Strach… Czego boi się Twoje dziecko?

Strach jest takim odczuciem, które bardzo trudno zracjonalizować. My, dorośli boimy się różnych rzeczy. Trudno więc się dziwić małym dzieciom, które dopiero poznają świat, jego zasady, zdobywają doświadczenia. Dzieciom strach towarzyszy częściej niż dorosłym. Chociaż ma on inne podłoże.

Przeważająca grupa dzieci boi się ciemności, potworów, tego co czai się w nieoświetlonym kącie pokoju. Pamiętam, że jako dziecko miałam swoje strachy. Miała je też moja młodsza siostra. Coś, czego rodzice nie umieli pojąć, patrząc swoimi dorosłymi oczami. Maluch radzi sobie jak umie. Może też bać się powiedzieć rodzicom o swoich lękach. Może zacząć się moczyć w nocy.

Sporo czytałam o fobiach, strachu i o metodach radzenia sobie z nimi. Jednym ze skutecznych sposobów jest próba ich oswojenia. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Dziecku trudno jest wytłumaczyć coś, czego nie zna, czego nie doświadczyło.

A gdyby tak…

pokazać dziecku, że strach jest okrągłym, niebieskim stworkiem, którego bawią łaskotki? Tak właśnie przedstawił potwora Tom Fletcher w swojej najnowszej książce dla dzieci. Gdy ją otwierałam z chłopcami, byłam ciekawa ich reakcji na to, że na jej kartach czai się potwór. Szybko jednak się okazało, że nie ma potrzeby się go bać, a można się z nim całkiem fajnie pobawić.

w twojej książce jest potwór

To był już dość późny wieczór. Pobiegłam na pocztę bo w skrzynce czekało awizo. Odstałam blisko godzinę w kolejce i wróciłam naprawdę zmęczona do domu. Chłopcy na paczkę rzucili się ochoczo. Nie było mowy, że przekładamy czytanie na jutro…

w twojej książce jest potwór

W twojej książce jest potwór

to świetna i interaktywna książka, w której liczy się pomysłowość i dobra zabawa. Twoje dziecko będzie książką bujało, potrząsało, dmuchało, byleby tylko z niej potwora przegonić. Czy się to uda? Nie zdradzę Ci zakończenia. Zapewniam Cię, że będziecie się świetnie razem bawić. Twoje dziecko ma szansę odkryć, że to, czego się boimy można kontrolować na przykład zamykając na kartach książki. Świetny pomysł by maluch nauczył się w prosty sposób oswajać swoje lęki.

Jeżeli po przeczytaniu nowej książki, dzieci domagają się by jeszcze raz ją przeczytać, to dla mnie jest dobra rekomendacja 🙂

w twojej książce jest potwór

Kilka słów o publikacji

Tytuł: W twojej książce jest potwór

Autor: Tom Fletcher

Ilustracje: Greg Abbot

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 28.02.2018

Oprawa: sztywna

Ilość stron: 32

Wiek dziecka: od 2 lat (moja ocena)

w twojej książce jest potwór

 

w twojej książce jest potwór

w twojej książce jest potwór

w twojej książce jest potwór

w twojej książce jest potwór

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close