Klocki LEGO to wspomnienie wielu z nas. Są zabawkami popularnymi od lat, co sprawia, że łączą pokolenia i świetnie zajmują czas spędzony z całą rodziną. Ich fenomenem jest to, że nie da się przy nich nudzić, a ich różnorodność pozwala na dopasowanie do każdego wieku, umiejętności i zainteresowań. Dla mnie są niesamowicie sentymentalnym powrotem do dzieciństwa…
Powrót do dzieciństwa
Wychowywałam się razem z bratem w jednym pokoju. Jak dziś pamiętam moment, w którym oboje dostaliśmy nasze pierwsze LEGO. Mieliśmy może z 5 lub 6 lat. Ja dostałam zestaw z zamkiem księżniczki, a mój brat twierdzę z fosą. Od tamtej chwili nasz świat obrócił się do góry nogami, a pokój zamienił się w jedną wielką budowę. Każdy list do Świętego Mikołaja był zamówieniem na kolejne zestawy. Przez lata uzbierało nam się ogromne pudło wypełnione klockami, które do dzisiaj stoi na strychu w domu moich rodziców. Często jak przyjeżdżają do nich jakieś dzieciaki lub moi mali kuzyni, to LEGO jest ich największą frajdą. Bardzo się z tego cieszę, bo uważam, że te klocki bardzo dużo mi dały.
Obudziły we mnie moje artystyczne zapędy, które do dzisiaj mam przyjemność spełniać, jako pasjonatka sztuki i architektury. Klocki LEGO pozwalają dzieciom otworzyć umysł i rozwijać go. Budzą się w nich zmysły techniczne i manualne. Moim ulubionym przykładem, który wiele zawdzięcza klockom LEGO jest Nathan Sawaya, który stworzył wystawę „The Art of the Brick”, w całości wykonaną z moich ukochanych klocków.
„Ideą wystawy jest przedstawienie zabawy klockami, jako coś wielkiego, coś rozwijającego. Sam autor mówi: „Te prace są dla mnie bardzo osobiste, ponieważ odzwierciedlają mój rozwój jako artysty, gdy starałem się odkryć moją twórczą tożsamość”– źródło: https://www.jak-byc-mama.pl/klocki-lego-zabawki-bez-daty-waznosci/
Autor tej wystawy świetnie nazwał wpływ klocków na dziecko, ponieważ mówi o odkrywaniu twórczej tożsamości. Dzieciaki bardzo lubią zabawy konstrukcyjne, które dają im możliwości nieograniczonych wyborów. Mimo załączonej instrukcji, maluch może zbudować coś „out of the box”, co właśnie jest genialne. Twórca tych edukacyjnych klocków świetnie przeanalizował wpływ tych zabawek na postrzeganie świata według dzieci i tym samym tylko podkreślił ich uniwersalność.
Nieskończoność wyboru
Ogromnym fenomenem klocków LEGO jest ich nieskończenie wiele rodzajów. Dzieciaki to uwielbiają. Wszyscy wiemy, że ile dzieci, tyle zainteresowań, dlatego producent przykłada ogromną wagę do aktualizowania zestawów, aby były powiązane z popularnymi teraz bajkami, kreskówkami, grami, filmami itp. O historii marki LEGO warto poczytać w tym artykule https://polki.pl/rodzina/dziecko,klocki-lego-historia-marki-rodzaje-klockow-i-dopasowanie-do-wieku,10430837,artykul.html , natomiast rodzaje klocków wymienię tutaj. Świat lego jest ogromny, co poza szeroką ofertą zestawów, wiąże się również z dopasowaniem do wieku. Wyróżniamy:
- Lego Duplo dla dzieci w wieku 1-5 lat
- Lego Juniors dla przedszkolaków
- Lego Classic dla dzieci powyżej 5 lat. Nie mają rozróżnienia na chłopców i dziewczynki.
- Lego Serie, czyli klocki tematyczne.
Są dopasowane do wszystkich grup i zainteresowań, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Bezpieczeństwo
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo klocków niczym nie musimy się martwić… prawie niczym. Moim jedynym negatywnym wspomnieniem z dzieciństwa jest ból związany z nadepnięciem bosą stopą na pojedynczy klocek. Czasami rozkładaliśmy z bratem klocki na całej podłodze i nie sprzątaliśmy, żeby zostawić budowle na kolejny dzień. To był ogromny błąd, bo wstając w nocy zazwyczaj o tym nie pamiętałam…
Wracając do bezpieczeństwa. Poza bólem stopy, gdy staniesz na klocku nic innego nie grozi Tobie, ani Twojemu dziecku. Producent zadbał również o wielkość klocków, która jest dopasowana do wieku. Dla dzieci poniżej 5 roku życia powstało LEGO Duplo, czyli najprostsze zestawy z dużymi elementami, które łatwo się ze sobą łączy i nie ma ryzyka, że maluch coś połknie.
Kreatywność
Poza aspektami artystycznymi klocki LEGO mają genialny wpływ na rozwój dzieci. Pobudzają ich kreatywność i stymulują cechy twórcze. Wyjątkowość Lego polega na tym, że mimo załączonej do zestawu instrukcji, maluch może wykorzystać klocki jak tylko zechce, ma bardzo szerokie pole manewru, co pozwala mu na dokładne zaplanowanie i przeanalizowanie swojej pracy. Taka zabawa uczy je cierpliwości i skupienia. Nie da się tam nic źle zrobić, co sprawia, że dzieci zmieniają koncepcje jeszcze w trakcie zabawy. W ich głowie tworzą się niesamowite historie i pomysły. Dodatkowo poprawia się ich zręczność i umiejętności techniczne.
Skąd to wszystko wiem? Sama byłam dzieckiem i dobrze pamiętam emocje, jakie wywoływały we mnie klocki LEGO.
Artykuł przygotowała Natalia Góralczyk, która pisze o sobie:
Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa, która próbuje stawiać pierwsze samotne kroki w swoim zawodzie. Kocham podróżować! Tą miłością zaraziłam się podczas wyścigu autostopowego organizowanego co roku w moim mieście. Wolność, jakiej wtedy doświadczyłam uświadomiła mi, że mogę udać się praktycznie wszędzie, a świat jest tak kolorowy, że szkoda spędzić całe życie w jednym miejscu. Dlatego spisuję sobie wszystkie miejsca warte odwiedzenia i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je zobaczyć na własne oczy. W wolnych chwilach pomagam przyjaciółce w prowadzeniu bloga, gdzie oddaję się swojej drugiej pasji i piszę na temat savoir-vivre w dzisiejszym świecie. W pozostałych chwilach najpewniej możecie spotkać mnie w którymś z warszawskich teatrów 🙂
ps. Niektóre serie tematycznych klocków LEGO np. bohaterów Harry Poter czy postaci LEGO Ninjago można znaleźć w zeszytach z zagadkami Wydawnictwa Ameet.
29 marca 2020
|Komentarze: brak