Książki, które pomogą Ci oswoić z dzieckiem temat przedszkola

W latach 80-90’, gdy ja byłam dzieckiem, psychologia rozwoju małego człowieka w Polsce była na takim poziomie: „Nie bądź beksą, nie płacz!”; „dzieci i ryby głosu nie mają”; „siła wyższa, dzieci muszą się podporządkować”; „bądź grzeczny!”. I choć kroki milowe w rozwoju dziecka, ani biologia, się od tego czasu niewiele zmieniły, to zmieniło się podejście i sposób, w jaki traktujemy dziecko, jak z nim rozmawiamy. W XXI wieku nie traktuje się dziecka przedmiotowo tylko podmiotowo.

Co z tego wynika? Ano, między innymi to, że rodzic XXI wieku pomaga dziecku oswoić nowości i kroki milowe w jego życiu, zamiast wrzucać na głęboką wodę ze słowami „dziecko musi się podporządkować”. Pomaga to budować fajne, partnerskie relacje na linii rodzic – dziecko, a nie rodzic – tyran i dziecko – podwładny.

Pożegnanie smoczka, trening czystości i rozstanie z pieluszką to takie etapy w życiu dziecka, na które musi przyjść czas i gotowość. Rodzic ma jednak na nie wpływ przez rozmowę, zabawy edukacyjne oraz książki, które mogą być świetnym wsparciem oswajającym dany problem.

Gdy dziecko idzie do przedszkola

zaczyna się w jego życiu kompletnie nowy, nieznany dotąd etap. Wiąże się z lękiem przed nieznanym. Dłuższym niż dotąd rozstaniem z mamą czy ukochaną babcią. To stres dla rodzica oraz jeszcze większy dla dziecka. Można tematu nie podejmować, ale kiedyś ten pierwszy dzień w przedszkolu nadejdzie.  Można wyjść z założenia, jak pani z wydziału edukacji w mojej dzielnicy, że „moje dziecko i tak wyło przy odprowadzaniu przez całe przedszkole”. A można podjąć z dzieckiem taką rozmowę i tak opracować przygotowanie do przedszkola by poszło tam ciekawe, nieco pewniejsze tego, jak dzień w przedszkolu wygląda.

dziecko idzie do przedszkola książki

Feluś i Gucio idą do przedszkola

To nowość, która ukazała się w ramach wydawnictwa Nasza Księgarnia kilka dni temu. Pokazuję ją w zestawieniu jako pierwszą i szczerze mówię: szkoda, że nie miałam tej książki rok temu. Byłaby wspaniałym wsparciem, gdy startowała nasza rekrutacja do przedszkola. 3-letni Feluś ma niedługo pójść po raz pierwszy do przedszkola. To tak, jak Twój maluch, prawda?

dziecko idzie do przedszkola Feluś i Gucio

Książka jest niezwykle mądrze opracowana: narratorem jest sam Feluś, więc maluchowi ułatwia to nawiązanie porozumienia z bohaterem. Na początku jest obszerny wstęp dla rodzica, w którym znajdziesz mnóstwo bardzo trafnych wskazówek, jak rodzic może pomóc dziecku przygotować się na ten pierwszy dzień w przedszkolu.

dziecko idzie do przedszkola Feluś i Gucio

Krok po kroku Feluś wchodzi w przedszkolny rytm: uczy samodzielności, poznaje szatnię, żegna z mamą przed salą. Towarzyszy mu ukochana przytulanka, miś Gucio. Pamiętam, jakie to było dla chłopców ważne i pomocne by ich kotki były w przedszkolu z nimi.  By mieć coś, co kojarzy się z domem i poczuciem bezpieczeństwa.

dziecko idzie do przedszkola Feluś i Gucio idą do przedszkola

Obrazki dla maluchów – W przedszkolu i Dzień malucha

Bardzo lubię książki z tej serii, wydanej przez Wydawnictwo Olesiejuk. Każda część kosztuje około 10 pln. Te dwa tytuły znalazły się w moim zestawieniu, ponieważ oba pokazują dziecku przedszkole. „Dzień malucha” opisuje wszystko, co dzieje się od momentu przebudzenia, przez śniadanie, poranną toaletę, dzień spędzony w przedszkolu, a później wieczór i porę snu. Jest zatem bardzo uniwersalna. Można nią dziecku opowiedzieć wiele. Nie tylko to, że ” widzisz, dziewczynka idzie do przedszkola bo mama musi iść do pracy. Wspaniale się tam bawi. Zjada pyszne obiady, a mama zawsze wraca po leżakowaniu.”, ale również o systematycznym myciu zębów czy, że w ciągu dnia wszystko ma swoją porę.

„W przedszkolu” już dokładnie skupia się na pobycie dziecka w przedszkolu, na tym, jak taki czas wygląda, co się tam robi. Warto mieć je obie w biblioteczce i wracać do nich, gdy zaczniecie podejmować temat i przygotowanie do przedszkola. Dzięki nim jest duża szansa, że adaptacja w przedszkolu będzie mniej okupiona stresem.

dziecko idzie do przedszkola Obrazki malucha

Rok w przedszkolu

Lubicie czytać z dzieckiem książki, gdzie są same obrazki, a Waszym zadaniem jest je sobie opowiedzieć? Lubicie wciąż wyszukiwać nowe detale, nie znalezione dotąd postaci? Lubicie tworzyć historie wciąż i wciąż od nowa? Jeżeli odpowiedziałaś sobie „tak” na przynajmniej jedno z tych pytań to „Rok w przedszkolu” jest dla Was! To kolejna z książek z cyklu „Rok w…” od wydawnictwa Nasza Księgarnia. W ciągu roku w przedszkolu dzieje się całe mnóstwo rzeczy. Warto się im z dzieckiem przyjrzeć, tak na zachętę 🙂

dziecko idzie do przedszkola Rok w przedszkolu

Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal

A gdyby tak nie trzeba było iść od przedszkola? Przecież zamiast tego można zostać w domu z mamą? Zostać i poczekać, aż mama znajdzie dla mnie czas bo przecież najpierw musi posprzątać, zrobić i poskładać pranie, poprasować, przygotować obiad. Potem jeszcze tylko zakupy i… w zasadzie jest pora podwieczorku.

Tymczasem w przedszkolu dzieci malują, bawią się piłką, razem siadają do obiadu, a później odpoczywają podczas leżakowania. Rodzice zawsze przychodzą po odpoczynku i można się z nimi już bawić aż do wieczora.

Tak rezolutny myszek Tupcio Chrupcio przekonał się, że przedszkole to nic strasznego i że można się tam wspaniale bawić. Może i Twój przyszły przedszkolak się w ten sposób pozytywnie nastawi do nowego miejsca?

Książki o Tupciu Chrupciu zostały wydane przez Wydawnictwo Wilga. Każda część porusza inną problematykę, a zawarte w nich pytania pomocnicze dla rodzica zachęcają do rozmowy z dzieckiem o tym, co przydarzyło się Tupciowi.

dziecko idzie do przedszkola Tupcio Chrupcio przedszkolak na medal

Pucio mówi pierwsze słowa

Jeżeli nie pierwszy raz zaglądasz na mojego bloga to pewnie pamiętasz, że Pucia już przedstawiałam. Chociaż nie jest to typowa książka o przedszkolu, wybrałam ją do tego zestawienia ponieważ moim zdaniem można nią zrobić dziecku dobry grunt pod adaptację do przedszkola. Po pierwsze wspiera rozwój mowy, więc Twój przedszkolak będzie łatwiej komunikował się z otoczeniem i wyrażał swoje potrzeby. Po drugie Pucio, główny bohater jest przedszkolakiem i bardzo dokładnie jest pokazany jego dzień, w tym czas, który spędza bawiąc się z innymi dziećmi w przedszkolu.

To wyjątkowa książka, opracowana przez logopedę i pedagoga. Łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, a to bardzo fajna kombinacja.

dziecko idzie do przedszkola Pucio mówi pierwsze słowa

Kicia Kocia w przedszkolu

„Kicia Kocia” to seria książeczek wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina. Proste i kolorowe ilustracje przyciągają wzrok, ale łatwo dają się przenieść na kartkę by stworzyć własne rysunki z kotką. Kiedyś stworzyłam dla chłopców t-shirty z podobizną ulubionej bohaterki (a musisz wiedzieć, że mam dwie lewe ręce). Na drugie urodziny mieli też piękny tort z Kicią Kocią w dwóch wersjach: na łące i na plaży 🙂

W tej części wraz z sympatyczną kotką spędzamy dzień w przedszkolu. Czytanie o tym, jak wygląda dzień przedszkolaka na pewno pomoże dziecku w zrozumieniu, że nie dzieję się tam nic złego, a rodzice zawsze wracają o umówionej porze.

Jaki masz sposób na oswajanie z dzieckiem trudnych i przełomowych tematów? Stawiasz na książeczki, rozmowy czy po prostu naturalny rozwój i kolej rzeczy?

Jaki etap w życiu swojego dziecka wspominasz jako najtrudniejszy, wymagający najwięcej czasu bądź cierpliwości? Jak sobie z tym poradziliście?

dziecko idzie do przedszkola książki o przedszkolu

Moje kanały social media

Zawsze będziesz na bieżąco.

Close