Nawilżacz powietrza – czy jest potrzebny w domu?

Na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie ma wpływ nie tylko stan organizmu: to, co jemy, jaką mamy kondycję fizyczną, czy odpowiednio się wysypiamy. Jest też szereg czynników zewnętrznych: klimat, stan powietrza (m.in. smog) oraz nawilżenie powietrza, które wpływają na to, jak podatni jesteśmy na infekcje.

Optymalne nawilżenie powietrza, w którym przebywamy wynosi 50-60%. Gdy jest zbyt suche – zaczynamy odczuwać dolegliwości. Z kolei zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Jak na co dzień odczuwamy zbyt suche powietrze?

Na co dzień możemy sobie nie zdawać sprawy ze zbyt suchego powietrza w domu np. w sypialni. Dopóki nie zaczniemy odczuwać jego skutków. Objawy mogą być różne:

Przełom stycznia i lutego u mnie w domu to był trudny czas. Chłopcy chorowali na przemian: angina, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. Moja kondycja też zaczynała wysiadać z powodu styczności z zarazkami, z niedospania, z przemęczenia. Za chwilę powiem, co nas wspomogło w tym trudnym okresie.

Nawilżacz powietrza – sposób na ochronę Waszego zdrowia

Wspomniałam już o pladze chorób górnych dróg oddechowych, która dopadła całą naszą trójkę na przełomie stycznia i lutego. W tym samym czasie mieliśmy okazję przetestować nawilżacz powietrza Klarta Humea. Głównie działał on w sypialni chłopców o powierzchni 10m2. Przetestowałam go także w mojej sypialni o powierzchni 13m2. Producent rekomenduje nawilżacz Klarta Humea do powierzchni do 44m2.

czy nawilżacz powietrza jest potrzebny w domu?

Bywały dni, że po prostu włączałam urządzenie 2-3 godziny przed snem (w trybie 3-4), a potem przełączałam w tryb nocny (ten najdelikatniejszy), gdy chłopcy się kładli do snu.

Ale bywały i takie, gdy siedzieliśmy razem w domu, bawiąc się w każdym pomieszczeniu, że nawilżacz pracował 24h/dobę.

nawilżacz powietrza Klarta Humea

W sprzedaży dostępne są 3 typy nawilżaczy powietrza: ewaporacyjne, parowe oraz ultradźwiękowe.

Klarta Humea to nawilżacz ewaporacyjny. Jego działanie polega na tym, że wentylator zasysa suche powietrze poprzez dolną część i przepuszcza je przez wilgotny filtr, który jest umieszczony w zbiorniku z wodą. Górna część urządzenia uwalania nawilżoną parę wodną. Zanieczyszczenia i bakterie, które mogą znajdować się w wodzie zostają zatrzymane na filtrze.

Żeby nawilżacz powietrza działał prawidłowo i spełniał swoją funkcję trzeba o niego dbać: regularne czyszczenie zbiornika na wodę oraz 1x w tygodniu czyszczenie filtra ewaporacyjnego.

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Bez nawilżacza powietrza w domu można żyć. Kiedyś nie były to tak powszechne urządzenia. Zatem jak można poprawić wilgotność powietrza, gdy nie mamy nawilżacza lub, gdy jesteśmy na urlopie poza domem?

To są takie tymczasowe sposoby na poprawienie wilgotności powietrza, które mają swoje mankamenty. Między innymi przy ich pomocy nie da się wyregulować optymalnego poziomu nawilżenia. Zajmują sporo miejsca (np. suszarka z praniem). Nie są zbyt estetyczne. A czasami wymagają kilku pobudek w nocy, gdy ręcznik na kaloryferze wysycha i muszę go ponownie zmoczyć.

Klarta Humea – trochę danych sprzętowo-technicznych

Poznanie działania urządzenia, możliwość jego przetestowania to duża zaleta nim podejmie się decyzję: czy w moim domu jest potrzebny nawilżacz powietrza? W moim zdecydowanie tak!

Ale warto też poznać je od strony bardziej technicznej:

nawilżacz powietrza tryb nocny

nawilżacz powietrza tryb wiatraka

Klarta posiada w ofercie także model Humea wi-fi, który można sterować również za pomocą aplikacji mobilnej. To uwaga dla osób, które lubią tzw. inteligentny dom 🙂

Zdradzę Ci jeszcze jeden „patent”: latem, gdy jest wściekle gorąco, tak gorąco, że nie da się przewietrzyć mieszkania, za pomocą nawilżacza powietrza schładzam chłopcom sypialnię, żeby dało się w niej w miarę przyjemnie spać.

Artykuł powstał we współpracy z marką Klarta, producentem nawilżaczy oraz oczyszczaczy powietrza.

nawilżacz powietrza Klarta Humea w sypialni

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close