Piękne filmy na Dzień Ojca i z tatą w roli głównej

Ojciec, tata, tatuś to bardzo ważny człowiek w życiu dziecka. Pewnie także na podstawie moich przeżyć, gdy byłam dzieckiem, czuję jaki powinien być idealny tata: obecny, kochający ponad wszystko, wspierający i wychowujący. Dzień Ojca to dobry czas by pomyśleć o swoim tacie, o tym jaki jest tata Twoich dzieci. Wybrałam kilka filmów, które, moim zdaniem, pokazują wzorzec ojca godny obejrzenia. I refleksji.

Motyw matki w kinie jest wszechobecny. Tu bardzo łatwo o przykłady. Jaka może być mama Twojego partnera? Zobacz Sposób na teściową. Mama, której miłość jest silniejsza niż choroba, silniejsza niż śmierć? Zobacz Nad życie. Mama, która musi obronić córeczkę i siebie przed sadystycznym ojcem i mężem to Slim z Nigdy więcej. Widzisz? W setkach filmów motyw matki króluje.

Filmów, gdzie ojciec jest wyraźny i pierwszoplanowy, wydaje się być mniej. A zatem jakie filmy na Dzień Ojca i o ojcach polecam?

The Pursuit of Happyness – W pogoni za szczęściem

Zazwyczaj jest w filmach tak, że on ją źle traktuje albo porzuca. Ona musi sobie radzić sama, z dzieckiem. Osiąga sukces, a czasami wtedy on znów pojawia się w ich życiu. Tym razem historia jest przewrotna bo to żona porzuca Chrisa i zostawia go z dzieckiem. Mężczyzna z dnia na dzień staje się bezdomny. Musi zapewnić im dach nad głową, znaleźć pracę i zacząć życie kompletnie od zera dla siebie, a przede wszystkim dla syna. Ojcowska miłość w najczystszej postaci! Film jest momentami cholernie smutny. Ale cała historia piękna i wciągająca.

Myślę, że dodatkową zachętą by ten film zobaczyć jest to, że historia oparta jest na faktach.

Taken – Uprowadzona

Kto powiedział, że film o ojcowskiej miłości musi być dramatem? Ten trzymający w napięciu film akcji przypomniałam sobie w miniony Dzień Ojca dzięki serwisowi Netflix. Notabene bardzo mi się to podoba, że oprócz wielu popularnych seriali, platforma oferuje dostęp do kinowych produkcji.

Kładę dzieci. Siadam. I mam film, który chcę obejrzeć. Nie muszę już wciskać pauzy na dekoderze licząc, że miejsce na dysku mi się nie skończy przez „polsatowskie” bloczki reklamowe. Upierdliwe, co? 😀

agumama filmy na Dzień Ojca Uprowadzona Netflix

Uprowadzona to historia porwania młodej dziewczyny, której ojciec natychmiast rusza w pościg za porywaczami. Trop prowadzi do szajki handlującej żywym towarem. Jeżeli dziewczyna zostanie sprzedana do burdelu, szanse na jej odnalezienie staną się znikome…

The Family Man

Moja platoniczna, szczenięca miłość do Nicolasa Cage’a zaczęła się od filmu Miasto Aniołów i trwa do dziś. To nie jest typ hollywoodzkiego przystojniaka, ale ma w sobie to „coś”! W Family Man Cage wciela się w bogatego biznesmena z klasą, który ma wszystko na skinienie palca. Ale czy na pewno? Pewnego razu budzi się w Boże Narodzenie i odkrywa, że jest tatuśkiem z przedmieścia, mężem, ojcem i handlarzem opon. Nowa rola nie leży mu kompletnie. Wolność i finansowa niezależność czy rodzina, dzieci i klimat podmiejskiego życia? Co wybierze Jack i czy w ogóle los pozwoli mu wybrać ponownie raz już utraconą szansę?

La vita è bella – Życie jest piękne

Roberto Benigni jako reżyser i w roli głównej. Trzy Oscary na koncie. Szach i mat. Albo widziałaś film i się ze mną zgodzisz, albo nie widziałaś i musisz obejrzeć. Ojciec i syn trafiają do obozu koncentracyjnego. W tej najgorszej z możliwych sytuacji Guido stara się by jego dziecko myślało, że to wszystko jest gra, którą po prostu trzeba przejść i wygrać! Kurcze, łzy mi stają w oczach. Ten film trzeba zobaczyć.

Taka właśnie jest ojcowska miłość. Trochę twarda, trochę zagubiona między „ja” a „moje dzieci”, a jednak ponad wszystko. Nawet ponad okrucieństwo, jak w tym ostatnim filmie z listy.

Jaki tytuł filmu przychodzi Ci jako pierwszy do głowy, gdy zapytam Cię o skojarzenie ze słowem „tata”? Czy w tym zestawieniu znalazła się pozycja, Twoim zdaniem godna obejrzenia? A może coś mi polecisz dla uzupełnienia listy?

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close