Wsparcie bliskich a karmienie piersią

„Jest bardzo duże ryzyko, ze mama nie będzie karmić piersią, jeśli ojciec i babcia są przeciwni karmieniu piersią… Potrzebna jest zintegrowana opieka rodzinna nad dzieckiem, ta opieka poprawia rozwój dziecka.”
Profesor Matthias Keller, 10 Międzynarodowe Sympozjum na temat Karmienia Piersią i Laktacji zorganizowane przez Medela Polska

Niestety nie każda mama (tzn. babcia) wspiera karmienie piersią … 🙁 

Moja mama została mamą w latach 80tych kiedy nikt nie propagował, nie wspierał karmienia piersią, a tym bardziej po cesarskim cięciu. Noworodki były na wspólnej sali, odseparowane od swoich mam. Przynoszono je w porze karmienia. Jak mama nie miała pokarmu to się nikt nie bujał tylko dawali mleko modyfikowane, a troszkę starszemu niemowlakowi to papki zagęszczane mąką…MIODZIO!

karmienie piersią

W tej książeczce jest cała paleta przepisów na papki dla niemowlaka z mąką w roli głównej. 

W marcu 2014 zostałam mamą Bliźniaków. Moja mama niespecjalnie wspierała moje karmienie piersią . Nie mam nawet do niej żalu (trochę) bo wiem w jakich realiach jej przyszło doświadczyć macierzyństwa. Razem z Fasolakami przeszliśmy dość trudną, ciężką drogę żeby się wspólnie karmić. Pierwsze 3 doby życia spędzili w innym szpitalu niż ja. W tym czasie każda cząstka mnie tęskniła za nimi, drżała o nich. Nie miałam już ich przy sobie, w brzuszku. Podjęłam wyzwanie by mogli dostać ten najcenniejszy pierwszy pokarm – siarę. Jak w zegarku, co 3h, siedziałam z laktatorem w jednej ręce a telefonem ze zdjęciami Fasolaków w drugiej żeby wywołać efekt oksytocynowy. Tata kursował między domem, moim szpitalem a szpitalem chłopców z butelkami i termoopakowaniami. Przywoził mi czyste, wysterylizowane buteleczki żebym mogła dostarczyć maluszkom kolejny posiłek.

Pierwsze 21 dni życia Fasolaki spędzili na oddziale neonatologicznym. Nie doświadczyli mm :D:D Trudno w to uwierzyć? Ha! Jedna z położnych opiekujących się chłopcami na oddziale powiedziała mi, że nie ma możliwości żebym wykarmiła bliźniaki wcześniaki, że najprawdopodobniej będą karmieni w trybie mieszanym ( karmienie piersią uzupełnione mm ). Do dziś mam w głowie jej słowa… Smutny ten brak wsparcia, a jednak proszę pani – udało się!

W trakcie całego karmienia piersią, kilka razy musiałam skorzystać z poradni laktacyjnej. Nie ma powodu by się takiej poradni bać, wstydzić. Jeżeli nasze karmienie piersią jest w jakiś sposób zagrożone – warto! Polecam Poradnię Laktacyjną przy Przychodni Specjalistycznej św. Zofii. Przyjmuje tam między innymi doktor Żukowska – Rubik, która ma kompleksowe podejście zarówno do malucha jak i jego mamy. To doktor Rubik wreszcie odpowiedziała na nurtujące mnie pytanie: według jakiego wieku rozszerzać dietę wcześniaka – urodzeniowego czy korygowanego? Mile zaskoczyła mnie także Poradnia Zaburzeń Laktacji Instytutu Matki i Dziecka. Jest to jedyna poradnia laktacyjna, jaką znalazłam w Warszawie, finansowana przez NFZ.

Trzeba wspomnieć, że karmienie piersią to także kryzysy laktacyjne. Przeszliśmy dwa, w tym pierwszy gdy chłopcy mieli nie wiele ponad miesiąc i było bardzo, bardzo ciężko. I wtedy wsparciem byliśmy sobie nawzajem <3

Wiele razy się łamałam, wiele razy słyszałam, żeby kupić mm i dawać chłopakom, gdy np zbyt często budzili się w nocy „bo takie duże dzieci już nie powinny wstawać nocą na karmienie”. Z czasem laktacja tak się rozbujała, że zamrażalnik pełen był zamrożonego pokarmu dla chłopaków. Udawało się jeszcze coś odłożyć obok regularnego karmienia 🙂

Dziś chłopcy mają 14 miesięcy.  Tak, sama przed sobą jestem z tego dumna, że karmienie piersią mi się udało, chociaż nie linczuję mam które karmią mm….. bo każda z nas jest inna a każda historia indywidualna. Ale, przyznaję szczerze, czasem było mi smutno, że moja mama nie rozumiała tej determinacji i jej nie wspierała.

Każda z nas – Mama – ma prawo wybrać karmienie piersią bądź je odrzucić. Każda z nas ma prawo do wsparcia w czasie karmienia piersią. Warto, żeby tym wsparciem byli najbliżsi: partner, rodzice, teściowie, kochana babcia, przyjaciółka, zaufana położna. Jeżeli takiego wsparcia nie mamy w pobliżu to może poszukać go np. w takiej grupie Karmiące cyce na ulice ?

Droga Mamo, jeżeli nie masz w swoim otoczeniu wsparcia, jeżeli mimo to chcesz podjąć czasami ciężką walkę by karmić piersią swoje maleństwo to JA JESTEM Z TOBĄ I TRZYMAM KCIUKI!

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close