Już niedługo sierpień i to jest najlepszy moment by złożyć nowy wniosek, jeżeli chcesz kontynuować pobieranie świadczenia 500 plus. Im szybciej, tym lepiej bo takie sprawy, terminy, lubią uciec z głowy w ferworze innych spraw i aktywności. Wnioski złożone w 2016 roku stracą ważność z końcem września 2017.
Wnioski, które składaliśmy w ubiegłym roku nie był ani bezterminowe, ani ważne do ukończenia przez dziecko 18 lat. Ich ważność za chwilę się kończy. Pisałam niedawno o tym i o zapowiadanych zmianach w 500+. Dlatego przygotowałam dla Ciebie zwięzły poradnik:
Gdzie składać wniosek o 500 zł na dziecko
Wniosek rodzina 500+ możesz zarejestrować zarówno w formie papierowej (urząd miasta / gminy / ośrodek pomocy społecznej), jak i online. Sprawę w urzędzie załatwisz osobiście lub pocztą. Jest w czym wybierać – to całkiem wygodne rozwiązania.
Urząd miasta bądź urząd gminy
Możliwe jest złożenie wniosku zarówno osobiście, jak i listem poleconym. Pamiętaj o jednej, ważnej kwestii:
o tym, gdzie się udać z wnioskiem decyduje miejsce zamieszkania, tam gdzie przebywasz, a nie miejsce zameldowania.
Wniosek złóż między 1 sierpnia a 31 października 2017 żeby otrzymać świadczenie na pełny rok. Wnioski złożone po 31 października będą realizowane od miesiąca, w którym zostaną złożone (niepełny rok).
Ośrodek Pomocy Rodzinie
Ta opcja jest analogiczna do w/w. Jeżeli korzystasz z pomocy takiego ośrodka, w nim załatwisz sprawę przedłużenia 500 plus.
Poprzez bankowość elektroniczną
Część banków, w ramach bankowości elektronicznej, oferuje usługę, dzięki której bez wychodzenia z domu, przy swoim komputerze, zarejestrujesz wniosek rodzina 500+. Są to między innymi:
Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, Credit Agricole Bank Polska SA, Deutsche Bank SA, Eurobank, FM Bank PBP SA (Smart Bank), Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA oraz SGB-Bank SA.
ePUAP – Platforma Usług Administracji Publicznej
Zanim przystąpisz do złożenia wniosku, niezbędne jest założenie konta ePUAP. Trzeba o to zadbać odpowiednio wcześniej.
PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych ZUS
Wymagany jest indywidualny profil, a po jego założeniu możesz tą drogą wnioskować o 500+ na kolejny rok.
Na stronach ZUS zamieszczony jest dokładny opis, jak zarejestrować profil.
EMP@TIA
Do złożenia wniosku w tej formie potrzebujesz albo bezpiecznego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Każdej z tych formalności trzeba dopełnić zanim usiądziesz by wysłać aktualizację wniosku o świadczenie.
Decyzja odmowna
Jeżeli instytucja, w której złożyłaś wniosek o 500 zł na dziecko, wyda decyzję odmowną, masz 14 dni aby się od niej odwołać. Termin biegnie w chwili otrzymania decyzji. Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego przekaż w tej samej instytucji, do której złożyłaś wniosek (osobiście lub pocztą). Odwołanie jest bezpłatne.
Zastanawia mnie jednak fakt, że 500 plus dla wszystkich było jednym z kluczowych argumentów kampanii wyborczej. Potem ekspresowo wręcz wprowadzono świadczenie i było to bardzo nagłośnione we wszystkich mediach. Ciekawe dlaczego tak mało mówi się o tym, że wnioski stracą ważność i o nowych wnioskach?
Ilu rodzicom świadczenie przestanie być wypłacane bo dziś jeszcze nie wiedzą, że muszą na nowo wypełnić wniosek?
Przekonamy się jesienią. Ja swoim koleżankom już przypomniałam, a Ty?
24 lipca 2017
|Komentarze: 10