TOP 5 seriali które musisz zobaczyć

Wiosenna ramówka telewizyjna już praktycznie dobiega końca. Nadchodzi czas letni. Już czuć go na powietrzu i widać wieczorem, gdy zmrok zapada dużo później.
Czasami mam plany na wieczór, a czasami po pracy mam zwyczajnie chęć się zrelaksować i wyłączyć. I co wtedy?

Włączam TV a tam odgrzewane kotlety, powtórki i programy o medycynie estetycznej. Serwują nam zapchaj-dziury na przeczekanie do ramówki jesiennej. Same głupoty, ale takie których naprawdę na dłuższą metę nie da się oglądać. I wtedy z pomocą przychodzą mi pewniaki. Seriale, czasami przypadkiem, czasami z polecenia wyszperane w sieci.

Serial ma tą przewagę nad filmem, że nie zajmuje na długo. Owszem, przyjemnie jest czasami obejrzeć jakiś dobry, albo romantyczny film. Ale na to potrzeba min 90 minut wolnego czasu. Serial jednorazowo absorbuje na krótko i mnie to opowiada.

Dzielę się dziś listą naprawdę ciekawych, wartych obejrzenia pozycji. Zapraszam na:

Moje TOP 5 seriali

1. How I met Your Mother (Jak poznałem waszą Matkę)

Tym serialem ja i M. zaczęliśmy naszą serialową sagę. M. mi go pokazał i tak wkręciliśmy się na kilka lat oglądania. Do dziś pamiętam te czasy, jeszcze bezdzietne, gdy ściągaliśmy cały starszy sezon i oglądaliśmy po kilka-kilkanaście odcinków. Zdarzało się, że witał nas sobotni świt 😉

How I met your mother to perypetie pięciorga 30-parolatków z Nowego Yorku. Punktem łączącym te 9 sezonów jest opowieść jednego z bohaterów o tym, jak poznał swoją przyszłą żonę i matkę dwójki dzieci. Przez cały serial, na oczach widza, bohaterowie dorastają, tworzą mniej lub bardziej szczęśliwe związki, zakładają rodziny.

Jest to typowy, lekki, serial komediowy. Zbliżony do klimatu kultowych Przyjaciół. Odcinki trwają około 20 minut, więc nie absorbują na długo.

2. Heroes (Herosi)

W Polsce ten serial nie został doceniony. Nasza telewizja narodowa wyemitowała 1 z 4 sezonów. Później chyba jeszcze kolejną serię emitowali, ale o jakiejś koszmarnie nocnej porze.

Opowiada o grupie superbohaterów, ludzi z niezwykłymi umiejętnościami. Część z nich, jak to w życiu, korzysta z tych umiejętności w dobrym celu, część jest na wskroś zła. Co ciekawe bohaterowie nie są biało-czarni. Przechodzą przemianę by raz działać po dobrej a innym razem po złej stronie.

Łatwo się go ogląda mimo, że pilotowy odcinek jest dość długi. Bohaterowie, mimo swoich super-mocy, nie są przerysowani. Są przede wszystkim ludźmi i mają takie cechy jak my.

3. The Mentalist (Mentalista)

Jeżeli lubisz klimat Z Archiwum X, Kryminalnych Zagadek np. Miami, sensacji, trochę parapsychologii to nie wierzę, że jeszcze go nie widziałaś. To 7-sezonowy serial kryminalny, który wciąga swoją tajemniczością, wielowątkowością.

Grupa głównych bohaterów, pracujących w Centralnym Biurze Śledczym Kalifornii: Patrick Jane, Teresa Lisbon, Kimball Cho, Grace Van Pelt i Wayne Rigsby to jedyne osoby, którym przez cały serial możemy zaufać. Pozostali przeważnie okazują się być zupełnie kimś innym niż się widzowi wydaje.

Zakończenie serialu pozostawiło we mnie po sobie lukę i niedosyt 🙁 Dawno nie trafiłam na równie rewelacyjną produkcję i wśród moich TOP 5 seriali Mentalista to faworyt.

4. Prawo Agaty

7 sezonów na dobre przykuło mnie do telewizora. A gdy TVN uruchomił platformę Player, zaczęłam oglądać ten jeden odcinek na przód, nie mogąc się doczekać co będzie w kolejnym.

Serial o młodej, ambitnej prawniczce, tytułowej Agacie, to jedna z bardzo udanych produkcji TVN. Scenarzyści uraczyli widzów bardzo ciekawą, dobrze poprowadzoną fabułą.

Dla odmiany inny, nadawany w podobnym czasie serial, Przepis na życie, zapowiadał się super, ale w ostatniej czy przedostatniej serii jakby już wypalił. Zaczęło się robić nudno i na siłę. W Prawie Agaty, moim zdaniem, nudy nie ma.

W ciekawy sposób przeplatają się wątki obyczajowe głównych bohaterów z historiami z wokandy.

5. Wspaniałe Stulecie

Gdy tylko Fasolaki zasną, odpalam TVP Seriale i wciągam się w odległe czasy świetności Państwa Osmańskiego, czasy Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Ten serial rewelacyjnie łączy w sobie wątki historyczny, miłosny, sensacyjny, obyczajowy, kulturowy. Turcy go pokochali – wiem to od kolego z pracy. W Polsce także cieszy się ogromną popularnością i oglądalnością.

Główny trzon serialu stanowią członkowie dynastii Osmanów: Sułtan Sulejman Wspaniały, jego żony, dzieci, podstępne i władcze siostry oraz harem, który jest źródłem plotek, spisków i tragedii.

Ten serial poniekąd podzielił Turków. Jedni ubóstwiają jego barwność i przepych, kochają aktorów. Drudzy zarzucają serialowi odbieganie od faktów historycznych. To prawda, oglądając Wspaniałe Stulecie, warto pamiętać, że przede wszystkim to serial kostiumowy i fabuła odbiega od wydarzeni rzeczywistych tam, gdzie scenarzyści tak sobie wymyślili. Ja sobie co jakiś czas, na bieżąco, doczytuję historię.

Serial ma 4 sezony i w Polsce emitowany jest w odcinkach po około 40-50 minut.

I jak? Czy któryś z seriali wzbudził Twoją ciekawość?

Pomóż mi rozbudować listę 🙂 Jeżeli znasz albo oglądasz jakiś godny uwagi serial, napisz mi o nim. Z góry dziękuję za horrory – od dziecka, a właściwie od czasów Z Archiwum X, mam z nimi na pieńku 😉

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close