Moczenie nocne to problem z góry zaszufladkowany. Zdaniem jednych, gdy dziecko się moczy, „pewnie jest jakiś problem w domu”. Są tacy, którzy mają swój pomysł na szybkie rozwiązanie problemu, wchodząc na ambicję dziecka: „Michasiu, ty taki duży chłopak i jeszcze siusiasz w łóżko?!”. Na szczęście dla dzieci świadomość społeczna wokół problemu wzrasta…
Moczenie nocne związane z problemami i czynnikami psychologicznymi to zaledwie 2% wszystkich przypadków. Częściej przyczyny są fizjologiczne i je trzeba zgłębić jak najszybciej. Z kolei traktowanie moczenia (i radzenia sobie z nim) w formie ambicji (ty taki duży chłopak…), wyzwania (jak dziś nie zasiusiasz łóżka babcia da ci…) czy kary (zasiusiałeś, więc po sobie posprzątaj…) to najlepsza droga by dziecko w problemy psychologiczne wpędzić.
Ten artykuł niech będzie dla Ciebie poradnikiem, gdzie znaleźć pomoc i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zapraszam!
Czym jest moczenie nocne?
Właśnie mija rok, gdy problem moczenia nocnego pojawił się w moim domu. Przez ten rok przez moją głowę przewinęło się mnóstwo pytań, wątpliwości, emocji, nastrojów. Jesteśmy z Wiercisławem na dobrej drodze, ponieważ:
- Wykonaliśmy niezbędne badania by zdiagnozować problem.
- Trafiliśmy pod skrzydła dobrego lekarza, który opiekuje się synem.
- Znamy przyczynę moczenia nocnego.
- Syn jest objęty leczeniem, które ma doprowadzić do wyleczenia przyczyny problemu.
Cały proces, cały miniony rok opisałam we wcześniejszym artykule: Moczenie nocne u dziecka.
Suchy Poranek
W ubiegłym tygodniu miałam przyjemność być gościem Pytania na Śniadanie. Wraz z Panem Profesorem Tkaczykiem rozmawialiśmy na antenie o problemie moczenia u dzieci (program możesz obejrzeć pod tym linkiem). Zaskoczyło mnie, gdy Pan Profesor powiedział, że zbyt wielu Rodziców problem bagatelizuje, czekając aż sam minie. Myślałam, że rodzice w dużej mierze są dociekliwi. W większości przypadków problem minie z wiekiem, ale czy pozostanie bez echa w psychice dziecka? Myślę, że nie. Dlatego pierwszym, najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie: tak, mamy problem. A drugim, zwrócenie się po pomoc.
W serwisie Suchy Poranek znajdziesz kompendium wiedzy na temat problemu moczenia nocnego: czym jest, jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica, gdzie się zwrócić po pomoc, jak rozmawiać z dzieckiem o problemie moczenia. Są tam także materiały tak przygotowane, by móc obejrzeć je wspólnie z pociechami.
Światowy Dzień Moczenia Nocnego
Polska edycja nawiązuje do światowej kampanii World Bedwetting Day. Rokrocznie ten dzień wypada w ostatnim tygodniu maja. W tym roku Światowy Dzień Moczenia Nocnego obchodzony jest 29 maja. Jednak przez cały miesiąc trwa intensywna kampania informacyjna, po to by rodzice dzieci, których problem moczenia nocnego dotyczy, mieli szansę dowiedzieć się więcej.
Jest mi przyjemnie, że mogę w niej uczestniczyć. Liczę, że Ty Rodzicu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Rodzicu zapytaj Eksperta
W najbliższych dniach na łamach serwisu Suchy Poranek dyżur będzie pełnił Ekspert, który odpowie na pytania rodziców. Grafik Poradni Online przedstawia się następująco:
22.05 godz. 11-14
23.05 godz. 11 -14
24.05 godz. 11 -14
28.05 godz. 11 -14
29.05 godz. 9 – 14
31.05 godz. 11 -14
4.06. godz. 11 – 14
5.06 godz. 11 – 14
O możliwości zadawania pytań będę na bieżąco przypominała na fanpage bloga.
Wpis powstał w ramach kampanii Suchy Poranek (Dry Dawn). Jej inicjatorem i właścicielem jest ICCS: międzynarodowe, multidyscyplinarne stowarzyszenie naukowe, założone w 1997 roku, które zajmuje się promowaniem opieki związanej z nietrzymaniem moczu w wieku dziecięcym. W Polsce kampanię wspierają towarzystwa naukowe: Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej. Nadrzędnym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wagi problemu moczenia nocnego u dzieci. Kampania ma za zadanie uświadamiać, edukować, ale także stanowić bazę wiedzy dla rodziców dzieci, których problem moczenia nocnego dotyczy.
24 maja 2018
|Komentarze: brak