Z czym kojarzy Ci się „wściekła baba”? Nie, to nie będzie artykuł o „tych dniach” w życiu kobiety. Nie będę się też na nic skarżyć ani żalić. Wbrew pierwszym skojarzeniom, będzie przyjemnie, pachnąco i nawet całkiem smacznie. Będzie o tym, jak „wściekła baba” uwija się w kuchni, żeby szybko mieć coś pysznego i czas spędzić z dziećmi na wspólnej zabawie.
Dziecko w kuchni dobrym pomysłem?
Tak! Tak! Tak! Niedawno apelowałam: Matko, nie rób z syna pierdoły. Ale tak naprawdę czas spędzony z dziećmi w kuchni nie dotyczy tylko chłopców. Każdy maluch może być w kuchni super pomocny. I można się przy tym wspaniale bawić.
My z chłopcami działamy w każdy weekend. Właśnie powstaje nasz pierwszy cook book <3 Najczęściej robimy desery, ciasta, ciasteczka. Ciasto, które robi nam się najłatwiej i najczęściej jest „wściekła baba” czyli szybki piernik z dżemem.
Dlaczego wściekła baba?
Nie ważne czy goście przyjdą niedługo, nie masz czasu czy po prostu masz lenia. To ciasto robi się praktycznie w moment. Wściekła baba jak burza przechodzi przez kuchnię, przygotowuje składniki, miesza, piecze i voila! Gotowe do jedzenia. Chcesz się przekonać, jak zaoszczędzić trochę czasu w kuchni?
Składniki na prosty piernik z dżemem
2 jajka
1 szklanka cukru (ja daję mniej)
2 szklanki mąki
1 szklanka mleka
1/2 szklanki oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżki sody
3-4 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki dżemu
Naprawdę szybki piernik
Na czym polega fenomen tego ciasta? To szybki piernik – mega szybko i mega łatwo się je przygotowuje. Wszystkie składniki, oprócz dżemu, lądują w misce. My się bawimy, że Wiercisław wsypuje suche (cukier, mąka, proszek, soda, cynamon) a Żółwik mokre (jaja, mleko, olej). Następnym razem się zamieniają rolami. Mieszamy je mikserem lub robotem na jednolitą masę. Robot załatwia temat w kilka minut. Bez ubijania, zagniatania i stania nie wiadomo jak długo w kuchni. Na koniec dodajemy ulubiony dżem i krótko miksujemy.
Rada #1: Najlepsze są ciemne dżemy np z czarnej porzeczki, owoce leśne, wiśniowy. Zawsze jak mam dżem taki, co dłużej stał w lodówce, używam go do „Wściekłej baby”.
Rada #2: Smak ciasta fajnie podkreślają pokruszone orzechy.
Ciasto przelewamy do dwóch keksówek (jednorazówek) i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Najlepiej z włączonym termoobiegiem. Czas pieczenia: około 40 minut.
Zaletą „Wściekłej baby” jest to, że jak tylko trochę ostygnie, nadaje się do jedzenia. Od razu! 🙂
Masz u siebie w domu zwyczaj pieczenia ciast? Wciągasz dzieci w aktywność w kuchni? Jakie jest Twoje popisowe ciasto/deser?
25 listopada 2017
|Komentarze: 40