Jak dbać o zęby dziecka

Czy pamiętasz jak mniej więcej rok temu opisałam przebieg pierwszej wizyty niemowlaka u dentysty? Od tamtej pory mija rok, a my odwiedzamy naszą Panią Dentystkę regularnie co 4-5 miesięcy.

Zaledwie kilka dni temu byliśmy na naszej regularnej kontroli i pochwałom nie było końca: że zadbane, że regularnie, że chłopcy tacy grzeczni, że bez paniki oddają się w ręce dentysty.

Ale nie spoczywam na laurach i zawsze dopytuję się jak dbać o zęby dziecka . Dla mnie to ogromnie ważne żeby tak dbać o zęby Fasolaków, żeby nie trzeba było martwić się ubytkami, borykać z próchnicą ani stresować ich dodatkowymi wizytami i zabiegami.

Po co piszę ten wpis? Bo ilekroć widzę się z naszą Panią Dentystką to wypytuję ją o różne kwestie z zakresu higieny jamy ustnej. Piszę także dlatego, że niekiedy informacje znalezione w internecie są sprzeczne. A po trzecie, jeżeli temat Cię interesuje i doczytasz do końca, pod tym artykułem znajdziesz konkurs ściśle związany z tematem wpisu.

Jak dbać o zęby dziecka

Jeszcze nim pojawią się pierwsze ząbki warto jest zacząć masować dziecku dziąsła, przemywać gazikiem z wodą i opowiadać dlaczego takie ważne jest dbanie o ząbki. Tym samym oswajamy malucha z higieną jamy ustnej.

Ważne jest regularne szczotkowanie minimum 2 razy dziennie, najlepiej przez drzemką/nocnym spaniem. Jeżeli będziemy zęby szczotkować dziecku po każdym posiłku, to wyjdzie to tylko na korzyść, ale jestem realistką i wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Co ważne, to rodzic myje dziecku zęby, do czasu aż nabierze ono wprawy w posługiwaniu się szczoteczką (nawet do 7-8 lat). Po dokładnym umyciu dobrym pomysłem jest dać maluchowi szczoteczkę żeby mógł po nas „poprawić” i tym samym wyrabiać sobie odpowiedni ruch ręki. Już kilku lekarzy przestrzegło mnie przed tym, że 1,2 czy 3 latek nie umyje sobie sam ząbków dość dokładnie i trzeba mu pomóc. Byłam przekonana, że im szybciej się dziecko nauczy tym większa duma 😉

Jak dbać o zęby dziecka wspólny trening

Stomatolodzy zalecają, żeby na pierwszą wizytę do dentysty zabrać malucha już po pojawieniu się pierwszych ząbków, najpóźniej wtedy, gdy zaczną wyrzynać się czwórki. To lekarz powie Ci kiedy przyjść z dzieckiem ponownie, ale takie przeglądy powinny odbywać się regularnie, co 4-5 miesięcy.

Na przeglądzie stomatolog dokładnie obejrzy stan buzi dziecka, oceni stan ząbków oraz, w razie potrzeby, oczyści je z osadów. Lekarz ma wśród narzędzi specjalną szczoteczkę elektryczną, którą, przy użyciu pasty dentystycznej, dokładnie umyje ząbki dziecka.

Elementem przeglądu zębów dziecka jest też zabezpieczenie ich fluorem. Trwa to kilka minut i jest bezbolesne.

Sprzymierzeńcem w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka jest woda. Przyzwyczajenie malucha do picia wody wyrobi w nim dobry nawyk. Woda dodatkowo przepłukuje buzię z resztek pokarmowych. Gaszenie pragnienia wodą, a nie kolorowymi, słodkimi sokami pomaga oddalić zagrożenie próchnicą.

Jak dbać o zęby dziecka myjemy ząbki razem

Akcesoria przydatne w higienie jamy ustnej

– Rękawiczki, nakładki do masażu dziąseł, inne akcesoria masujące i schładzające, żele uśmierzające ból ząbkowania

Miękka szczoteczka, zawsze dobrana do wieku dziecka (istotne jest włosie, zasięg szczoteczki, sposób chwytania ). Lepsza jest szczoteczka manualna, elektryczna wtedy, gdy to rodzic będzie się nią posługiwał. Niewłaściwie stosowana szczoteczka elektryczna może przyczynić się do odsłaniania szyjek zębowych.

– Pasta dostosowana do wieku dziecka. Na początek koniecznie pasta bez fluoru. Pastę z fluorem możemy dać dziecku dopiero wtedy, gdy nauczy się ją w całości wypluwać.

Gryzaki są pomocne na każdym etapie ząbkowania. Warto zaopatrzyć się w różne rodzaje i zobaczyć co najbardziej podpasuje naszemu maluchowi. Fasolaki do dziś lubią sobie podgryźć gryzak gdy idą zęby. A na przykład u mojej koleżanki najlepiej działa obrana, trochę schłodzona, surowa marchewka 🙂

Konkurs

Rodzicu, już wiesz jak dbać o zęby dziecka . Dlatego wraz z firmą MAM Baby mamy dla Ciebie konkurs. Wygraj 1 z 4 zestawów z kategorii higiena i pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka. Odpowiedz na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się nazwa marki MAM?” i przekonaj się, że dbanie o zęby dziecka może być zarówno obowiązkiem jak i przyjemnością i okazją do miłej zabawy.

Zestaw 1 „Ulga dla swędzących dziąsełek”: Oral Care Set i gryzak Bite & Relax phase 1 MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 1

Zestaw 2 „Mój pierwszy ząbek”: First Brush + Bite & Play MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 2

2x Zestaw 3 „Jestem już taki duży, że uczę się szczotkować ząbki”: 2x Learn to Brush Set MAM Baby

Jak dbać o zęby dziecka zestaw 3

Regulamin

1. Konkurs tylko dla fanów*** MAM Baby i Agumama (*przez fanów rozumie się osoby, które lubią oba fanpage na Facebooku)

2. Będzie nam miło, jeżeli udostępnisz publicznie post konkursowy na fb.

3. Opowiedz, pod tym wpisem, na pytanie: Z czym kojarzy Ci się nazwa marki MAM? Pamiętaj aby podać też nr Zestawu, o który grasz.

4. Konkurs trwa od 23.06 do 30.06.2016 do godz. 23:59. Zgłoszenia nadesłane po tej dacie nie będą brane pod uwagę.

5. Laureatów konkursu wybiera Organizator.

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu, pod wpisem konkursowym, wieczorem w dniu 3.07.2016

7. Laureaci mają 3 dni od momentu ogłoszenia wyników na przesłanie danych do wysyłki wybranego Zestawu MAM na adres agnieszka@agumama.pl

8. Organizatorem konkursu jest blog Agumama.pl

9. Sponsorem nagród jest firma MAM.

10. Wysyłka nagrody jest możliwa tylko na terenie Polski.

11. Firma MAM zastrzega sobie prawo zastąpienia produktu innym o podobnej funkcji w przypadku wyczerpania zapasów.

12. Serwis Facebook nie jest w żaden sposób związany z niniejszym konkursem, nie pomaga w jego przeprowadzaniu. W związku z organizowanym konkursem na serwisie Facebook nie spoczywa żadna odpowiedzialność.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close