Klub Małych Odkrywców: Se-ma-for Muzeum Animacji

Witam Was w kolejnej odsłonie cyklu Klub Małych Odkrywców. Tym razem przedstawię Wam miejsce ciekawe, ale dla trochę starszych dzieci niż Fasolaki. Zrelacjonuję podróż do wspomnień z dzieciństwa czyli wizytę w Se-ma-for Muzeum Animacji .

Początki macierzyństwa to, oprócz intensywnej nauki obsługi małego człowieka każdego dnia, swojego rodzaju podróż w czasy dzieciństwa. Wracam do bajek, które czytałam albo, które czytali mi rodzice. Przypominam sobie dziecięce piosenki i wierszyki. Patrzę, jak moich chłopców bawi to, co kiedyś bawiło mnie np. „Tu tu tu sroczka kaszkę gotowała”.

Niedawno, na zaproszenie od Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi, odbyłam z całą rodziną wycieczkę w moje bajkowe wspomnienia z dzieciństwa.

Se-ma-for Muzeum Animacji plansza z Parauszka

Se-ma-for Muzeum Animacji i wieczorynki w pamięci Agumamy

Pamiętam, jak mieszkaliśmy jeszcze we 4, z siostrą i rodzicami w małym, jednopokojowym mieszkanku w centrum Stolicy. Byłam w 1-szej, może w 2-giej klasie podstawówki. Pewnego dnia rodzice przynieśli do domu nowiutki magnetowid (ręka do góry, kto wie, co to jest magnetowid) Sanyo a z nim pierwszą kasetę VHS z bajką Przygody Misia Colargola.

Se-ma-for Muzeum Animacji Miś Colargol z rodzicami

Przygody Misia Colargola

Wałkowałyśmy z Sis tego Colargola po kilka razy dziennie. Szkoda, że magnetowid był źle podłączony i miś oraz jego przyjaciele byli w kolorze zielonym 😉 Colargol to właśnie jedna z bajek zrealizowanych w Studio Małych Form Filmowych.

Trochę historii

Początki Se-ma-fora to rok 1947 kiedy powstało Studio Filmów Kukiełkowych. W latach 1960-1990 Se-ma-for nosił nazwę Studio Małych Form Filmowych.

Se-ma-for Muzeum Animacji

Właśnie w latach 60 powstała bajka Przygody Misia Colargola. A w latach 70 kolejne znane nam, rodzicom, produkcje (Miś Uszatek, Trzy Misie czy Mały Pingwin Pik-Pok).

Se-ma-for Muzeum Animacji zabytkowa kamera

W latach 1990-1999 studio nosiło nazwę na Studio Filmowe Semafor, a od 1999 roku do dziś znane jest pod nazwą Se-ma-for Produkcja Filmowa.

Se-ma-for Muzeum Animacji Trzy Misie

Trzy Misie

Mnie Studio Filmowe Se-ma-for kojarzy się nieodłącznie z bajkami z dzieciństwa: Przygody Misia Colarogola, Miś Uszatek, Zaczarowany Ołówek, Trzy Misie, Mały Pingwin Pik-Pok, Przygody kota Filemona, Przygód kilka wróbla Ćwirka, Plastelinki.

Se-ma-for Muzeum Animacji Mały Pingwin Pik Pok

Mały Pingwin Pik Pok

Nie wiedziałam dotąd, że to też produkcja Studia Filmowego Se-ma-for, Przyjaciel wesołego diabła. Kto z Was pamięta słynne „Ja kudłaty durnowaty nie wiedziałem co to taty”? 🙂

Atrakcje w Se-ma-for Muzeum Animacji

Zaproszenie do odwiedzin w studio, które otrzymałam dla całej mojej rodziny, było dla mnie okazją do zaplanowania większej wycieczki do Łodzi. Najpierw zajrzeliśmy na obiad do prababci Krysi, później odwiedziliśmy Se-Ma-For aby na koniec zajrzeć na łódzką edycję targów Na Styku Kultur, gdzie też spotkaliśmy Parauszka 😉

Na powitanie zostaliśmy zaproszeni do mini sali kinowej na seans bajki o Parauszku.

Se-ma-for Muzeum Animacji Kadr z Parauszka

Na planie u Parauszka

Jest to współczesny następca Misia Uszatka. Bajka dla najmłodszych, której każdy odcinek kończy się lekcją, morałem. Fasolaki po raz pierwszy oglądali Parauszka i myślę, że warto będzie do tej bajki wrócić ponieważ jest taka klasyczna, bez dziwnych stworów-potworów, przemocy, bez agresywnie zmieniających się obrazów.

Se-ma-for Muzeum Animacji lalkowa sowa

Następnie Pani przewodniczka oprowadziła nas po muzeum, opowiedziała historię, pokazała eksponaty, stanowisko pracy lalkarza, makiety do filmowych produkcji.

Se-ma-for Muzeum Animacji praca lalkarza

Na koniec wizyty mieliśmy okazję wejść na plan filmowy Tanga i odegrać naszą rodzinną scenkę 🙂

Czy wiesz że…

1. Studio Se-Ma-For realizuje w większości produkcje dla dorosłych. Bajki dla dzieci to tylko część działalności studia.

Se-ma-for Muzeum Animacji kadr z filmu DANNY BOY

DANNY BOY

2. Studio Se-Ma-For ma na swoim koncie 2 Oskary. Pierwszego zdobyło w 1982 za Tango a drugiego w 2007 za produkcję filmu Piotruś i wilk.

Se-ma-for Muzeum Animacji Kadr z filmu Piotruś i wilk

Piotruś i wilk

3. W 2013 rozpoczęła się produkcja serialu animowanego Parauszek, który jest współczesnym następcą Misia Uszatka. Seria była konsultowana z psychologiem dziecięcym. Dzięki temu to wartościowa bajka.

Se-ma-for Muzeum Animacji lalka z bajki Parauszek

4. Se-ma-for ma własny kanał na YouTube, który warto odwiedzić aby poznać oskarową produkcję „Piotruś i wilk” oraz poznać przygody Parauszka.

Łódź leży dokładnie w centrum Polski. To bardzo ciekawe miasto. Se-ma-for Muzeum Animacji to jedno z miejsc wartych odwiedzenia na mapie Łodzi. W mojej ocenie, dla 2-latków jest jeszcze za wcześnie żeby w pełni skorzystać z atrakcji, jakie oferuje. Jednak dla starszych dzieci taka wycieczka będzie naprawdę fajną przygodą.

Warto zauważyć, że odwiedziny w Se-ma-for Muzeum Animacji będą sporym przeżyciem dla rodzica. Pozwolą Wam się przenieść w świat bajek naszego dzieciństwa.

Se-ma-for Muzeum Animacji kadry zaczarowany ołówek i wróbel ćwirek

Jeżeli jeszcze nie byliście, to zachęcam by wziąć Se-ma-for pod uwagę planując najbliższe rodzinne wycieczki. W końcu kilka dni temu świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny i pogoda już zaczyna sprzyjać weekendowym wyprawom.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close