„Mamo, nudzi mi się…”, „Mamo, nudzę się…”. Słysząc te zdania, wielu Rodziców oblewa zimny pot lub dopada zgrzytanie zębami. „Moje dziecko ma pierdyliard zabawek i atrakcji. Jak może się nudzić?!” Okazji by te słowa usłyszeć od moich synów jeszcze nie miałam. Ale znam ich zamienniki „Mamo, co porobimy?” czy „Mamo, co będziemy robili?”.
Gdy je słyszę, już wiem, że synowie się wyskakali, wybawili i właśnie zaczyna im doskwierać znudzenie.
Nuda nie jest niczym złym. Pozwalając dziecku na nudę, pobudzasz je kreatywności i uczysz tego, że samo znajdzie sposób na zaaranżowanie sobie zabawy. Przecież to o rozwój dziecka chodzi nam wszystkim, Rodzicom, a nie by ciągle ktoś musiał je popychać do przodu lub przez życie ciągnąć za rękę.
Sposoby na nudę dla dzieci
Z bliźniakami jest jeszcze o tyle ciekawie, że nie koniecznie muszą robić to samo w tym samym czasie. Ja staram się pielęgnować indywidualność i rytm każdego z synków. Może być i taka sytuacja, że jedno śpi, a drugie dziecko jest aktywne. Jeden brat ma ochotę porysować, drugiego energia rozpiera od środka. Grunt by, razem lub osobno, znaleźli to coś, co w danej chwili mają ochotę robić.
Ulubiona bajka
To nic złego, gdy dziecko od czasu do czasu obejrzy bajkę. Nie widzę też nic złego w tym, że czasami o nią poprosi i wybierze bajkę ponad czytanie czy inną, Twoim zdaniem ciekawszą, aktywność.
Moi synowie mają 4 czy 5 ulubionych bajek, z których jak widzę czerpią inspirację do dalszych zabaw (np. warsztat dla wszystkich samochodów Toma Holownika), uczą się angielskich zwrotów (m.in yellow school bus), a także prowadzą ciekawe dialogi (m.in. na podstawie Świnki Peppy).
Opowiem Ci o naszych ulubionych bajkach już niedługo 🙂
Odtwarzanie scenek
Miałaś kiedyś EEG w bębenku na głowie? Ja tak. Kilkanaście razy! Fasolaki, szczególnie Żółwik, niezwykle często bawią się w lekarza. Odtwarzają wtedy te wizyty, których doświadczyli: u pediatry, u laryngologa, stawianie baniek na plecach no i właśnie EEG. Nie mają do tego zabawek, żadnego medycznego sprzętu. Wszystko sobie projektują sami z klocków, instrumentów muzycznych i… metalowych autek!
Podobnie z niczego chłopcy pieką ciastka i muffiny. A piekarnikiem jest przeważnie plastikowa szuflada. Już niedługo…
Tego typu zabawy są niezwykle kreatywne, zajmujące i z wielką ciekawością przyglądam się im z boku.
Podróż w nieznane
Można wsiąść do samochodu i jechać gdzieś przed siebie. Ale nie zawsze jest to możliwe tu i teraz. Nie każda podróż jest w zasięgu ręki np. w kosmos czy w oceaniczną głębinę. Nie? To znaczy, że jeszcze nie poznaliście gry Loteryjka Świat od wydawnictwa Kapitan Nauka. Na 6 planszach Ty i Twoje dziecko odkryjecie kosmos, podwodne stworzenia, co pływa po szerokich wodach, co po niebie lata a co spada, zimowe aktywności oraz co słuchać w sąsiedztwie.
Wariantów gry jest aż 4 i są analogiczne jak w grze Lotto, tego samego wydawnictwa.
W piżamie na plażę?
Nie. Lepiej będzie zabrać kostium, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Dzieci potrafią zaskoczyć swoim pomysłem na modę. Ale już od najmłodszych lat możesz pomóc swojemu dziecku w rozumieniu kiedy przyda się ciepła czapka, a kiedy warto założyć kalosze. Jest taka gra – Loteryjka Ubrania, w którą może grać od 1 do 6 graczy. W skład gry wchodzi 6 tekturowych i kolorowych plansz oraz 36 żetonów. Każda z 6 kart to inny rodzaj garderoby (plaża, jesień, zima, wędrówka, przedszkolne piżama party oraz bal karnawałowy).
W grze chodzi o spostrzegawczość, pracę ze skojarzeniami, koordynację wzrokowo-ruchową, szybkość (w przypadku rozgrywki w kilka osób), a przede wszystkim o świetną i zajmującą zabawę.
Gdy myślę o tym, jakie są sposoby na nudę dla dzieci, zawsze towarzyszy mi jedna myśl: To moje dzieci muszą sobie z nudą poradzić, ja nie mogę tylko podsuwać gotowych rozwiązań.
Kilka słów o publikacji
Tytuł: Gra Loteryjka 3+: Ubrania i Świat
Wiek dziecka: 3+
Seria edukacyjna: Kapitan Nauka
Ilustracje: Katarzyna Nowowiejska (Ubrania) i Artur Gulewicz (Świat)
Data wydania: Marzec 2017
Jeśli masz ochotę na dawkę inspiracji, to poznaj też inne propozycje od Kapitan Nauka. Te towarzyszą nam cały czas.
Co najczęściej robi Twoje dziecko, gdy się nudzi? Co robisz gdy Twoje dziecko się nudzi?
5 czerwca 2017
|Komentarze: 26