borykają się z zaparciami, wzdęciami, bólami brzucha – to nie znika.

Rozmawiałyśmy też o dziecku, które w dniu porodu nie jest tabula rasa, białą niezapisaną kartką papieru. Ono jest sumą doświadczeń rodziców, przeżyć Mamy w okresie ciąży, oraz tego, jak przebiegał sam poród.

Z jednej strony poczułam ulgę, że wreszcie trafiłam na kompetentną osobę, która wie, jak pomóc mojemu dziecku. Z drugiej trochę się przeraziłam, ile trudności, zupełnie niechcący, to ja mu przekazałam.

Złożoność człowieka jest zaskakująca i niesamowita!

Ból brzucha, wzdęcia – o czym pamiętać

W dolegliwościach układu pokarmowego ważne jest holistyczne podejście:

Jestem Mamą i priorytetem jest dla mnie zdrowie, dobro moich dzieci. Ból to taki stan, który chcę szybko uśmierzyć. Sprawić, by jak najkrócej dokuczał dziecku. Poznając przyczyny bólu, czy to u dziecka czy u dorosłego, łatwiej jest mu przeciwdziałać. Najważniejsze: nie bagatelizuj i szukaj pomocy.

Ważne

Niniejszy artykuł powstał w oparciu o własne doświadczenia i ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie jest też reklamą terapii. Wszelkie pytania, wątpliwości skonsultuj z lekarzem. Pamiętaj też o czytaniu ulotek.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close