Centrum Nauki Kopernik oczami dziecka

Centrum Nauki Kopernik już na stałe wpisało się na listę atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć w Warszawie. Od dnia otwarcia w listopadzie 2010 roku, tłumy nieprzerwanie czekają w wielometrowych kolejkach by doświadczyć atrakcji tego miejsca. Choć jestem Warszawianką, długo zwlekałam z odwiedzinami w CNK wciąż obawiając się tłumów. Całkiem spontanicznie zawołałam „a może by tak się wybrać teraz?”

Tegoroczny urlop spędzamy w mieście. Upały trochę dały nam się we znaki i trochę pokrzyżowały plany – trzeba było chować się przed palącym słońcem. Zatem ten urlop zaplanowaliśmy tak, by były ciekawe atrakcje dla dzieci i żeby nie były one zbyt obciążające przy tych afrykańskich temperaturach.

Centrum Nauki Kopernik teleskop

Zaplanowana kilkugodzinna wizyta okazała się strzałem w 10! Chłopcy najpierw zobaczyli galerię zdjęć, po których dopytywali „kiedy idziemy do latarni Bzzzz?”.

Dla kogo jest CNK?

Dla każdego! Trochę się obawiałam, że chłopcy za mali, że nie skorzystają, że szybko się znudzą. Myliłam się.

Centrum Nauki Kopernik re generacja

W Centrum Nauki Kopernik maluch, nawet taki 3,5-latek, ma szansę po prostu być dzieckiem i chłonąć świat jak dziecko. Dorosły zaś w ten jeden dzień ma znów prawo poczuć się dzieckiem i otwierać szeroko zdumione oczy.

Centrum Nauki Kopernik soczewka

Ścieżki zwiedzania CNK

Centrum Nauki Kopernik możesz zwiedzać, jak chcesz. Nie ma strzałek jak w muzeum. Organizatorzy wystawy zaproponowali, dla uporządkowania, ścieżki zwiedzania. Wiesz, jaką my wybraliśmy? Ścieżkę dziecka 😉

Centrum Nauki Kopernik ścieżki zwiedzania

Nie ma jej w żadnym przewodniku. To była wizyta dla moich dzieci, więc im podporządkowaliśmy plan zwiedzania i poznawania. Dlatego większość czasu spędziliśmy na Wystawie Bzzzz! a innym razem wybierzemy się we dwoje do CNK by tak po dorosłemu przejść wszystko na spokojnie.

Centrum Nauki Kopernik Wystawa Bzzzz

Dźwięk, zapach i dotyk

Tak w bardzo krótkich słowach można opisać Wystawę Bzzzz! To specjalnie wydzielona wystawa dla dzieci do lat 5. Wejściówki na nią dostępne są w kasie (w cenie biletu). Konieczna jest rezerwacja godziny, a na zwiedzanie przewidziane jest 70 minut.

Centrum Nauki Kopernik podglądanie co kryje się wśród korzeni drzewa

Na terenie Wystawy Bzzzz! jest eksponat wodny, gdzie dzieci mogą do woli wirować piłeczki, przelewać, chlupać, wodować kaczki i gumowe żaby, zakręcać i odkręcać kurki oraz obserwować jak woda płynie przez rury.

Na podłodze krzyżują się ślady ptaków i zwierząt. Po śladach ptaków trafiamy do miejsca, gdzie są tablice z ilustracjami. Po przyciśnięciu przycisku słychać dźwięk odwzorowujący, jaki odgłos wydaje dany ptak.

Kolejne ślady prowadzą do kryjówek zwierząt. Maluch przyciska przycisk i czuje zapach lisa, łosia i sosnowego igliwia.

Centrum Nauki Kopernik intrygujące zapachy

Wystawa Bzzzz! to kwintesencja dziecięcego nieskrępowania. Cała masa sensorycznych wrażeń. Tu można wszystko. Z wyjątkiem biegania.

Centrum Nauki Kopernik magnesy i wir

Centrum Nauki Kopernik magnesy i wir

Czas zwiedzania

Bilet uprawnia Cię do jednorazowego wejścia. Bez limitu czasowego. Jeżeli wyjdziesz z CNK to już na tym samym bilecie nie możesz wrócić.

Rekomendowany czas zwiedzania całej wystawy to około 5 godzin. Ja patrzę z perspektywy Mamy, że potrzebny jest albo cały dzień, albo podzielenie sobie atrakcji i powrót do Centrum Nauki Kopernik ponownie 🙂

Centrum Nauki Kopernik kopuła

Wybierając się z młodszym dzieckiem pamiętaj o:

-> Miej ze sobą zapas picia i coś do zjedzenia. Na terenie CNK jest kawiarenka i bistro, ale z dzieckiem wygodniej jest po prostu usiąść w wyznaczonej strefie, doładować baterie i ruszać dalej na przód przygodzie.

-> Weź dziecku ubranie na zmianę. Eksponat wodny zachęca do intensywnej zabawy: fontanny, przelewanie, pluskanie, chlapanie. Efekt końcowy jest taki, że maluch jest szczęśliwy i mokry 🙂

Centrum Nauki Kopernik zabawa w wodzie

-> Zaopatrz malucha w opaskę na rękę z Twoimi danymi. W Centrum Nauki Kopernik jest tłum zwiedzających. Warto się w ten sposób zabezpieczyć na wszelki wypadek.

-> Zaplanuj, gdzie zaparkujesz samochód. Centrum Warszawy to strefa płatnego parkowania ale też mocno zatłoczonych parkingów. Najłatwiej o wolne miejsce w okolicach BUWu (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), ale też trzeba dobrze obliczyć czas na dojście z i do samochodu. Blokada na kole lub odholowane auto to niemiły finał wycieczki.

Centrum Nauki Kopernik ster Staś

Centrum Nauki Kopernik ster Jaś

Bilety

Bilety do Centrum Nauki Kopernik kupisz na miejscu w kasach lub on-line. Rezerwacja przez internet ma jeden gigantyczny plus: nie spędzisz zbyt wiele czasu w wielometrowej kolejce.

Możesz też, jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, skorzystać ze specjalnych zniżek na ceny biletów.

Centrum Nauki Kopernik kształtowanie terenu

Centrum Nauki Kopernik

tel. 22 596 4 100

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,

00-390 Warszawa

http://www.kopernik.org.pl/

latem czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00; w poniedziałki nieczynne

Zastanawiam się czy byłaś już w CNK? Lubicie rodzinnie odwiedzać takie miejsca?

Centrum Nauki Kopernik most Leonarda

Centrum Nauki Kopernik bąble na start

Centrum Nauki Kopernik kształtowanie terenuCentrum Nauki Kopernik koło rowerowe

Centrum Nauki Kopernik teleskopCentrum Nauki Kopernik historia kołem się toczy

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close