Dlaczego? dziecko pyta a rodzic odpowiada

Moje 3-latki to gaduły. Dumna jestem jak paw, gdy ktoś z zewnątrz komentuje ich bogate słownictwo. „Mamo, babcia powiedziała, że lecące ptaki to klucz” – tak wczoraj przywitał mnie Wiercisław, gdy wróciłam z pracy. Cieszę się, że łatwo możemy się dogadać. Ale czasami wpadam jak śliwka w kompot w krzyżowy ogień pytań „dlaczego”…

Wiercisław: Mama, czy nie idziesz dziś do pracy?

Ja: Idę Kochanie.

Wiercisław: A dlaczego?

Ja: Bo muszę zarabiać pieniążki.

Wiercisław: A dlaczego?

Ja: Żebyśmy mogli kupić jedzenie.

Wiercisław: Picie też.

Żółwik: I książki o autkach.

Ja: Tak, też.

Wiercisław: Czy jutro nie idziesz do pracy?

Żółwik: Mamo, a dlaczego?

I od nowa.

dlaczego dziecko pyta

Czasami trudno jest wytłumaczyć 3-latkowi dlaczego coś się dzieje. Jak dobrać słowa, żeby było zrozumiałe i niezbyt abstrakcyjne?

Zrozumieć dziecko

Od pierwszego krzyku noworodka rodzic uczy się rozumieć powody i rodzaje płaczu. W kolejnych miesiącach pojawiają się gugania i bubania, które też próbujemy rozumieć, żeby odpowiadać na potrzeby małego człowieka. Następnie dziecko formułuje pierwsze sylaby, słowa, wyrażenia zrozumiałe tylko dla ucha rodzica, stopniowo i dla innych.

Gdy moi synowie byli mali, często myślałam „niech już zaczną mówić bo nie wiem o co chodzi”.

A potem bąble zaczynają mówić i jest jeszcze weselej 😀

dlaczego dziecko pyta

Zrozumieć otaczający świat

Pierwsze u dziecka działają zmysły: ogląda, słyszy, dotyka. Później wszystko co ciekawe trafia do buzi, do spróbowania. Gdy maluch staje się coraz lepszym obserwatorem otaczającej rzeczywistości, pojawiają się pytania. Dlaczego dziecko pyta? Ponieważ bada świat, jest ciekawe i tą ciekawość zaspokaja, chce więcej rozumieć. Ponieważ po prostu chce wiedzieć.

dlaczego dziecko pyta

dlaczego dziecko pyta

dlaczego dziecko pyta

Tym pytaniem, które nie jeden raz przyprawia rodzica o konsternację jest:

dlaczego dziecko pyta

Dlaczego dziecko pyta

Dlaczego moje dziecko ciągle pyta „dlaczego”? Rodzice czasami tracą cierpliwość. Polecam Ci bardzo przyjemnie wydaną książkę, która w takich sytuacjach przyjdzie Ci z pomocą: Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata.

dlaczego dziecko pyta

To godna polecenia publikacja dla dzieci, która od razu pochłonęła Fasolaki bez reszty. Mają już w niej swoje ulubione pytania, do których chętnie wracają.

Jest bardzo rozwojowa ponieważ część zagadnień zdecydowanie wykracza poza percepcję 3-latka, ale na pewno zaintryguje 5-cio czy 6-cio latków, a myślę, że i dzieci w wieku wczesno-szkolnym.

dlaczego dziecko pyta

Publikacja ta jest rewelacyjnym wsparciem dla rodzica, który czasami ma kłopot z wytłumaczeniem pewnego zjawiska, a jednocześnie wie, że odpowiedź „bo tak” to najgorsza możliwa odpowiedź. Układ książki jest świetnie pomyślany bo dzieli ją a sekcje tematyczne m.in. w kąpieli, na spacerze, w supermarkecie czy na farmie.

dlaczego dziecko pyta

Czy wiesz co powiedzieć, gdy dziecko zapyta dlaczego gwiazdy migoczą, albo dlaczego konie machają ogonem, czy też dlaczego rana pokrywa się strupkiem i dlaczego szampon szczypie w oczy? Ja już wiem. A moje Fasolaki wiedzą na której stronie tej odpowiedzi szukać.

dlaczego dziecko pyta

Czy Twoje dziecko już zadało Ci takie pytanie, na które zamiast odpowiedzi miałaś pustkę w głowie? Jakie? Czy taka perełka jeszcze przed Tobą?

dlaczego dziecko pyta

Kilka słów o publikacji

Tytuł: Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata

Autor: Catherine Ripley

Ilustracje: Scot Ritchie

Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o.

Data wydania: 07.02.2017

Oprawa: sztywna

Ilość stron: 192

Wiek dziecka: od 4 lat

dlaczego dziecko pyta

dlaczego dziecko pyta

dlaczego dziecko pyta

dlaczego dziecko pyta

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close