Sztuka zmysłami dziecka

O tym miejscu dowiedziałam się przypadkiem. Koleżanka była tu już kilka razy z synami. Ponieważ większość widowisk nadaje się już dla dzieci około 1-ego roku, trudno mi było sobie wyobrazić, jakiej dokładnie sztuki doświadczymy. Wiek 1-100? Musiało to być coś ponadczasowego! O jakim miejscu mowa? Czy nikt się nie nudził?

W minioną sobotę odwiedziliśmy Teatr Małego Widza. Dlaczego ja dopiero teraz dowiaduje się, że w Warszawie jest teatr dla dzieci? I to teatr już dla najmłodszych, od 1 roku życia. Odkryliśmy to miejsce wspólnie z Fasolakami. Szczerze przyznaję, że byłam nie mniej podekscytowana niż chłopcy.

Żółwik z tych emocji rozpłakał się na początku spektaklu. Wiercisław od początku z zainteresowaniem obserwował co się dzieje. Co przekonało Żółwika? Interakcja aktorki z małymi widzami. W momencie, gdy trzeba było zgadywać i podpowiadać, wszystkie dzieci włączyły się w spektakl nie tylko jako widzowie, ale i jako uczestnicy.

W Teatrze Małego Widza nie ma sceny, a linia między „sceną” a widownią jest cienka, niewidzialna i można swobodnie ją przekraczać. Dźwięk jest delikatny, spokojny, a światło lekko przytłumione i tworzy atmosferę komfortu. Na widowni Teatru panuje swoboda, są poduchy do siedzenia, a dzieci mogą zachowywać się naturalnie, nikt nikogo nie ucisza.

Teatr Małego Widza książki

Rozplatanie Tęczy

Tytuł spektaklu intrygował nas wszystkich przez kilka tygodni. Myślę, że po prostu każdy z nas miał własne wyobrażenia, jak można rozplatać tęczę, czym jest rozplatanie tęczy i co nas czeka.

Teatr Małego Widza żółty barwnik

Rozplatanie Tęczy to przede wszystkim kolory, faktury, doświadczanie i badanie. W rozplataniu tęczy brały udział woda i lekkie piórka i puchate pompony i grające kryształy. Dzieci były zaintrygowane, a stopniowo coraz chętniej udzielały się w tym, co się działo na ich oczach. Fabuła otwierała się dla nas, widzów, podobnie jak dziecko otwiera się na nowe doświadczenia: powoli, stopniowo, małymi krokami; najpierw gesty, potem odgłosy, pojedyncze słowa i całe zdania.

Teatr Małego Widza aktorka

Jako Mama jestem zafascynowana Teatrem, entuzjazmem, z jakim przyjęły sztukę moje dzieci. Następnego dnia od rana Wiercisław i Żółwik pytali mnie, kiedy znów pójdziemy do teatru.

Teatr Małego Widza żółte piórka

Teatr Małego Widza piana

Teatr Małego Widza czerwone pióra

Wspólna zabawa

Ten wyjątkowy element odróżnia sztukę dla małych dzieci, od klasycznego teatru, w jakim do tej pory miałam przyjemność być i uczestniczyć. W zasadzie to sztuka się nie zakończyła, tylko wciąż trwała, tylko, że wciągając dzieci. Maluchy niechodzące i troszkę starsze, wszyscy mieli okazję do wspólnej zabawy kolorowymi piórkami, pomponami, lub po prostu wymalowania kredkami kartonowej podłogi. Zostaliśmy do samego końca i z Teatru Małego Widza wyszliśmy jako jedni z ostatnich.

Teatr Małego Widza zabawa pomponami

Teatr Małego Widza podlewanie kwiatka

Jedno jest pewne, na październik już kupiłam nam bilety na Sensoryczny Labirynt Muzyczny bo jestem ogromnie ciekawa tego widowiska dla zmysłów.

Teatr Małego Widza

SCEK

tel. 512 – 622 – 215

ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej),

00-281 Warszawa

http://www.teatrmalegowidza.pl/

Spektakle odbywają się w tygodniu – można odwiedzić Teatr Małego Widza, gdy starsze rodzeństwo jest w szkole.

A także w weekendy – szansa by odwiedzić Teatr całą rodziną.

Nie sposób oddać tego, co śledziliśmy podczas prawie godzinnego widowiska. Zapraszam Cię więc na fotorelację ze spektaklu, w którym uczestniczyliśmy.

Czy miałabyś ochotę wybrać się z dzieckiem do teatru?

Teatr Małego Widza wspólna zabawa

Teatr Małego Widza kredki

Teatr Małego Widza wiaderko piórek

Teatr Małego Widza mały Żółwik

Teatr Małego Widza Wiercisław

Teatr Małego Widza rozplatanie tęczy

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close