Jak wyrobić paszport dla dziecka?

W Polsce szaleje inflacja. Ceny wakacyjnego wypoczynku w polskich górach czy nad morzem stały się zbyt wysokie na niejedną kieszeń. O ile kiedyś można było zorganizować sobie budżetowe wakacje, o tyle dziś jest to już historią.

Jakie są sposoby, żeby nie wydać AŻ TYLE? Nie ma złotej rady!

Jedni skracają pobyt i tym sposobem trzymają się budżetu sprzed roku czy dwóch. Inni szukają ofert wyjazdów zagranicznych. Ale żeby pomyśleć o wakacjach za granicą, najpierw trzeba wyrobić dziecku paszport. Wyrabiałam dokumenty paszportowe dzieciom w tym roku, dlatego dzielę się aktualną wiedzą, jak wyrobić paszport dla dziecka.

Fotografia

Do złożenia wniosku paszportowego potrzebujesz aktualnej fotografii dziecka. Zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy. Jeżeli masz zdjęcie dziecka starsze niż 6 miesięcy, które było już wcześniej użyte np. do wyrobienia dowodu osobistego, to bazy urzędów są ze sobą skomunikowane i urzędnik odrzuci takie zdjęcie.

Zdjęcie musi spełniać wymogi szczegółowo opisane tutaj.

Gdzie zrobić dziecku zdjęcie do paszportu? U fotografa, który takie zdjęcia wykonuje lub w punkcie przy Wydziale Paszportowym.

Na terenie Warszawy koszt takiego zdjęcia waha się między 40 pln (Bielany) a 60 pln (Wilanów). Ja zrobiłam synom z marszu, w punkcie przy Wydziale Paszportowym i zapłaciłam o 10 pln / dziecko mniej niż gdybym robiła je w dzielnicy, w której mieszkamy.

Opłata za wydanie paszportu dla dziecka

Opłatę paszportową można wnieść:

  1. w kasie wydziału paszportowego,
  2. w stojącym w urzędzie wpłatomacie lub
  3. zrobić przelew wcześniej i przynieść ze sobą wydrukowane potwierdzenie przelewu.

Pamiętaj, że dane do przelewu (numery rachunków) są inne dla każdego miasta.

Dla Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i tutejszych referatów paszportowych będzie to:

83 1010 1010 0137 1022 3100 0000

MUW w Warszawie, Biuro Finansów Urzędu, pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa

z dopiskiem: „opłata paszportowa dla imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport” np. „opłata paszportowa dla Jana Kowalskiego”

Wysokość opłat paszportowych

70 pln – osoby małoletnie między 12. a 18. rokiem życia oraz uczniowie i studenci między 18. a 26. rokiem życia

35 pln – posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny:

30 pln – małoletni do 12. roku życia

15 pln – małoletni do 12. roku życia posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny

Wniosek o paszport dla dziecka

Papierowych wniosków już się nie wypełnia. Na podstawie numeru PESEL cały wniosek wypełnia przy Tobie urzędnik. Warto mieć ze sobą dokument dziecka, potwierdzający nr PESEL. To może być dowód osobisty, poprzedni paszport itp. Ja miałam ze sobą dowodu osobiste, które straciły ważność, ale były w nich wszystkie potrzebne dane do złożenia wniosku o paszport dla dzieci.

Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zamieszkania/zameldowania. To oznacza, że nie ma tzw. rejonizacji. Gotowy paszport odbiera się w tym samym urzędzie.

Wniosek składają oboje rodzice dziecka. Po odbiór paszportu dla dziecka może się zgłosić już tylko jeden rodzic. Dziecko nie musi być obecne przy odbiorze.

Przy złożeniu wniosku dla dziecka:

Uwaga: jest możliwość, że wniosek o wydanie paszportu w urzędzie złoży jeden rodzic, pod warunkiem, że drugi rodzic wcześniej wyśle swoją zgodę online przez ePUAP. W piśmie tym musi wskazać dokładnie ten referat paszportowy, w którym planujecie złożyć wniosek.

Cały proces, jak przesłać e-zgodę na wydanie paszportu dziecku opisany jest tutaj.

Poprawnie wysłana zgoda jest potwierdzona w profilu rodzica, a urząd otrzymuje zgodę na paszport dla dziecka natychmiast.

Na paszport czeka się około 30 dni. W praktyce jednak otrzymujemy paszport szybciej. Dokumenty moich synów był gotowe do odbioru dokładnie po 7 dniach.

Jeżeli zaś chodzi o czas, jaki spędzimy w samym referacie paszportowym, to są różne momenty i różne. Gdy składałam wniosek o mój paszport, zajęło mi to godzinę. Gdy poszłam z synami, łącznie ze zrobieniem zdjęć byliśmy w urzędzie 15-20 minut. W obu przypadkach odbiór też zajął około kwadransa.

Za kilka dni wakacje. Bez względu na to, gdzie się wybieracie, niech to będzie piękny, wesoły czas, pełen cudownych wspomnień!

Pozostając w klimacie letnich podróży, może zainteresują Cię następujące artykuły:

Dekalog odpowiedzialnego kierowcy

Jak wykorzystać czas spędzony w samochodzie

Apteczka na urlop z dzieckiem (+ lista do pobrania)

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd

Dłuższa podróż autem z małym dzieckiem

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close