Każdy rodzic powinien mieć wysoko rozwiniętą zdolność przewidywania – nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas gdy myśli o dorosłym życiu swojego dziecka. Zgodnie z zasadą „Przezorny zawsze ubezpieczony”, warto już dziś zacząć odkładać pieniądze na finansowe zabezpieczenie przyszłości pociechy poprzez np. sfinansowanie studiów, dofinansowanie mieszkania czy otwarcie własnego biznesu przez Twoje dziecko.
Dlaczego warto już dziś pomyśleć o finansowej przyszłości dziecka?
Powodów, dla których warto zadbać o finansową przyszłość Twojego dziecka, jest wiele. Dzięki zgromadzonym środkom nie tylko zapewnisz swoim dzieciom dobry start w przyszłość, umożliwisz im wybranie wymarzonego kierunku studiów (nawet w innym mieście lub za granicą), ale też zapewnisz spokój sobie. Jeśli zgromadzisz odpowiednią sumę, nie będziesz musiał w przyszłości martwić się o to, jak wygospodarować środki na zaspokojenie potrzeb swojego dziecka, a latorośl nie będzie zdana wyłącznie na siebie, pracując i studiując jednocześnie.
Wychodzisz z założenia, że łączenie pracy ze studiami jest przejawem przedsiębiorczości? Częściowo masz rację. Pozwól jednak, aby dziecko mogło małymi krokami wchodzić w dorosłość. Łączenie pracy na pełen etat ze studiami może okazać się zbyt dużym wyzwaniem i młody człowiek szybko zniechęci się do jednego lub drugiego. Aby Twoje dziecko mogło w czasie studiów podjąć pracę dorywczą, z której dochody będą stanowiły jedynie uzupełnienie środków, jakie otrzymuje od Ciebie, najlepiej będzie, jeśli zaczniesz odkładać pieniądze już dzisiaj.
Na koniec zauważ również, że istnieją nieprzewidywalne sytuacje życiowe, o których z pewnością nikt nie chce myśleć. Mimo to, wypadki i choroby niestety się zdarzają. W sytuacjach kryzysowych zaoszczędzony kapitał może zdecydowanie ułatwić życie – niezależnie od tego, czy zdarzenie losowe spotka któregoś z rodziców, czy też dzieci.
Sposoby zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka
Jeśli chcesz odkładać pieniądze dla swojego dziecka, warto zainteresować się różnymi możliwościami, jakie dają banki czy rynek nieruchomości. Skorzystanie z wybranej możliwości może okazać skuteczniejsze niż odkładanie środków na zwykłym rachunku bankowym czy chowanie pieniędzy do szuflady. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
Konta oszczędnościowe – zaletą kont oszczędnościowych jest ich ogólna dostępność i łatwość w obsłudze. Środki na konto możesz wpłacać w dowolnym momencie, wysokość wpłat nie jest ściśle określana, a kapitał jest stale oprocentowany. Należy jednak pamiętać, że rachunki oszczędnościowe są często oprocentowane niżej niż np. lokaty, a wysokie oprocentowanie dotyczy zwykle promocyjnych okresów.
Lokaty bankowe – podobnie jak konta oszczędnościowe, tak i lokaty bankowe są łatwo dostępne i proste w obsłudze. Jak to działa? Podpisujesz umowę z bankiem, co miesiąc wpłacasz na lokatę ustaloną kwotę, a po upływie określonego czasu odzyskujesz swoje pieniądze, które zostały powiększone o odsetki. Istnieją lokaty odnawialne i nieodnawialne. W przypadku pierwszego typu po upływie czasu określonego w umowie lokata jest odnawiana automatycznie. W przypadku lokat nieodnawialnych co 3-12 miesięcy (lub rzadziej) musisz odnawiać depozyt i zakładać kolejną lokatę. Warto pamiętać też, że lokaty zakładane są na określone kwoty, co oznacza, że w każdym miesiącu musisz wpłacać do banku identyczną sumę pieniędzy.
Ubezpieczenia posagowe – jest to produkt łączący cechy ubezpieczenia na życie oraz lokaty bankowej. Konieczne jest podpisanie umowy z bankiem, w której określone zostaje, kiedy zgromadzone środki zostaną wypłacone Twojemu dziecku (np. po osiągnięciu pełnoletności lub w chwili ukończenia studiów). Istnieją różne warianty ubezpieczenia posagowego, a niektóre z nich dają możliwość inwestowania środków. Środki mogą być także wypłacone dziecku, jeśli rodzic ulegnie poważnemu wypadkowi (i np. zostanie inwalidą) lub po jego śmierci.
Obligacje skarbowe – są to papiery wartościowe emitowane przez Ministra Finansów. Kupując obligacje, stajesz się niejako pożyczkodawcą dla Ministra Finansów, który zobowiązuje się do zwrotu środków wraz z odsetkami w określonym czasie. Cena emisyjna papierów to 100 zł. Są one emitowane co miesiąc i dostępne w kilku wariantach – z różnym oprocentowaniem i okresem zapadalności.
Inwestycja w nieruchomości – mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny możesz wynajmować, a dochód z najmu przeznaczać na spłatę zadłużenia. Po spłaceniu kredytu, będziesz mógł przeznaczać dochody wynikające z najmu na np. na edukację dziecka. Będziesz mógł również zrezygnować z najmu i po prostu udostępnić dziecku zakupiony lokal.
Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. Możesz również zacząć grać na giełdzie lub inwestować w metale szlachetne. Pamiętaj, że w tym wszystkim najważniejsza jest konsekwencja. Być może teraz wydaje Ci się, że zanim Twoje dziecko wkroczy w dorosłość, miną jeszcze długie lata, a Ty masz przecież czas na to, aby odłożyć pieniądze. To myślenie może być jednak zgubne. Oblicz, jaką kwotę powinieneś odłożyć, podziel to na lata i miesiące, a potem konsekwentnie realizuj plan. Pamiętaj, że dobrze obmyślona strategia i systematyczność są kluczem do sukcesu.
Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki. Zarówno z pasji, jak i z wykształcenia jest ekonomistą. Na co dzień pełni funkcję redaktora bloga o tym jak oszczędzać pieniądze. Tata małego Igorka i mąż niezastąpionej Agnieszki. Amator kina niemego.
29 grudnia 2017
|Komentarze: 30