Gdy słyszysz „Perfekcyjna Pani Domu” widzisz kociaka w fartuszku z falbanami, z długimi, pomalowanymi paznokciami. A potem spoglądasz na swoją kuchnię, w której dopiero co skończyliście przygotowywać obiad… Widzisz stos prania do poskładania. Widzisz, bo to nie chodzi by być perfekcyjną. Chodzi o to, by być Sprytną Panią Domu…
Wszystkie moje patenty nie są na miarę Nobla. Są proste. I w tym ich sens. W domu często nie chodzi, by się nagimnastykować i główkować, ale by zrobić coś szybko i z pomysłem. Czas na prawdę warto zainwestować w coś innego, podobnie, jak pieniądze.
Jak pozbyć się muszek owocówek
Biorą się dosłownie znikąd. Jakby mieszkały w przyniesionych do domu owocach i wyskakiwały z nich, gdy tylko uwolnię owoce z reklamówki. Są cholernie uciążliwe! Mnożą się w tempie błyskawicy, siadają na owocach, innym jedzeniu, próbują wlecieć do lodówki. Chętnie też nurkują w stojącej kawie. Fuj!
Nim znalazłam na nie idealny sposób, próbowałam wielu. Na przykład zapach cytryny naszpikowanej goździkami miał je niby odstraszać. A przyciągał… Od kiedy robię miksturę, muszki owocówki lgną do niej, a ja mam je z głowy. Nawet latem, gdy jest ich znacznie więcej.
Przepis:
- ocet, najlepiej jabłkowy, malinowy lub inny owocowy / 2-3 łyżeczki/
- kilka kropel płynu do mycia naczyń
- ciepła woda / 1/3 szklanki /
Ta mikstura to pułapka. Muszki się do niej zlatują i w niej toną. Co jakiś czas trzeba uzupełnić wodą lub wylać „cmentarzysko” i zrobić nową miksturę.
Czym usunąć kamień z kranu czy wanny
Osadzanie się kamienia na armaturze łazienkowej, w zlewie czyli wszędzie tam, gdzie jest stały kontakt z wodą, nie jest kwestią niedbalstwa. Kamień odkłada się intensywniej, gdy jest twarda woda. Twardość wody zależy od stopnia jej mineralizacji, a dokładniej od stężenia kationów wapnia i magnezu. Gdy mieszkałam na warszawskiej Białołęce, miałam wrażenie, że woda jest bardziej miękka niż teraz, gdy mieszkam na Wilanowie.
Jak utrzymać ładny wygląd w/w? Oprócz zadbania o czystość, warto co jakiś czas je odkamienić. Są do tego specjalne detergenty, które najczęściej są bardzo silne. A wystarczy zwykły ocet spożywczy. Obficie nasączam octem wacik np. płatek kosmetyczny i obkładam nim miejsce, w którym osadził się kamień. Zostawiam na jakiś czas. Sprawdzam, czy wystarczy, czy trzeba wacik jeszcze trochę potrzymać.
Warto sprzątanie łazienki zacząć od odkamieniania, ponieważ ocet ma ostry, charakterystyczny zapach. Późniejsze szorowanie go zlikwiduje.
Nie wyrzucam szczoteczek dzieci
Szczoteczki do zębów, szczególnie te małe, dziecięce, mają u mnie drugie życie. Gdy się zużyją, zbieram je do pojemnika w łazience. Można też szczoteczki wyparzyć, jeżeli miałyby leżeć trochę dłużej. Zużywam je maksymalnie do czyszczenia i szorowania: butów przed i po sezonie, toalety, bardzo brudnych fug, szorowania zlewu.
Nie myśl sobie, że ja codziennie, w fartuszku, szczoteczką do zębów szoruję podłogę, milimetr, po milimetrze. O nie! One są przydatne w doczyszczeniu trudnych elementów. Zużyte szczoteczki do zębów bardzo ułatwiają życie. A potem nie daję im już trzeciej szansy i wyrzucam.
Do czego jeszcze można wykorzystać zużytą szczoteczkę?
Jak odetkać odpływ wanny, prysznica czy umywalki
Po kąpieli jesteś rześka i pachnąca. Ale cały brud gdzieś musi przecież spłynąć. W odpływie sanitariatów gromadzą się włosy, martwy naskórek, resztki kosmetyków do mycia. To wszystko z czasem zatyka odpływ. Nim wezwiesz hydraulika i zapłacisz jak za zboże, spróbuj mojej metody 🙂
Czyszczę sitko odpływu z włosów. Starą szczoteczką do zębów szoruję na tyle, na ile uda się sięgnąć. Następnie gotuję czajnik wody. Zalewam odpływ płynem do mycia naczyń i natychmiast zalewam wrzątkiem. Najlepiej zrobić to na noc, żeby zalegający w rurze odpływowej brud i tłuszcz miały szansę się rozpuścić. Najczęściej wystarcza jeden seans, raz na kilka miesięcy.
Pamiętaj, żeby do rur odpływowych nie wlewać silnych detergentów typu domestos. Rury odpływowe wanny, prysznica, umywalki są z reguły plastikowe, więc taki środek może spowodować ich uszkodzenie. Jest ryzyko, że zalejesz swoją łazienkę, lub sąsiadów z dołu.
Chemia domowa przyjazna środowisku
Trafiłam na tą markę przypadkiem. Musiałam na szybko kupić kilka preparatów do sprzątania mieszkania, które wynajmuję, bo na drugi dzień miała się pojawić pani sprzątająca. Weszłam do pobliskiego marketu i na półce znalazłam płyn do mycia szyb Gold Drop. Nie wiem czy go wcześniej nie było, czy ja nie dostrzegałam. Jest kompatybilny tj. świetnie współgra z moim robotem do mycia szyb Glassbot.
W ramach Gold Drop Eco Line są dostępne: płyn do mycia naczyń, spray do szyb, płyn do mycia łazienki, płyn uniwersalny np. do mycia podłóg oraz mydło w płynie. Rozpoznasz je po znaczku UE ECOLABEL, które jest europejskim wyróżnieniem dla produktów przyjaznych środowisku. Co dla mnie ważne, są też przyjazne moim dłoniom, które szczególnie jesienią i zimą są bardzo podatne na wysuszanie i pękanie naskórka. Po silnych detergentach, zawsze musiałam je potem tygodniami leczyć.
Inteligentne sprzątanie – roboty sprzątające
W sprzątaniu wspieram się robotami, które przynajmniej część pracy wykonują za mnie. Od kiedy mam w domu robota Mamibot GREY, nie widzę już kotów z kurzu fruwających po podłodze. Włączam go tak często, jak jest potrzeba. Deleguję GREYa albo do sprzątnięcia konkretnego pomieszczenia, albo całego mieszkania. Najlepsze, że w tym czasie mogę zrobić coś innego np. wynieść śmieci, zetrzeć kurz z półek, przygotować obiad czy wyjść po zakupy. Uwielbiam optymalizację czasu!
Bycie córką ojca „złotej rączki” zobowiązuje. Nauczyłam się, że wiele można zrobić własnym sumptem. 8 lat samodzielnego mieszkania pokazało mi, że takie małe patenty, bardzo ułatwiają i usprawniają życie. Dziś podrzucam je Tobie, byś nie musiała tracić cennego czasu!
We współpracy z marką Mamibot, mam dla Ciebie prezent. Otrzymasz 10% rabatu na zakup wybranego robota sprzątającego. Wystarczy, że przy składaniu zamówienia podasz hasło: AGUMAMA
8 października 2018
|Komentarze: brak