Światowy Dzień Wcześniaka – inauguracja wystawy Mali bohaterowie ze św. Zofii

Dzień dobry. We wtorek, 17 listopada, świętowaliśmy Światowy Dzień Wcześniaka . Na tą okoliczność, w warszawskim Szpitalu św. Zofii, została odsłonięta wystawa „Mali Bohaterowie ze św. Zofii”.

Uroczystego odsłonięcia dokonała ambasadorka Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Na spotkaniu inauguracyjnym obecni byli rodzice oraz ich dzielne maluchy, których historie i cudne buziaki możemy podziwiać na plakatach, ogólnodostępnych w patio Szpitala.

Jak wiecie, Fasolaki także są wcześniakami. Co prawda nie urodzili się w Szpitalu św. Zofii, ale zostali tam przewiezieni około 4-5 godziny życia i tam, pod opieką fantastycznego i wykwalifikowanego personelu spędzili kilka pierwszych tygodni swojego życia. W tym roku już drugi raz obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka , o pierwszym pisałam rok temu.

Dlatego nie będę dziś przytaczać Wam historii moich Fasolaków. Jeżeli macie ochotę to odwiedźcie gościnne wpisy u Justyny z bloga Wcześniak i co dalej?

Staś

Jaś

Do udziału w wystawie zaprosiła mnie koleżanka, a historię synka Kasi mogliście poznać tu, a ja jeszcze zaprosiłam do udziału w niej Justynę z bloga Wcześniak i co dalej?

Porozmawiałam z Organizatorkami o szczegółach tego wydarzenia:

Agumama: Są Panie Mamami wcześniaków. Jak się Panie poznały?

Katarzyna Wiśniewska: Jestem mamą 2,5 letniej Natalki która przyszła na świat w 32 tc. Od jakiegoś czasu organizuje spotkania Grupy Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków w szpitalu św. Zofii tam miałam przyjemność poznać Martę i jej historię.

Marta Kowalczyk: Dokładnie, jeszcze podczas pobytu Synka w szpitalu starałam się regularnie uczestniczyć w spotkaniach Grupy Wsparcia. To dawało siłę i nadzieję. Tam poznałam Kasię, Jej historię oraz innych Rodziców. Z kilkoma osobami trzymamy się do dziś.

A: Kto był inicjatorem wystawy? Kto wpadł na pomysł by z okazji Dnia Wcześniaka pokazać światu dzielne maluchy urodzone w Szpitalu św. Zofii?

K.W.: Podczas jednego ze spotkań grupy Marta i Kasia Idasiak pojawiły się i przedstawiły mi swój pomysł na wystawę na Światowy Dzień Wcześniaka . Idea przypadła mi do gustu wiec po rozmowach z kadrą Szpitala zabrałyśmy się za pracę.

M.K.: Jestem fizjoterapeutką pediatryczną. Od dziesięciu lat pracuję z dziećmi w różnym stopniu niepełnosprawnymi i wiem jak niewiele wsparcia otrzymują Rodziny, jak badzo muszą zabiegać o każdą informację, konsultację lekarską czy godzinę rehabilitacji. Urodzenie się naszych dzieci dało mi możliwość zapoznania się ze światem wcześniaków od tej „drugiej strony”, pozwoliło tym bardziej docenić trud i odwagę Rodzin najmniejszych Maleństw.
Jakiś czas temu natknęłam sie w internecie na zdjęcia z wystawy „Oni też byli wcześniakami”. Sama idea bardzo przypadła mi do gustu, ale uznałam, ze większą wiedzę i wsparcie dałyby historie dzieci urodzonych niedawno, żyjące w realiach dzisiejszego świata. Tak narodził sie pomysł. Zaproponowałam stworzenie takiej wystawy na naszej grupie, pomysł został przyjęty z entuzjazmem i zaczął się pięknie rozwijać.
Bardzo zależało mi, żeby wystawa była wydarzeniem radosnym i dającym nadzieję, ale żeby przy tym wszystkim ukazywała realny obraz wcześniaka. Wcześniaka, który nie jest „takim mniejszym niemowlakiem”, ale bardzo wymagającym Pacjentem.
Pacjentem którego historia niestety nie zawsze kończy się happy endem…

A: Czy projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem? Ile zgłoszeń bierze udział w wystawie?

K.W.: Pojawi się blisko 20 plakatów.

A: Jak narodził się pomysł na tytuł wystawy?

M.K.: Tytuł, można powiedzieć, rodził się długo i w bólach. Pomysłów było wiele, wszystkie ciekawe, a jak wiadomo wybrać trzeba było tylko jeden. W końcu zarządziliśmy głosowanie,a zwycięzcę już Państwo znacie 🙂

A: Do organizacji wystawy udało się przykuć uwagę sponsorów. Jacy to sponsorzy? Kto się przyczynił do ich pozyskania?

K.W.: Udało się uzyskać 3 sponsorów:

1. Fundacja dla Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie

2. Fundacja Wcześniak Rodzice – Rodzicom

3. Sklep DlaWcześniaka.pl

A.: Jaki jest plan wystawy? Czy będzie ona dostępna publicznie? Gdzie? W jakich terminach?

K.W.: Jako doświadczeni rodzice wcześniaków poprzez wystawę chcemy przekazać wsparcie tym świeżo upieczonym i pokazać nasze pociechy oraz ich obecny rozwój – zależy nam aby wystawa objechała inne szpitale dając nadzieje 🙂 Obecnie w terminie 17.11.2015-05.12.2015 wystawa będzie ogólnodostępna w patio w Szpitalu św. Zofii. Niestety nie znam konkretnie dalszej drogi – chociaż mam zapewnienie Fundacji, że wyruszy dalej w świat 🙂

Dziękuję za rozmowę 🙂

Każdego, kto mieszka w Warszawie lub w pobliżu zachęcam do odwiedzenia wystawy „Mali Bohaterowie ze św. Zofii”.

Światowy Dzień Wcześniaka

Często popadamy w marazm, problemy dnia codziennego przytłaczają nas. Te dzielne maluchy pokazują, że człowiek (nawet maleńki) ma w sobie ogromną siłę i moc.

Także rodziców wcześniaków, również urodzonych w innych szpitalach, zachęcam do odwiedzin: po wsparcie, po motywację, po pozytywne przesłanie, jakie ta wystawa niesie.

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close