W niedzielę, 15 listopada, wyruszyłam na wycieczkę krajoznawczą. Moim kierunkiem był Olsztyn, gdzie, w Centrum Wdrażania Innowacji, odbywało się V Warmińsko-Mazurskie Spotkanie Blogerów .
Organizatorką cyklu spotkań jest Roksana Prusaczyk, blogerka, mama prowadząca blog Dzwoneczkowy Raj Mamy.
Zapisy na V Warmińsko-Mazurskie Spotkanie Blogerów ruszyły 22 września i, przyznaję się bez bicia, przegapiłam ogłoszenie listy Uczestniczek. Jakie wielkie, ale i bardzo pozytywne było moje zdziwienie, gdy 12 października wskoczył mi do skrzynki mail z garścią informacji na temat spotkania 🙂 🙂 A lista była znana już wcześniej, tylko ja przespałam 😉
Początkowo mieliśmy ruszyć całą rodziną bo maluchy miały zapewnioną opiekę przez cały czas trwania spotkania. Panie z opieki dziennej Groszki
oraz Warmiolandia stawały na głowie żeby było wesoło, kolorowo i na pewno nie nudno.
Także na towarzyszących tatusiów czekały kanapy wypoczynkowe i obiad.
Niestety nasz Tata się zaziębił, a opiekę nad Fasolakami przejęła Babcia Basia.
Program spotkania, jak tylko Roksana go udostępniła, wzbudził moje zainteresowanie. Nie był przeładowany (YEAH! Czas na pogaduchy!), ale zawierał bardzo przydatne bloki tematyczne. Zaraz sami się przekonacie:
Jako pierwsze wystąpiły Agentki Ubezpieczeniowe z towarzystwa ubezpieczeniowego Pramerica Życie TUiR SA. Life Planner®, bo tym mianem określani są agenci towarzystwa, to zastrzeżony znak towarowy wykorzystywany przez Pramerica Życie TUiR SA na określenie profesjonalnych Agentów Ubezpieczeniowych.
Panie przedstawiły nam kilka trudnych sytuacji, w których powinniśmy skoncentrować się na leczeniu czy też rehabilitacji po wypadku, a środki na te działania zapewnia nam polisa. Pokazały także jakie możliwości daje dobrze dobrany program ubezpieczeniowy zapewniający nie tylko bezpieczeństwo finansowe naszego malucha, ale także umożliwiający zgromadzenie środków na studia lub na wkład własny na mieszkanie dla naszego dziecka.
Po spotkaniu upewniłam się, że ubezpieczenie na życie dla mnie czy dziecka to nie fanaberia czy naiwność, ale dowód dojrzałości i odpowiedzialności oraz troski i miłości do naszych najbliższych.
Następnie, w ramach projektu „Głodni zmian”, Pani dr inż. Hanna Płuszka opowiedziała nam jak ważne jest prawidłowe żywienie dziecka oraz jak duży wkład ma rodzic zarówno, gdy dziecko jest z nami w domu jak i wtedy, gdy każdego dnia spędza kilka godzin w żłobku czy przedszkolu.
To była bardzo wartościowa prelekcja, dowiedziałyśmy się m.in. że:
– bardzo ważne jest nie tylko to, co dziecku podajemy, ale jak to podajemy. Posiłek, który wzbudzi w dziecku złe skojarzenia, będzie się źle kojarzył nawet przez całe życie
– nie wolno na własną rękę wprowadzać maluchowi diety (w rozumieniu odchudzania a nie diety jako prawidłowego żywienia)
– w diecie dziecka musi być obecne białko zwierzęce w postaci mięsa, obok białka zwierzęcego pochodzącego m.in. z nabiału
– w naszej szerokości geograficznej niezbędna jest suplementacja witaminy D, szczególnie u dzieci, które nie jedzą dostatecznej ilości ryb morskich oraz, ponieważ nie wystawiamy ich na bezpośrednie działąnie promieni słonecznych (zabawa głównie w cieniu, stosowanie wysokich filtrów, które utrudniają asymilacjię wit.D)
– dzieciom urodzonym przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży) opóźniamy rozszerzanie diety o ok.2 miesiące (chyba, że inne są wskazania lekarza prowadzącego dziecko) żeby dać czas układowi pokarmowemu aby dojrzał. Zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów niemlecznych może skutkować problemami trawiennymi w przyszłości – układ pokarmowy mamy jeden na całe życie.
Sam projekt „Głodni zmian” jest inicjatywą godną uwagi i wartą wspomnienia. I o nim opowiedziała nam, po krótkiej przerwie, Pani Magdalena Kołodziej z Fundacji My Pacjenci.
„Głodni zmian” to program wspierany przez grono blogerów, grupę dietetyków (w tym blogujących) oraz partnerów. Celem projektu jest wprowadzenie w pełni refundowanego dostępu do porad dietetycznych dla kobiet w ciąży oraz dla rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.
Genialna inicjatywa prawda? Wiele osób, które znajdują się w grupie docelowej projektu, nie ma wiedzy na temat podstaw prawidłowego żywienia bo i skąd miałyby je mieć skoro znajdują się na początku zupełnie nowej dla siebie drogi – rodzicielstwa?
O inicjatywie już wcześniej trochę słyszałam, gdzieś czytałam, ale cieszę się, że mogłam poznać więcej szczegółów.
Ja podpisałam petycję a Wy?
Kolejnym punktem programu był obiad i czas na pogaduchy. Miałyśmy wtedy okazję przedstawić się sobie po krótce, opowiedzieć parę słów o blogach, które prowadzimy, o sobie. Z perspektywy osoby, która uczestniczyła dopiero w drugim takim spotkaniu blogerskim, mówię, że takie przerwy na luźną rozmowę są niezwykle ważne. Jeżeli nie są w spotkaniu uwzględnione, to w najgorszym przypadku, podczas spotkania, ma się szansę poznać tylko garstkę osób, najbliżej których się siedzi.
Następnie w programie spotkania miałyśmy prelekcję, na którą naprawdę czekałam. Wystapiła przed nami Pani dr Milena Długozima z Krainy Zdrowego Uśmiechu i opowiedziała m.in. na temat wagi i prawidłowej pielęgnacji ząbków naszych pociech. Wiedza na temat pielęgnacji mlecznych ząbków jest jeszcze tak mało powszechna. Parę miesięcy temu, gdy pisałam artykuł „Niemowlak u dentysty”, dostałam sporo zwrotek, że przesada, że po co z takim maluchem chodzić do dentysty skoro nic się nie dzieje.
Jednak Pani doktor wyjaśniła nam, że:
– jeżeli dopuścimy do rozwoju próchnicy na mlecznych zębach to jest duże prawdopowodbieństwo, że zęby stałe będą z góry na nią narażone;
– wyrobienie prawdłowych nawyków dbania o ząbki, szczotkowania już od pierwszego zęba to postawa prawidłowej pielęgnacji oraz sposób, żeby starsze dziecko traktowało mycie zębów naturalnie a nie jak karę.
Na zakończenie spotkania, w obecności Pani Agnieszki z Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, odbyła się licytacja fantów. Udało się zebrać 1721 pln i kwotę tą, w zaplombowanej puszcze, Roksana przekazała na ręce Pani z Fundacji.
I jeszcze wisienka na torcie 😉
Nasze miłe V Warmińsko-Mazurskie Spotkanie Blogerów uwieńczył pyszny tort, po którym część Uczestniczek rozjechała się do domów, część została by jeszcze nagadać się przy kawie – a to blogerki 😉 😉
V Warmińsko-Mazurskie Spotkanie Blogerów odwiedziły:
V Warmińsko-Mazurskie Spotkanie Blogerów wsparli następujący Sponsorzy:
Patroni medialni:
24 listopada 2015
|Komentarze: 4