Jak mama analityk wybiera zmywarkę?

Czasami w domu coś znienacka po prostu WALNIE. Nieszczęścia lubią chodzić parami, więc zdarza się, że walnie kilka rzeczy na raz. Można się załamać. Czasami łzy są potrzebne. Ale później trzeba podejść do tematu projektowo. Pokażę Ci, że to proste!

Był piękny piątkowy poranek. Miałam dzień wolny i planowałam spędzenie go w miły sposób z Fasolakami. Pobudka. Śniadanie. Mycie. Zmywanie. I wtedy zmywarka wywołała powódź w kuchni. Zamiast miłego dnia była złość, łzy bezsilności , zmywanie naczyń i sprzątanie rozlanej wszędzie wody. A wisienką na torcie były rozbrykane, kłócące się dzieci.

Nie ma co się łudzić, że 8-10-letnia zmywarka będzie żyć wiecznie, ale dlaczego dziś?

Sęk w tym, że bez mężczyzny w domu, kobieta musi się mierzyć z podobnymi sytuacjami. Dałam sobie weekend na ochłonięcie, opłakanie mojej bezsilności, a potem wdrożyłam plan „Zmywarka”. Z zawodu jestem analitykiem. Myślenie analityczne i wnikliwe towarzyszy mi na co dzień, więc w równie uporządkowany sposób przystąpiłam do realizacji planu 😀

Zbliżały się Święta Wielkanocne, więc dałam sobie tydzień na finalizację tematu. W ciągu tygodnia znów miałam mieć sprawną zmywarkę.

Nowy sprzęt czy naprawa

Odpowiedź jest prosta, gdy masz nowy sprzęt, jeszcze na gwarancji, po prostu wzywasz serwis. Mnie serwis pogwarancyjny kazał czekać 1 tydzień na wizytę technika.

Z używanym sprzętem, już po okresie gwarancyjnym, jest trudniej. Rozważyć trzeba dwie kwestie: ile będzie kosztowała diagnostyka i naprawa oraz czy mnie w tej chwili stać na wymianę sprzętu na nowy?

Diagnostyka usterki to koszt 100-150 pln, więc trzeba się z nim liczyć, jeżeli rozważasz naprawę zepsutego AGD.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy

Kolejny krok to ustalenie, czy potrzebny jest sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy. A może to dobra okazja, by przearanżować kuchnię? Ja miałam zmywarkę w zabudowie, więc takiej szukałam. Ale, słowo daję, jeśli przyjdzie mi wymieniać lodówkę, to rozważam wolnostojącą.

Określenie budżetu i finansowanie

Od początku określiłam sobie, jakim budżetem dysponuję. Ponieważ moja zmywarka już od dłuższego czasu się psuła: wyciekanie wody, zawieszające się programy i inne awarie, wiedziałam, że muszę mieć zabezpieczone środki na wymianę sprzętu. Założyłam sobie max 2000 pln i udało mi się tej kwoty nie przekroczyć.

Jak można sfinansować zakup sprzętu AGD, wiedząc, że to poważny wydatek:

– oszczędności – jeżeli sprzęt sygnalizował, że to jego ostatnie chwile, jak moja zmywarka, to po prostu miałam czas, by odpowiednie środki zabezpieczyć;

– zwrot podatku – jeżeli przysługuje, to ten dodatkowy przypływ gotówki można rozsądnie zagospodarować;

– raty 0% – w przypadku niespodziewanej awarii, trudno jest czasami pozwolić sobie a duży wydatek, jakim jest zakup nowego sprzętu AGD. Kilka razy w życiu korzystałam z rat 0% jako formy finansowania zakupu m.in. laptopa, lodówki. Przez kilka kolejnych miesięcy z mojego konta spłacała się rata, ale 1) sprzęt miałam już w domu 2) był to znacznie łatwiejszy do przełknięcia wydatek niż 1000-2000 pln na raz.

Raty nie są dla osób, które nie mają w sobie systematyczności odkładania i gospodarowania pieniędzmi. Warto też naprawdę dobrze zgłębić ofertę kredytowania, żeby nie okazało się, że nowy sprzęt de facto kosztował znacznie, znacznie więcej niż na tabliczce z ceną w sklepie.

Zmywarka do zabudowy – porównanie modeli i opcji

Żeby wybrać najlepszą zmywarkę, a jednocześnie zmieścić się w budżecie, przygotowałam sobie prosty arkusz excel. Wprowadziłam do niego interesujące mnie modele porównując je pod względem:

Przygotowany przeze mnie arkusz możesz pobrać tutaj (KLIK). Na tej podstawie udało mi się wybrać sprzęt optymalny do moich potrzeb.

zmywarka do zabudowy

Zwróć uwagę na ukryte koszty

Nowa zmywarka wybrana. Super! Czas ustalić szczegóły gwarancji, dostawy, montażu. I tu się okazuje, że ostateczna cena to nie 1399 pln ale 1578 pln. Dlaczego tak?

Rozszerzona gwarancja: podstawowy wariant to 24 miesiące i współcześnie sprzęt jest tak produkowany, by ten podstawowy czas przeżył. Taki a la leasing na 2 lata. Ja zdecydowałam się na zakup rozszerzonej gwarancji, czyli ubezpieczeni sprzętu na kolejne lata. W przypadku pralki mi się to sprawdziło/przydało.

Dostawa sprzętu: na stronie głównej sklep kusi „transport gratis”, ale ostatecznie okazuje się, że gratis jest tylko dostawa za 7 dni i w szerokim przedziale godzinowym, takim, że cały dzień czekasz w domu. Za transport finalnie zapłaciłam 30 pln.

Wniesienie sprzętu: może być zawarte w koszcie transportu lub dodatkowo płatne. Sprawdź to koniecznie, podejmując decyzję o zakupie.

Montaż/instalacja: jest zdecydowanie dodatkowo płatną opcją, ale jeżeli nie umiesz samodzielnie podłączyć sprzętu, to warto rozważyć koszt vs. spokój. Wiem, że umiałabym podłączyć lodówkę, czy pralkę, ale nie zmywarkę.

Utylizacja starego sprzętu

Zużyty sprzęt AGD trzeba będzie zutylizować. Jest na to kilka sposobów. Warto każdy z nich rozważyć przed zakupem nowej zmywarki (a także każdego innego urządzenia gospodarstwa domowego):

Pamiętaj, zużyte AGD trzeba przekazać do utylizacji. Nie wolno go po prostu porzucić pod osiedlowym śmietnikiem.

Jaki masz sposób na realizację większych, poważniejszych wydatków typu zmiana samochodu, sprzęt, AGD czy remont?

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close