Moje 3-latki to gaduły. Dumna jestem jak paw, gdy ktoś z zewnątrz komentuje ich bogate słownictwo. „Mamo, babcia powiedziała, że lecące ptaki to klucz” – tak wczoraj przywitał mnie Wiercisław, gdy wróciłam z pracy. Cieszę się, że łatwo możemy się dogadać. Ale czasami wpadam jak śliwka w kompot w krzyżowy ogień pytań „dlaczego”…
Wiercisław: Mama, czy nie idziesz dziś do pracy?
Ja: Idę Kochanie.
Wiercisław: A dlaczego?
Ja: Bo muszę zarabiać pieniążki.
Wiercisław: A dlaczego?
Ja: Żebyśmy mogli kupić jedzenie.
Wiercisław: Picie też.
Żółwik: I książki o autkach.
Ja: Tak, też.
Wiercisław: Czy jutro nie idziesz do pracy?
Żółwik: Mamo, a dlaczego?
I od nowa.
Czasami trudno jest wytłumaczyć 3-latkowi dlaczego coś się dzieje. Jak dobrać słowa, żeby było zrozumiałe i niezbyt abstrakcyjne?
Zrozumieć dziecko
Od pierwszego krzyku noworodka rodzic uczy się rozumieć powody i rodzaje płaczu. W kolejnych miesiącach pojawiają się gugania i bubania, które też próbujemy rozumieć, żeby odpowiadać na potrzeby małego człowieka. Następnie dziecko formułuje pierwsze sylaby, słowa, wyrażenia zrozumiałe tylko dla ucha rodzica, stopniowo i dla innych.
Gdy moi synowie byli mali, często myślałam „niech już zaczną mówić bo nie wiem o co chodzi”.
A potem bąble zaczynają mówić i jest jeszcze weselej 😀
Zrozumieć otaczający świat
Pierwsze u dziecka działają zmysły: ogląda, słyszy, dotyka. Później wszystko co ciekawe trafia do buzi, do spróbowania. Gdy maluch staje się coraz lepszym obserwatorem otaczającej rzeczywistości, pojawiają się pytania. Dlaczego dziecko pyta? Ponieważ bada świat, jest ciekawe i tą ciekawość zaspokaja, chce więcej rozumieć. Ponieważ po prostu chce wiedzieć.
Tym pytaniem, które nie jeden raz przyprawia rodzica o konsternację jest:
Dlaczego dziecko pyta
Dlaczego moje dziecko ciągle pyta „dlaczego”? Rodzice czasami tracą cierpliwość. Polecam Ci bardzo przyjemnie wydaną książkę, która w takich sytuacjach przyjdzie Ci z pomocą: Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata.
To godna polecenia publikacja dla dzieci, która od razu pochłonęła Fasolaki bez reszty. Mają już w niej swoje ulubione pytania, do których chętnie wracają.
Jest bardzo rozwojowa ponieważ część zagadnień zdecydowanie wykracza poza percepcję 3-latka, ale na pewno zaintryguje 5-cio czy 6-cio latków, a myślę, że i dzieci w wieku wczesno-szkolnym.
Publikacja ta jest rewelacyjnym wsparciem dla rodzica, który czasami ma kłopot z wytłumaczeniem pewnego zjawiska, a jednocześnie wie, że odpowiedź „bo tak” to najgorsza możliwa odpowiedź. Układ książki jest świetnie pomyślany bo dzieli ją a sekcje tematyczne m.in. w kąpieli, na spacerze, w supermarkecie czy na farmie.
Czy wiesz co powiedzieć, gdy dziecko zapyta dlaczego gwiazdy migoczą, albo dlaczego konie machają ogonem, czy też dlaczego rana pokrywa się strupkiem i dlaczego szampon szczypie w oczy? Ja już wiem. A moje Fasolaki wiedzą na której stronie tej odpowiedzi szukać.
Czy Twoje dziecko już zadało Ci takie pytanie, na które zamiast odpowiedzi miałaś pustkę w głowie? Jakie? Czy taka perełka jeszcze przed Tobą?
Kilka słów o publikacji
Tytuł: Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata
Autor: Catherine Ripley
Ilustracje: Scot Ritchie
Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o.
Data wydania: 07.02.2017
Oprawa: sztywna
Ilość stron: 192
Wiek dziecka: od 4 lat
27 kwietnia 2017
|Komentarze: 30