Zegarek GPS dla dziecka: potrzebny czy zbędny wydatek?

Ponieważ wokół urządzeń mobilnych jest sporo kontrowersji, postanowiłam, że sama przetestuję i przekonam się, czy warto wyposażyć w dziecko w zegarek GPS. Zdecydowałam, że przetestuję jedno urządzenie i, jeżeli się sprawdzi, dokupię drugie dla drugiego syna.

Wiele kontrowersji wzbudza też kwestia: czy to nie jest zbyt wielka ingerencja rodzica w prywatność dziecka? Czy to nie zakrawa już o „Big Brothera” i świat, gdzie każdy się boi, że jest podsłuchiwany. Z drugiej jednak strony jest tyle zagrożeń: okrucieństwo wśród dzieci, które czekają na słabszego po szkole by okraść go lub zwyczajnie sprać na kwaśne jabłko; pedofile oraz po prostu źli ludzie, którzy w swoim celu wykorzystują naiwność dziecka. To są chwile, o których nie chcemy myśleć, a w których dziecko powinno mieć możliwość wysłania sygnału SOS.

zegarek GPS dla dziecka wysyłanie sygnału SOS

Podjęłam się przetestowania i oceny Zegarka z lokalizatorem GPS z usługą Gdzie jest dziecko. Chciałam sprawdzić, czy posiadanie tego urządzenia może zapewnić dziecku i rodzicowi poczucie bezpieczeństwa na co dzień: w drodze do szkoły, do przedszkola, na placu zabaw, na wyjeździe.

zegarek GPS dla dziecka Żółwik na rowerze

Dziecko a elektronika

Mam świadomość, że współczesne dziecko ma o niebo łatwiejszy i częstszy dostęp do elektroniki, niż my gdy byliśmy dziećmi. Czy mi się to podoba? Nie zawsze.

Smuci mnie, że dzieci i młodzież często nad relacje z rówieśnikami przedkładają świat wirtualny.

Smuci mnie, że dzieci sadza się przed TV czy przed kompem, bo rodzic „musi”. Musi popracować, musi posprzątać, ale czasem można i trzeba gospodarować trochę inaczej…

Smuci mnie, że elektronika bardzo często zastępuje relacje…

Są jednak momenty, gdy elektronika bywa potrzebna, przydatna, nawet pomocna.

zegarek GPS dla dziecka

Zegarek GPS dla dziecka

O ile rodzice dostrzegają przydatność zegarka GPS dla ucznia szkoły podstawowej, o tyle w kontekście przedszkolaka można się zastanawiać: czy jest on potrzebny kilkulatkowi? Po przetestowaniu urządzenia, uważam, że tak i chętnie przedstawię Ci moje argumenty:

zegarek GPS dla dziecka

Funkcjonalny, bez rozpraszaczy

Zegarek GPS dla dziecka różni się od smartwatcha tym, że nie ma żadnych, moim zdaniem zbędnych, „bajerów” jak gry itp. Urządzenie skupia się wokół kilku ciekawych i przydatnych funkcji:

zegarek GPS dla dziecka

Odbieranie połączeń

Dzięki karcie SIM i indywidualnemu numerowi, możesz dzwonić do dziecka na zegarek, tak jak na telefon. Od telefonu jest lepszy o tyle, że nie ma zbędnych funkcji, rozpraszaczy.

Wykonywanie połączeń

Zegarek GPS ma dwie możliwości nawiązywania przez dziecko połączeń:

Zegarek GPS dla dziecka

Zestaw, który testowałam zawiera:

Moja ocena

Oprócz funkcji, które sprawdziłam i opisałam powyżej, przyjrzałam się także, jak długo ładuje się oraz ile wytrzymuje bateria w zegarku. Czas ładowania jest krótki: po około 2-3 godzinach bateria zegarka jest naładowana. Zegarek, gdy jest mało używany tj. gdy jest po prostu zegarkiem, wytrzymuje bez ładowania około 3 doby. Aktywnie eksploatowany, pewnie głównie poprzez GPS, wymaga naładowania po 10-12 godzinach.

Zdecydowałam się kupić drugi zegarek, tak żeby każdy z Bliźniaków miał swój. Żółwikowi pasuje niebieski. Wiercisław zaczął nosić okulary. Wybrał pomarańczowe oprawki, więc kupujemy zegarek w kolorze pomarańczowym.

zegarek GPS dla dziecka

Artykuł powstał we współpracy z marką LOCON.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close