Pierniczkowe last minute

Gdy rok temu szykowałam się do bezstresowych przygotowań świątecznych, nie miałam pojęcia, że grudzień 2016 przyniesie mi sporo niemiłych niespodzianek, rozczarowań i chorobę synka. Zamiast radośnie szykować się do Świąt, brałam na klatę kolejne zmartwienia. Jedno co udało się doskonale to wspólne pieczenie świątecznych pierników.

W tym roku tradycji stało się zadość… Przed samymi Świętami choroby, nadgodziny w pracy, zmęczenie, brak czasu i myśl „byle do końca roku”. Ale to nic, idealnie po prostu oznacza razem. Piękne jest to, że znów piekłam pierniki z chłopcami, a przepisem chcę się podzielić z Tobą ponieważ jest prosty, a ciasteczka nie muszą leżakować i są od razu gotowe do jedzenia. Po prostu pierniczkowe last minute!

Prosty przepis na pierniczki świąteczne

W dużej misce najpierw mieszam suche składniki, które wsypują mi kolejno synowie. Następnie dodaję jajka i mąkę. Wyrabiam ciasto. Rozwałkowuję je cienko. To ważne, ponieważ soda sprawi, że pierniczki wyrosną podczas pieczenia. Jeśli ciasto będzie grube to pierniki świąteczne wyjdą grubiutkie.

Wykrawanie pierników to świetna zabawa

Dobór kształtów zostawiam chłopcom. To oni wybierają foremki i angażują się w wycinanie z ciasta wzorów. Widzę, że jest to dla nich duża frajda. Dzieci są chętne pomagać w kuchni i warto je w to angażować.

Wykrojone wzory układamy na blaszce przykrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, z termoobiegiem, około 10-15 minut.

Ciasteczka staną się kruche, gdy po wyłączeniu piekarnika poleżą w nim chwilę, a drzwiczki będą uchylone.

W tym roku pieczemy pierniczki drugi raz. Czy wiesz, że u mnie w domu nie było takiej tradycji? Pierniczki świąteczne, które piekliśmy rok temu były moim debiutem. Naszym debiutem. Udanym debiutem. Czy w Twoim domu podtrzymujecie jakieś tradycje? A może stworzyliście coś własnego?

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a chcesz by w Twoim domu pięknie pachniało świeżo pieczonym ciastem, to polecam Ci także ten przepis na szybki i prosty piernik.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close