Świadczenie „Dobry start” – kiedy i jak się o nie ubiegać

Rok szkolny 2021/22 dobiega końca. Dla mojej rodziny jest to rok pod znakiem nowych wyzwań: pierwsza klasa Fasolaków, wypracowanie nowego trybu dnia, pierwsze prace domowe, a wszystko poprzeplatane jeszcze pandemicznymi warunkami pracy zdalnej, kwarantanny, szkoły dwukrotnie zamkniętej przez sanepid.

Spodziewałam się, że im dzieci starsze, tym wydatki większe. To był rok, kiedy się o tym przekonałam.

Od kilku lat jestem samodzielną mamą. Utrzymanie 8-letnich synów, którzy rosną, rozwijają się, stanowi wyzwanie. Dlatego dla ich dobra, dla realizacji ich potrzeb, korzystam z programów rządowych jak Rodzina 500+ czy „Dobry start”.

„Dobry start” nazywany jest potocznie „wyprawka 300 plus”. A przypominam o nim dlatego, że już za niedługo rusza składanie wniosków online na rok szkolny 2022/23.

Takie formalności, gdy się je odłoży „na potem” lubią umknąć z pamięci. Ja złożę wniosek już w pierwszych dniach przez apkę mojego banku.

Dobry start: jednorazowe świadczenie dla uczniów

„Dobry start” jest programem rządowym dedykowanym uczniom. Wsparcie finansowe wynosi 300 pln i jest jednorazowe (raz na rok szkolny).

Przy ubieganiu się o środki w ramach programu nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe rodziny. Aby je otrzymać, jeden z rodziców (lub opiekun prawny dziecka) musi wypełnić wniosek.

dobry start chłopcy z plecakami

Dobry start – kryteria przyznawania świadczenia

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać, składając wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia:

Terminy składania wniosków

Na składanie wniosków jest dość długi czas od 1 lipca do 30 listopada danego roku szkolnego.

Im wcześniej złożysz wniosek (lipiec-sierpień), tym szybciej otrzymasz świadczenie (do 30 września).

Wnioski złożone później, po 1 września, będą rozpatrywane w ciągu 2 miesięcy od ich złożenia.

Kto ma dzieci w wieku szkolnym wie, że 300 pln to nie jest kwota, z którą można góry przenosić. Szczególnie, że w ostatnich miesiącach ceny pną się w górę bezlitośnie.

W ubiegłym roku udało mi się kupić chłopcom plecaki, piórniki i wyprawkę papierniczo-plastyczną. Pozostałe wydatki np. trampki, strój sportowy czy jesienne ubrania nie zmieściły się w budżecie wyprawki i były na mojej głowie.

Co będzie w tym roku? Nie wiem. Niemniej „Dobry start” to świadczenie, z którego warto skorzystać i już z wyprzedzeniem pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Choć obecny jeszcze się nie skończył.

Plecaki, które wybrali chłopcy to St. Right. Janek wybrał wzór KOMIKS (klik) a Stasio KLOCKI (klik) bo przypominają bloki Minecraft. Po roku użytkowania są w bardzo dobrym stanie i myślę, że posłużą nam jeszcze 1-2 lata.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close