Sanatorium dla dzieci – komu przysługuje, jak się za to zabrać

Dość mam już chorób! Pomijam, że to kładzie na łopatki całą logistykę przedszkole – praca – czas wolny. Pomijam, że lawiruję między zwolnieniami, a korzystaniem ze wsparcia Babci Basi. Pomijam, że i ja muszę się trzymać by nie chorować, gdy wokół mnie chore dzieci. To są kwestie drugorzędne… Żal mi chłopców. Szczególnie Żółwika…

Na kuracji probiotycznej lecimy już od hmm… marca. Po drodze Żółwik brał kolejno dwa antybiotyki (na zapalenie płuc i wysiękowe zapalenie ucha). 3 razy przekładaliśmy planowaną diagnostykę nefrologiczną z powodu nawracających zapaleń ucha. Nie będę wymieniać dalej, bo zwyczajnie mnie to frustruje. Powiedziałam: dość!

Dość męczenia malucha! Dość tego chorowania! Dość chodzenia do przedszkola w kratkę.

Pogadałam z pediatrą. Pogadałam z naszą panią laryngolog. Omówiłam z pulmonologiem. Jedziemy do sanatorium. To była przemyślana, przegadana ze specjalistami decyzja. Obaj, i Żółwik i Wiercisław, mają wskazania, więc złożyłam dwa wnioski.

Nie miałam pojęcia jakie to proste. Ba! Że też wcześniej nie pomyślałam by z sanatorium skorzystać.

Zobacz, może Twoje dziecko też ma szansę skorzystać z sanatorium dla dzieci?

Formalności (choć to machina NFZ) wcale nie są koszmarem nie do przejścia. Mało tego, jak się dobrze przygotujesz, to i Ty możesz z sanatorium skorzystać.

Wniosek do sanatorium – Wymogi formalne

Wniosek do sanatorium dla dziecka wypełnia lekarz pediatra, lekarz rodzinny lub lekarz specjalizacji, w ramach której leczy się dziecko. Dla moich dzieci wniosek wypełniła nasza stała pani doktor (pediatra), ale swoją decyzję konsultowałam też z pulmonologiem i laryngologiem.

We wniosku konieczne jest podanie danych i nr PESEL dziecka oraz danych opiekuna prawnego (wystarczy jeden opiekun).

W niektórych placówkach to przychodnia wyśle wniosek Twojego dziecka do właściwego oddziału NFZ. W innych Ty dostaniesz wniosek do ręki i musisz sama przekazać go do NFZ. Dopytaj, żeby wypełniony wniosek nie przeleżał niewysłany.

Wniosek do sanatorium musi mieć podpis i pieczęć lekarza oraz pieczęć przychodni. To niby oczywiste, ale ja musiałam wrócić z wnioskiem po pieczątkę bo w rejestracji o niej zapomniano.

Możesz go dostarczyć do właściwego oddziału NFZ (pod uwagę brane jest miejsce zamieszkania):

Trzecia opcja jest ryzykowna. Nam pediatra powiedziała, że miała przypadki, że wniosek tak zaginął. Wtedy całą procedurę trzeba zacząć od początku.

Wniosek do sanatorium – Wymagane badania

Przed wypełnieniem wniosku do sanatorium lekarz zleci wykonanie dziecku podstawowych badań: morfologia z OB, ogólnego badania moczu (zobacz jak pobrać mocz do badania niemowlakowi). Badania muszą być aktualne. W przypadku dzieci EKG i RTG nie są wymogiem. Potrzebne też będą aktualne pomiary: wzrost, waga dziecka i ciśnienie.

Rodzic może zostać poproszony o uzupełnienie wniosku o kopię dokumentacji obrazującej przebieg choroby, z powodu której wystawiony jest wniosek do sanatorium. Dokumentację trzeba zabrać ze sobą na wyjazd na leczenie, ponieważ na miejscu lekarz kierujący na zabiegi będzie chciał się z nią zapoznać.

Status wniosku online

NFZ udostępnia możliwość śledzenia statusu wniosku do sanatorium online. Żeby się zalogować wystarczy wejść na stronę i wprowadzić numer wniosku do sanatorium. Otrzymasz go pocztą, kilka tygodni po przekazaniu wniosku do rozpatrzenia. Ja czekałam 3 tygodnie na odpowiedź.

Teraz już możesz samodzielnie sprawdzać kolejkę, ale jest to tylko orientacyjna informacja. O faktycznym terminie rozpoczęcia turnusu sanatoryjnego otrzymasz z NFZ osobną korespondencję na 3-4 tygodnie przed wyjazdem.

Czas oczekiwania na sanatorium dla dzieci

Terminy różnią się w poszczególnych województwach. Od pediatry mam informację, że w województwie mazowieckim czas oczekiwania na sanatorium to około 6 miesięcy. Jest to całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę, że moja Mama czeka na swój wyjazd 2 lata.

Wnioski złożyłam na początku maja. Po 3 tygodniach dostałam odpowiedź o zakwalifikowaniu chłopców i numery, dla każdego, po których mogę śledzić, gdzie jesteśmy w kolejce.

Ile faktycznie czekaliśmy? Napiszę Wam, gdy tylko przyjdzie nasza kolej.

Komu przysługuje sanatorium

Dzieciom, które mają ukończone 3 lata i mają wskazania np. przewlekłe, nawracające choroby dróg oddechowych są wskazaniem. Są różne formy leczenia uzdrowiskowego:

Dzieciom w wieku 3-6 lat przysługuje leczenie uzdrowiskowe pod opieką osoby dorosłej (rodzica, dziadków, innego opiekuna). Ważne: nie musisz chomikować urlopu, pediatra wystawi Ci zwolnienie lekarskie na dziecko na okres, kiedy będziecie przebywać na leczeniu uzdrowiskowym. Są różne praktyki. I rodzice w tej kwestii są skołowani. Moja informacja jest pewna. Nasza pediatra powiedziała, że zawsze daje zwolnienie, i że nigdy NFZ go nie zakwestionował. Dbajcie o swoje prawa Mamy!

Korzystałaś kiedyś z pobytu uzdrowiskowego z dzieckiem? Podziel się wrażeniami. A jeżeli nie, to może właśnie dziś zmobilizujesz się, by skorzystać i trochę wzmocnić zdrowie swojego dziecka.

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close