Matko, nie rób z syna pierdoły

„Ja w ogóle nie dotykam pralki w weekendy. Robi to mój mąż. Pranie też wiesza bo mówi, że go to odpręża”. Powiedziała mi koleżanka, gdy wreszcie udało nam się spotkać po pracy. Podrapałam się w głowę, pomyślałam…

Po chwili namysłu stwierdzam, że żaden z moich partnerów nie wyręczał mnie w praniu. Od lat, czy sama czy w związku, robię to sama. Okej pralka, masz rację, ale ktoś ją musi włączyć, posegregować, poukładać, zapakować, wypakować, rozwiesić i poskładać.

Dlaczego Twój facet nie robi prania?

Część mężczyzn z lenistwa. Część polega na przyzwyczajeniu, że non stop robisz to Ty. Ale znaczna większość z nich, po prostu wyniosła taki model z domu. Bo ich mamy, nasze teściowe, wyręczał kochanych synów, wychuchanych, we wszystkim. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Matko, nie rób z syna pierdoły

„Córeczka tatusia”, „Księżniczka tatusia” vs „Synek mamusi” czy „Maminsynek”.

Zupełnie inną relację ma Mama z córką, a zupełnie inną z synem. Nie oceniam czy lepszą czy gorszą – po prostu totalnie inną.

Jednak my, Mamy, nagminnie swoich synów wyręczamy, pobłażamy w obowiązkach domowych. Tym zachowaniem modelujemy w nich taki podział ról, jaki w społeczeństwie funkcjonuje od setek lat i jaki często nas doprowadza do pasji we własnym domu.

Dość! Partner prawie idealny? To może być właśnie Twój synek w przyszłości. Ale Ty musisz mu pomóc.

obowiązki domowe dziecka

Czym skorupka za młodu

Kilkulatek nie przejmie jeszcze od Ciebie obowiązków domowych, ale w wielu z nich potrafi już aktywnie uczestniczyć. Łatwiej jest maluchowi wprowadzić obowiązek w formie zabawy, niż później toczyć batalie lub sprzątać wokół i za nastolatka. Sprawdź i przekonaj się, że to może być proste!

Odkurzacz

Fasolaki przeżyli fascynację odkurzaczem i odkurzaniem, gdy mieli 2 lata. Bili się, kto dziś mi pomoże i postanowiłam to wykorzystać. W naszym systemie odkurzanie koordynuje rodzic, a maluchy mają za zadanie odkurzyć nogi krzeseł czy wszystkie paprochy wokół stołu. Uczą się tym samym obsługi odkurzacza, dokładności oraz dzielenia obowiązkami.

Czy wiedziałaś, że odkurzacz może być detektorem metalu? 😉

obowiązki domowe dziecka

Pranie formą zabawy i nauki

Pomyślisz: „zwariowała”! Gdybym chciała zrzucić na 3-latków obowiązek prania byłabym szalona. Nie w tym rzecz. Na kontakt z chemią i detergentami pozwolę synom nieprędko!

Rzecz w tym aby razem posegregować ubrania do prania – to 3-latek już umie, albo posortować uprane skarpetki, wspólnie nastawić pralkę, albo zaproponować pranie ubrań dla misiów. Wszystkie te czynności można w formie zabawy wpleść adekwatnie do wieku dziecka. Obowiązki domowe dziecka na początku są zabawą i z wiekiem i umiejętnościami stają się dopiero faktycznymi obowiązkami.

Nie cierpię zmywać naczyń

Chociaż mam w domu zmywarkę to zdarza mi się widywać Mount Everest górujący nad zlewem. Zmywać nie cierpię bo to niszczy mi paznokcie, wysusza dłonie.

Gdyby w domu zepsuła się zmywarka, mój partner musi umieć zmywać. Czy Twój zmywa?

W naszej drewnianej kuchence naczynia też czasami „wychodzą” ze zlewu. Podjeżdża wtedy kran na kołach z klocków duplo. Fasolaki wiedzą, że potrzeba wody i mydła/płynu. Aktywnie angażuję synów w przecieranie do sucha bezpiecznych naczyń wyjętych ze zmywarki np. plastikowe talerze, kubki, łyżki oraz widelce. Na razie nie daję noży oraz naczyń szklanych.

Razem piec by razem zjeść

Zanim pierwszy raz wpuściłam chłopców do kuchni, myślałam „Nigdy w życiu! Nabrudzą, rozsypią i upaćkają stół!” No i co z tego? Wszystko, nawet największe pobojowisko w kuchni można posprzątać. Wspólne gotowanie jest możliwe już z 2-3-latkiem.  Wpuść dziecko do kuchni. Taki maluch pomoże Ci na przykład wsypać odmierzoną ilość mąki/cukru/oleju/mleka do miski robota. Kilkulatek opanuje wykrawanie pierniczków i ciastek. Bez problemu poobrywa listki bazylii na pesto. I z przyjemnością udekoruje ciasteczka bakaliami czy orzechami. Dla mnie wspólne chwile w kuchni są niezwykle cenne. To ciekawa alternatywa na spędzenie deszczowego dnia czy zimowego popołudnia.

obowiązki domowe dziecka

obowiązki domowe dziecka

obowiązki domowe dziecka

Obowiązki domowe dziecka przez zabawę

Od małego uczysz swojego syna, że udział w obowiązkach domowych jest ważny. To niezwykle potrzebne. Inaczej zostanie on dorosłym „życiowym pierdołą” i będzie co weekend przyjeżdżał do Ciebie ze stertą prania i słoikami na zapasy żywnościowe.

Udział, współpraca i zaangażowanie – to jedno. Zabawa w dom to kolejny przydatny element. W sklepach jest obecnie całe mnóstwo zabawek, dzięki którym dziecko może Ciebie naśladować i odwzorowywać domowe czynności. Ja uwielbiam drewniane bo są piękne, trwałe i nie zwykle dopracowane.

obowiązki domowe dziecka

Masz kilkanaście lat i przed Tobą trudne wyzwanie. W dużej mierze od Ciebie zależy,  czy syn co sobotę będzie wpadał z brudnymi ubraniami a co niedzielę po wałówkę. Dzięki krokom, które podejmiesz dziś, Twój syn będzie albo fajnym partnerem, albo gościem, który nie ma pojęcia, jak włączyć pralkę i który partnerce pomaga zamiast dzielić się obowiązkami.

I jeszcze jedno – niech Tata też świeci przykładem.

A jak to jest w Twoim domu? Dzielicie się obowiązkami? Czy ten podział jest sprawiedliwy czy zakłada co jest domeną kobiecą a co męską?

obowiązki domowe dzieckaobowiązki domowe dziecka

Serdecznie dziękuję Turkusowej Pracowni za pomoc w realizacji materiału.

Drewniana pralka

Drewniana kuchnia

Drewniane warzywa

Kosz tekstylny na zabawki

Naklejki ścienne

obowiązki domowe dziecka obowiązki domowe dziecka obowiązki domowe dziecka

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close