Marzec to piękny miesiąc: wiosna budzi się do życia, w marcu mam urodziny 🙂 oraz w marcu mamy najważniejsze święto – URODZINY FASOLAKÓW 🙂 O urodzinach opowiem przy innej okazji TU. Marzec upłynął nam na infekcji jelitowej. Chory brzuszek niemowlaka to jest kłopot w całym domu i dzisiaj opowiem trochę o tym kłopocie, a więcej o tym jak sobie radziliśmy i radzimy.
Kolki
Całe szczęście nam się nie przytrafiły 🙂 Nie mam więc żadnego doświadczenia w tej materii. Wiem, że nie do końca znane jest podłoże występowania kolek. Jedne dzieci je mają, bardzo cierpią, a inne wogóle nie doświadczają kolki. Nam zaufana położna, taka z powołaniem, poradziła żeby od samego początku podawać chłopcom kropelki probiotyczne BioGaia. Nie wiem czy BioGaia pomogła, czy po prostu trafiły nam się bezkolkowe „egzemplarze”. Jednak ja dalej polecam innym młodym Mamom te kropelki. Może i Twojemu maluszkowi pomogą ustrzec się nieprzyjemności?
Ból brzuszka, zaparcia, wzdęcia
Kolki szczęśliwie nas ominęły, ale z Żółwikiem mieliśmy spore kłopoty związane z bólem brzuszka, wzdęciami i zaparciami. Musieliśmy wypracować swoje sposoby, żeby maluszkowi ulżyć. Kto wie, może i Wam któryś z nich przyniesie ukojenie dla pociechy? Na ból brzuszka niemowlaka świetnie robią masaże. Brzuszek masujemy, nie głaszczemy, okrężnymi ruchami, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dobrze jest maleństwo położyć sobie na kolanach, na boczku, plecami do swojego brzucha i wtedy masować (ten sposób jak masować brzuszek niemowlaka pokazała mi ciocia Kasia, która sama ma nastoletnie już pociechy 🙂 ). Dodatkowo, przy zaparciach, robiliśmy Fasolakom rowerki. Można je robić przy każdej zmianie pieluszki. Jeszcze zanim odepniemy pampersa łapiemy nóżki malucha i naprzemiennie „pedałujemy” lekko dociskając kolanka do brzuszka, powtarzamy kilka razy, albo dopóki się bobas nie zbuntuje. U nas w domu sprawdziły się także rurki Windi, które świetnie niosą ulgę przy silnych zaparciach nie dających się rozmasować np rowerkami. Koniec końców, gdy powyższe sposoby zawiodły i wzdęty brzuszek niemowlaka wciąż dokuczał stosowaliśmy farmakologię tj. kropelki Esputicon bądź Espumisan.
U nas te dolegliwości zaczęły przemijać wtedy, gdy Żółwik zaczął się samodzielnie przekręcać z brzuszka na plecy, a później z pleców na brzuszek. Ruch zadziałał wzmacniająco na mięśnie brzucha, a te wsparły pracę układu pokarmowego.
Infekcja jelitowa
Z rad doświadczonej (mojej) Mamy, naszej Pani Pediatry oraz podpowiedzi innych Mam wypracowałam pakiet domowych sposobów jak leczyć chory brzuszek niemowlaka. Zarówno, gdy nasze skarby wymiotują, jak i gdy mają biegunkę podstawą jest dieta lekkostrawna, oparta na ryżu, delikatnym mięsku i rzeczach gotowanych. Jedynym owocem, który bezpiecznie można podawać przy kłopotach jelitowych jest banan. Gdy brzuszek niemowlaka jest chory maluchy powinny dużo pić (woda, elektrolity, lekkie herbatki np koperkowa). Nie podajemy dzieciom w tym okresie surowych warzyw ani owoców, surowych soków, rzeczy wzdymających. Dodatkowo przy biegunce warto jest niemowlakom wprowadzić dietę zapierającą. U moich roczniaków takie dietetyczne menu wygląda następująco:
Marchwianka
Na porcję dla dwóch maluchów gotuję 2-3 średniej wielkości marchewki w niewielkiej ilości wody (mniej więcej 1-1,5 szklanki). Gdy marchewka zmięknie zestawiam garnek z płyty, dodaję do środka kawałek masła i zostawiam pod przykryciem żeby masło się roztopiło. Blenduję na papkę i podaję Fasolakom. Istotne jest żeby jedli taką marchwiankę nawet kilka razy w ciągu dnia, w niewielkich ilościach. Podaję ją albo jako deserek, albo dopełnienie karmienia piersią w porze obiadowej. Marchewka ma silne właściwości przeciwbiegunkowe.
Zupka ryżanka
Gdy brzuszki moich Fasolaków cierpią odstawiamy inne obiadki i bazujemy na zupce ryżance. Przy silnej biegunce moja zupa składa się tylko z marchewki, ryżu i ziemniaka. Gdy kłopoty brzuszkowe zaczynają ustępować, do zupy dodaję jeszcze pietruszkę, selera, pora. Ze 100g gotowanego ryżu, 3 średnich marchewek, 3 średnich ziemniaczków i 2 szklanek wody mam zwykle zupkę na 2 dni dla obu synków.
Pudding bananowo-ryżany
Ze 100g ugotowanego/lekko rozgotowanego/ ryżu biorę ok. 3 łyżek. Blenduję banana i mieszam z ryżem. Taka porcja wystarcza mi na dwójkę dzieci.
Domowy kisiel jagodowy
Zagotowuje 250ml wody i wrzucam około 4 łyżek mrożonych jagód (niestety nie ma teraz świeżych). Gotuję na małym ogniu kilka minut. W tym czasie w odlanych 50ml zimnej wody rozrabiam czubatą łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Wlewam mąkę rozrobioną z wodą do gotujących się owoców i gotuję już dosłownie 1-2 minuty ciągle mieszając. Kisiel jest gotowy po wystudzeniu. Żeby wystygł mi szybciej porcjuję go w małych słoiczkach.
Gdy domowe sposoby są niewystarczające, trzeba podeprzeć się farmakologią. Zawsze u niemowlaka trzeba skonsultować to z lekarzem i dobrze przeczytać ulotkę leku. Większość leków możemy podawać dopiero od 6 miesiąca życia. Nam pomagają: 1 saszetka leku smecta dziennie przy lekkich biegunkach, 1x dziennie Enterol 250 saszetki, dodatkowo osłonowo konieczny jest probiotyk, my stosujemy Bio Gaia albo Dicoflor i ja go podaję obu maluchom, bez względu na to czy w danym okresie chorzy są obaj czy tylko jeden. Podaję także Fasolakom elektrolity do picia (Gastrolit, Orsalit i inne), całe szczęście, że moje maluchy piją to chętnie mimo, że wyjątkowo niesmaczny to napój. Przy ostrych biegunkach stosowaliśmy Hidrasec, jest to skuteczny chociaż dość drogi lek no i jeżeli po 3 dniach stosowania objawy nie przemijają to trzeba przerwać stosowanie bo oznacza to, że lek nie działa.
Gdy dziecko ma chory brzuszek, kwaśna kupa może bardzo podrażnić pupę. Trzeba odpowiednio wcześniej o pupę zadbać żeby zminimalizować ryzyko odparzeń. Na temat dbania o pupę pisałam więcej o TU 🙂
Higiena
Gdy któraś z naszych pociech ma chory brzuszek higiena wśród domowników jest szczególnie ważna: często myjemy ręce, a już szczególnie po każdej zmianie pieluchy, często wyrzucamy pieluchy żeby zarazki nie wirowały nam po domu, idealnie byłoby trochę odseparować dzieci od siebie (u nas mało realne) i upewnić, że nie liżą i nie ciumkają tych samych przedmiotów (u nas jeszcze mniej realne).
Na pociechę Wam, Drodzy Rodzice, przypominam, że spora część brzuszkowych kłopotów wiąże się z niedojrzałością układu pokarmowego i przemija z czasem, najczęściej wtedy, gdy maluszek zacznie się samodzielnie ruszać z brzuszka na plecy, z pleców na brzuszek. Taki ruch to najlepszy masaż, jaki dziecko może sobie zafundować!
Zdrowy brzuszek to szczęśliwy maluszek 🙂 Taka rymowanka 😉
28 marca 2015
|Komentarze: 15